Connect with Us

Mendonte se shihte fantazma dhe ishte e çmendur/ 29-vjeçarja zbulon të vërtetën tmerruese

Life Style

Mendonte se shihte fantazma dhe ishte e çmendur/ 29-vjeçarja zbulon të vërtetën tmerruese

Publikuar

-

Kirsty James mendonte se po çmendej pasi shihte haluçinacione porn ë fakt ajo po humbiste shikimin. Ajo vinte në pikëpyetje ndërgjegjen e saj saqë një ditë filloi të shihte të huaj në dhomën e ndenjes si dhe imagjinonte sikur në oborrin e saj kishte të parkuara shumë makina.

Për një farë kohe ajo nuk mund t’i thoshte askujt se shihte gjëra të tilla pasi kishte frikë se njerëzit mund ta quanin të çmendur.

Kirsty u lehtësua kur kuptoi se e gjitha kjo i kishte ndodhur për shkak të një syndrome e cila quhej Charles Bonnet e cila zhvillonte sëmundjen e Stargardt.

Ajo u diagonstifikua me Stargardt një sëmundje gjenetike në sy e cila prek pjesën qëndrore të retinës e cila prek grupmoshat 13 vjeçare.

Doktori i tregoi që mund të ishte verbuar nëse nuk do të ishte kuruar por James nuk e kishte menduar kurrë faktin se halucinacionet ishin për shkak të kësaj sëmundje.

Në vitin 2011 ajo u diagnostifikua me CBS, një sëmundje e cila është krejt normale për shumë njerëz.

CBS shkakton humbjen e vizionit dhe bën që të shihni figura të cilat në gjuhën mjekësore njihen si haluçinacione./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: