Connect with Us

Nga humbja në peshë deri tek parandalimi i kancerit/Njihuni me benefitet e manit të bardhë

Life Style

Nga humbja në peshë deri tek parandalimi i kancerit/Njihuni me benefitet e manit të bardhë

Publikuar

-

Mani i bardhë është një pemë me origjinë kineze, e cila prodhon fruta të ngjashme me manaferrat dhe gjethet e të cilave janë përdorur për qindra vjet në mjekësinë kineze për shkak të vlerave të shkëlqyera terapeutike.

Gjethet e manit të bardhë janë përdorur kryesisht për të trajtuar simptomat e etheve, kollitjes dhe reumatizmës. Disa studime të kohëve të fundit kanë treguar përfitimet e këtyre gjetheve kundër hipertensionit dhe kolesterolit të lartë. Gjethet e manit të bardhë përmbajnë 18 aminoacide, bioflavonoide, vitamina A, C dhe grupi B dhe minerale të tilla si kalciumi, kaliumi, natriumi, fosfori, zinku dhe hekuri.

Një tjetër përbërje e rëndësishme e bardhë e manit është resveratrol, një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen e zemrës dhe ruajtjen e shëndetit të zemrës. Fruti e manit të bardhë përmban gjithashtu acide yndyrore të shëndetshme.

Diabeti. Mulliri i bardhë përmban përbërës që ngadalësojnë absorbimin e sheqerit në gjak, duke ndihmuar në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të glukozës.

Yndyra. Duke qenë plot me vitamina dhe antioksidantë, manat e bardhë mund të lehtësojë problemet e zemrës dhe të ndihmojë në parandalimin e disa llojeve të kancerit. /Burimi:Revista Psikologjia

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE