Connect with Us

Astronautët “çelin” dritën e kuqe/ Shtimi i satelitëve në Tokë një rrezik i madh

Kuriozitete

Astronautët “çelin” dritën e kuqe/ Shtimi i satelitëve në Tokë një rrezik i madh

Publikuar

-

Mbingarkimi i orbitës nga satelitët mund të nxjerrë jashtë funksionit teleskopët dhe radioteleskopët duke penguar kërkimet nga astronautët.

Në vitet e ardhshme pritet që satelitë si “Starlink” dhe “Kuiper” të futen në oribitën e Tokës. Unioni Ndërkombëtar Astronomik ka bërë një apel tek agjencitë dhe kompanitë ajrore për të projektuar dhe zbutur efektet negative që sjell shtimi i satelitëve.

Ky fenomen do të jetë një rrezik i dyfishtë për astronomët, pasi kjo do të vështirësojë kërkimet e tyre mbi hapësirën. Arsyet që përshkruhen janë:

Së pari, sipërfaqja reflektuese e satelitëve bën që ato të duken si pika ndriçuese që lëviznin në qiell në lindje dhe në perëndim të diellit. Lëvizja e tyre pengon vëzhgimet e instrumenteve të sofistikuara siç është i ashtuquajturi Teleskopi i Madh Ekstrem si dhe teleskopi më i madh tokësor optik.

Së dyti, megjithëse satelitët janë projektuar për të ndërhyrë sa më pak të jetë e mundur me frekuencat e përdorura nga radioastronomia, ekziston ende rreziku që grupi i sinjaleve të tyre mund të përbëjë një problem, duke penguar kërkime të tilla si ato që në muajin prill çuan në fotografimin e imazhit të parë të një vrime të zezë.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nuk duan të punojnë/ Zbulohet “hilja” e punonjësve nëse duan një ditë pushimi

Publikuar

-

Nga

Ju ka ndodhur shpesh që mos të keni fuqi ose “qejf” për të shkuar në punë? Shumë të tjerë janë si ju dhe këtë e ka treguar një studim i Com Res për BBC-në. Sipas studimit, dy në pesë të rritur shtiren si të sëmurë nëse duan një ditë pushimi, dhe kur u morën në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nga s**** me kafshët tek vrasja e bashkëshortit/ Zbuloni 9 ligjet më të çuditshme në botë që nuk i dinit

Publikuar

-

Nga

Ka shumë rregulla dhe ligje që duhet të ndjekim. Por disa vende nëpër botë kanë ligje kaq të çuditshme, sa është e vështirë të besosh se ato janë reale apo edhe të domosdoshme.  Ja 9 prej tyre që nuk i dinit: 1. Seks me kafshët Në Liban burrat lejohen të bëjnë seks me kafshë, me kusht […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Pasi të martoheni, marrëdhënia juaj do të shndërrohet”/ I dinit gabim, ja 7 mite rreth lidhjeve që nuk duhet t’i besoni

Publikuar

-

Nga

Gjithnjë kanë thënë se pasi të martoheni, marrëdhënia juaj do të ndryshojë. Por ky është vetëm një mit!  Mos lejoni që ajo që thonë të tjerët, të ndikojë në marrëdhënien tuaj me partnerin! Këto ide janë aq të gabuara sa besimi në to krijon probleme aty ku nuk ka. Këtu keni 7 mitet që keni […]

LEXO TE PLOTE