Connect with Us

Astronautët “çelin” dritën e kuqe/ Shtimi i satelitëve në Tokë një rrezik i madh

Kuriozitete

Astronautët “çelin” dritën e kuqe/ Shtimi i satelitëve në Tokë një rrezik i madh

Publikuar

-

Mbingarkimi i orbitës nga satelitët mund të nxjerrë jashtë funksionit teleskopët dhe radioteleskopët duke penguar kërkimet nga astronautët.

Në vitet e ardhshme pritet që satelitë si “Starlink” dhe “Kuiper” të futen në oribitën e Tokës. Unioni Ndërkombëtar Astronomik ka bërë një apel tek agjencitë dhe kompanitë ajrore për të projektuar dhe zbutur efektet negative që sjell shtimi i satelitëve.

Ky fenomen do të jetë një rrezik i dyfishtë për astronomët, pasi kjo do të vështirësojë kërkimet e tyre mbi hapësirën. Arsyet që përshkruhen janë:

Së pari, sipërfaqja reflektuese e satelitëve bën që ato të duken si pika ndriçuese që lëviznin në qiell në lindje dhe në perëndim të diellit. Lëvizja e tyre pengon vëzhgimet e instrumenteve të sofistikuara siç është i ashtuquajturi Teleskopi i Madh Ekstrem si dhe teleskopi më i madh tokësor optik.

Së dyti, megjithëse satelitët janë projektuar për të ndërhyrë sa më pak të jetë e mundur me frekuencat e përdorura nga radioastronomia, ekziston ende rreziku që grupi i sinjaleve të tyre mund të përbëjë një problem, duke penguar kërkime të tilla si ato që në muajin prill çuan në fotografimin e imazhit të parë të një vrime të zezë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: