Connect with Us

“Çmendet” kompania gjigante/ Shifër marramendëse për një mbajtëse kompjuteri

Teknologji

“Çmendet” kompania gjigante/ Shifër marramendëse për një mbajtëse kompjuteri

Publikuar

-

Apple është quajtur si një “kriminel dhe mashtrues” pasi prezantoi ekranin e një kompjuteri vetqëndrues që mund të kushtojë plot 999 funte.

Firma teknologjike përdori si karrem disa fansa nga rrjeti social Twitter, duke u thënë se mbajtësja ka të njëjtin çmim me celularin më të mirë Apple.

Ky kompjuter që qëndron vetë do të kushtojë rreth 1000 funte , pa patur nevojën e një ekrani bashkangjitës.

Gjatë konferencës së mbrëmshme Apple paraqiti Mac-in më të fuqishëm që kemi parë ndonjëherë, Mac Pro e ri i cili starton nga 5999 dollarë dhe mund të blihet së bashku me monitorin special./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Instagrami vjen me “rregulla” të reja/ Çdo postim i bërë më parë do të bëhet publik

Publikuar

-

Nga

Mjaft  e shpërndatë këtë mashtrim të Instagramit. Yjet e famshëm pretendojnë se Instagram po ndryshon rregullat, po lejon rrjetin të përdorë fotot ndërsa firma insiston se “ky post nuk është i vërtetë.”

Me siguri të gjithë e keni parë mesazhin e gjatë që vjen në telefonin tuaj kur rrjetet sociale vendosin të bëjnë ndryshime në politikat e tyre.

Shembulli i fundit, i cili qarkulloi në media të martën , pretendon se çdo post i bërë nga ju më parë do të rikthehet dhe do të publikohet që nga sot, dhe kjo mund të përdoret kundra jush.

Kjo mund të ndalet vetëm nëse ju nuk e lejoni Instagramin të ketë akses mbi postimet tuaja.

Por kjo është një gënjeshtër e dukshme. Shumë përdorues kanë rënë pre e një shakaje virale që në fakt ka prekur dhe yjet e famshëm të televizionit si Pink T.I të cilët e kanë ndarë në rrjetet sociale me ndjekësit e tyre, duke u shprehur të nervozuar me këtë shaka virale.

Përshtatur nga CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Life Style

Po bini pre e mashtrimit/ Përhapet alarmi, asistentët dixhitalë po ju shpërndajnë të dhënat

Publikuar

-

Nga

Po përdorni asistentët dixhitalë si Alexa ose Siri? Kini kujdes! Edhe pse Google ka ndryshuar rregullat dhe i ka bërë tepër të ashpra, një numër i madh biznesesh të rreme shfaqen në Google Maps dhe përdoren për të mashtruar dhe shfrytëzuar njerëz të shumtë.

Njerëzit i drejtohen asistentëve zanorë për një informacion të caktuar, për shkak të mungesës së kushteve të sofistikuara përzgjedhëse, algoritmi mund të zgjedhë edhe një biznes/shërbim të rremë dhe keshtu bien pre e mashtrimit dhe dërgojnë para ose shpërndarjnë informacione personale te njerëz që presin momentin për t’i shftrytëzuar në favor të tyre.

Sipas “ CNN” duket se asistentët virtualë nuk janë fort të mirë për të kapur reklamat e rreme ndaj këshillohet që të mos përdoren në të tilla raste pasi qindra e mijëra biznese të rreme qarkullojnë çdo muaj në Google Maps, sipas një hetimi të Wall Street Journal.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Restoranti, ku kamarierët janë zëvendësuar me robotë femra

Publikuar

-

Nga

Si në çdo fushë tjetër të jetës shkenca dhe teknologjia kanë përparuar shumë. Në një nga restorantet më të shtrenjta në Bangalore në Indi, ka prezantuar 6 robotë të cilët i janë vënë në shërbim të klientelës.

Pajmet e shpërndara në rrjetet sociale ku tregojnë robotët teksa mirëpresin dhe marrin porositë e klientëve.

Ky restorant ka vënë në funksion 5 robotë femra që funksionojnë si kameriere dhe një përgjegjës që mirëpret dhe përshëndet çdo klient që viziton restorantin.

Për tu identifikuar të gjitha mbajnë një shall të mbështjellë rreth qafës me ngjyra të ndryshme, madje kanë dhe emra, Harini, Shikha, Janja dhe Yashëini, raporton Deccan Herald.

Restoranti funksionon nëpërmjet një sistemi ultra tech i cili iu paraqet një tabletë ku klientët mund të përzgjedhin atë që dëshirojnë.

Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE