Connect with Us

Riparon dëmtimet nga ataku në zemër/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin që do të shpëtojë qindra jetë

Life Style

Riparon dëmtimet nga ataku në zemër/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin që do të shpëtojë qindra jetë

Publikuar

-

Një “armë pompimi” që përmban miliona qeliza të gjalla, duke rrahur mund të ndihmojë në riparimin e dëmeve të shkaktuara nga një atak në zemër, sipas studiuesve.

Vendosni në zemër këtë lloj “arme pompimi”,  3cm (1in) me 2cm, të rritur në një laborator nga një mostër e qelizave të pacientit, pastaj kthehet në një muskul të shëndetshëm pune. Gjithashtu lëshon kimikate që riparojnë dhe rigjenerojnë qelizat ekzistuese të zemrës.

Ekspertët e Universitetit Imperial College në Londër në një konferencë treguan për testimet që janë kryer tek lepujt dhe ka rezualtuar shumë e suksesshme.

Prova tek pacientët do të të fillojnë në dy vitet e ardhshme, u tha në mbledhjen e Shoqërisë Britanike Kardiovaskulare.

Një sulm në zemër ndodh kur një arterie e bllokuar bllokon rrjedhjen e gjakut në muskujt e zemrës, duke shkaktuar vdekjen e saj nga oksigjeni dhe ushqyesit.

Kjo mund të dëmtojë fuqinë e pompimit të zemrës dhe të çojë në dështimin e pashërueshëm të zemrës.

Ataku i zemrës prek rreth 920,000 njerëz në Britani të Madhe. Studiuesi Dr. Richard Jabbour tha: “Një ditë, shpresojmë që të vendosim këtë lloj medikamenti  në zemrës ndaj trajtimeve që mjekët mund tu ofrojnë njerëzit në mënyrë rutine pas një sulmi në zemër.

Prof. Metin Avkiran, nga Fondacion Heart britanik, i cili financoi këtë hulumtim, tha: “Ataku i zemrës është një kusht domosdoshëm dhe i ndryshueshëm i jetës pa përdorur një kurë, duke i bërë detyrat e përditshme tepër të vështira. “Nëse mund ta rregullojmë zemrën dhe ta ndihmojmë të shërojmë, mund ta transformojmë perspektivën për këta njerëz”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: