Connect with Us

NASA ngre alarmin/ Dielli është në minimumin e tij, mund të shkaktojë stuhi magnetike

Kuriozitete

NASA ngre alarmin/ Dielli është në minimumin e tij, mund të shkaktojë stuhi magnetike

Publikuar

-

Një imazh i publikuar nga NASA tregon se drita e diellit po zbehet duke arritur minimumin e cikit të tij.

Minimumi diellor shënon një periudhë të aktivitetit të reduktuar në diell dhe ndodh çdo njëmbëdhjetë vjet. Gjatë këtyre kohërave, aktiviteti dhe sinjalet  diellore janë më pak të shpeshta.

Në dukje gjithçka është e qetë por kjo shtresë mund të shkaktojë një stuhi magnetike e cila do të interferohet nga satelitë që mund të ndikojnë në fluturimet ajrore si dhe mund të godasin dhe rrjetet e energjisë.

Në maksimumin e tij dielli është i mbushur me spote të mëdha disa të mëdha sa planeti Jupiter./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Përjetimi i emocioneve gjatë ndeshjes/ Rreziku që u kanoset tifozëve të zjarrtë

Publikuar

-

Nga

Tifozët e zjarrtë dhe fanatikë të futbollit përjetojnë nivele stresi të rrezikshme. Sipas disa studimeve tifozët përjetojnë një nivel intensiv të stresit fizik kur shikojnë ndeshjet e skuadrave të tyre të zemrës dhe kjo mund t’i vendosë para një ataku në zemër. Studimet e kryera nga Oxford kanë testuar pështymën e fansave brazilianë  gjatë humbjes […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk arrijnë dot t’i fshehin emocionet/ 4 fakte interesante që nuk i dinit rreth shenjës së Gaforres

Publikuar

-

Nga

Gaforret kanë tendëncën të analizojnë çdo situatë. Gaforret janë shumë kuriozë dhe duan të dinë çdo gjë rreth gjithçkaje. Kur duhet të marrin një vendim të rëndësishëm ata janë në agoni për orë, ditë apo edhe javë të tëra duke peshuar anët negative dhe pozitive të këtij vendimi. I frikësohen shumë refuzimit nga njerëzit që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Manipulues dhe kokëfortë/ Tiparet më negative për çdo shenjë të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Demi ka tendencën që ti bëjë gjërat në mënyrë shumë impulsive për shkak se edhe si natyrë është shumë impulsive. Nëse diçka nuk ka të bëjë me idenë e tyre atyre nuk u intereson aspak kjo gjë. Demi Ata janë shumë posesivë, materialist dhe dembelë. Ndonjëherë duhet forcë tu mësosh atyre rregullat pasi janë […]

LEXO TE PLOTE