Connect with Us

“Do të përfundoni në gjëndje shoku”/ Metoda e rrezikshme për të ndaluar menstruacionet me…

Life Style

“Do të përfundoni në gjëndje shoku”/ Metoda e rrezikshme për të ndaluar menstruacionet me…

Publikuar

-

Një metodë e re e cila po përhapet në masë në Amerikë po rrezikon jetën e vajzave të reja. Sipas një infermiereje në Seattle pretendon se dy vajza të reja kanë përfunduar në spital këtë javë, pasi tentuan që ti jepnin fund periodave përpara kohe me tubin e një fshese korenti.

“Ekstraksioni menstrual” është një metodë, e cila përdorej në vitet 1970 për të bërë aborte në shtëpi, duke qenë se ato ishin të paligjshme në spitale. Në atë kohë, për ta realizuar atë përdorej një shiringë, një kanjulë (gyp thithës) dhë një kavanoz  Megjithatë kjo metodë, që ndryshe quhet “ME”, filloi të përdorej sërish në vitin 2016, kësaj rradhe me pretendimin se mund të ndalonte periodat para kohe. Dhe për më tepër, vajzat filluan që të përdornin tubat e fshesavevtë korentit për ta realizuar.

Ajo tha  vajzat e moshës 23 dhe 19 vjec, kishin shkuar në gjendje shoku në spital, pasi metoda që donin të përdornin për ndalimin e gjakderdhjeve, në fakt kishte bërë që atyre ti vinte një sasi shumë e madhe gjaku.

Infermierja që denoncoi rastet, shkroi në Twitter: “Po është e vërtetë, nuk e di çfarë marke të fshesave të korentit kishin përdorur por ishin realisht tuba vakumi. Duhet të dini që periodat tuaja kanë një gjakderdhje të caktuar, të cilën trupi mund ta tolerojë. Përdorimi i një tubi vakumi mund ta rrisë gjakderdhjen deri në 1000 herë më shumë, gjë që trupi nuk mund ta tolerojë dhe do të përfundoni në gjendje shoku.”

Ndërkohë doktor Adeeti Gupta tha në lidhje me këtë metodë: “Është një ide tmerrësisht e pasigurtë. Mund të çojë në dëmtime të rënda vaginale dhe në infeksione. Menstruacionet janë një proces aktiv dhe natyral, të cilat as nuk mund ti nxisësh as ti ndalosh. As mos e mendoni ta bëni. Fatmirësisht nuk ka raste që i shohim shpesh, megjithatë rastet e shokut që kam parë janë të rënda. Humbja e gjakut mund të jetë e madhe dhe dëmtimet vaginale të rënda.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

5 sekretet e lumturisë në çift/ Këto janë gjërat që duhet të dini që marrëdhënia juaj të funksionojë

Publikuar

-

Nga

Zhvilloni një pamje realiste ndaj përkushtimit tuaj në marrëdhënie. Të pranoni infatuksionin e romancës që përjetuat së fundi. Të shpresoni që një marrëdhënie e re, më e thellë dhe e pasur do ta zëvendësojë atë. Një marrëdhënie afatgjatë ka ulje dhe ngritje, dhe të presësh që do të jetë gjithçka me diell dhe trëndafilat gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shiti virgjërinë për 1.2 milionë euro/ Biznesmeni gjerman i propozon për martesë

Publikuar

-

Nga

Një vajzë 19 vjeçare e quajtur Ekaterina ka shitur virgjërinë e saj për 1.2 milionë euro. Ajo u kontaktua nga një biznesmen gjerman 58 vjeç i cili kishte ofruar një shumë të tillë dhe përveç kësaj donte të martohej me të. Ekaterina është me origjinë nga Ukraina por jeton në SHBA. Ajo është shprehur më […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk e tregojnë kurrë fytyrën e vërtetë/ Shenjat më të pabesa të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Virgjëresha Njerëzit që i përkasin kësaj shenje janë miq shumë të mirë por edhe mashtrues në dashuri. Si partner i tyre ti mendon se di gjithçka që ndodh në mendjen e tyre porn ë të vërtetë nuk di dhe nuk do ta dish kurrë. Virgjëresha do të bëjë atë që ata kanë nevojë të bëjnë […]

LEXO TE PLOTE