Connect with Us

E pabesueshme/ Sipas shkencëtarëve, edhe meshkujt kanë cikël menstrual por…

Life Style

E pabesueshme/ Sipas shkencëtarëve, edhe meshkujt kanë cikël menstrual por…

Publikuar

-

Çdo muaj femrat kanë ciklin e tyre menstrual i cili shkakton ndryshime në trup dhe shumë prej tyre kanë dhimbje. Por sipas endokrinologut sllovak Peter Celec,  të Universitetit Comenius të Bratislavës nuk janë vetëm femrat ato që kanë një cikël, por edhe meshkujt.

Gjatë këtyre ditëve, ata nuk ndihen si burra. Kjo sepse gjatë muajit niveli hormonal në trupin e meshkujve ndryshon edhe pse nuk kanë gjakderdhje.

Tek meshkuj, protagonisti kryesor i luhatjeve hormonale, të cilat regjistrohen mesatarisht katër herë në ditë, është testosteroni, një hormon mashkullor i rëndësishëm për zhvillimin e karakteristikave seksuale.

Gjatë ditëve të muajit që meshkujt kalojnë ciklin e tyre hormoni i testosteroni bën që meshkujve t’u ndryshojë dhe humori./Burimi:The Sun

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: