Connect with Us

“Parfum me aromë sperme”/ Shpikja e çuditshme që po blihet masivisht nga njerëzit

Kuriozitete

“Parfum me aromë sperme”/ Shpikja e çuditshme që po blihet masivisht nga njerëzit

Publikuar

-

Shumë gjëra të çuditshme po “pushtojnë” botën por këtë herë bëhet fjalë për një parfum. “Secretions Magnifiques” (Sekrecionet madhështore) nga Etat Libre d’Organge, në fillim u kritikua ashpër, ndërsa tani po blihet masivisht për shkak se njerëzit janë kuriozë për aromën.Për prodhimin e tij u përdorën laboratorët Givaudan dhe Mane, të njohur për prodhimin e parfumeve përmes përpunimit të përbërësve natyralë.

Parfumi shitet për 90 euro dhe përshkruhet nga njerëzit në internet si një parfum me aromë të ngjashme me atë të “një foshnje të sëmurë” dhe “e kripur”.

I frymëzuar nga epidemia e SIDA-s në vitet 1980, krijuesi i parfumit, Etienne de Swardt, në një intervistë për Vice shpjegoi procesin e frymëzimit për aromën e çuditshme. “Kur isha adoleshent, u shqetësova shumë për krizën e AIDS,” tha ai. “Secretions Magnifiques është i lidhur me vitet ’80. Mendova të bëj një parfum që të nuhaste njësoj si ajo kohë. E kam fjalën për atë kohë që shkonte sa te romantizmi aq edhe te pornografia, ku njerëzit humbisnin midis dëshirës dhe dhëshpërimit për seks.”

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Përjetimi i emocioneve gjatë ndeshjes/ Rreziku që u kanoset tifozëve të zjarrtë

Publikuar

-

Nga

Tifozët e zjarrtë dhe fanatikë të futbollit përjetojnë nivele stresi të rrezikshme. Sipas disa studimeve tifozët përjetojnë një nivel intensiv të stresit fizik kur shikojnë ndeshjet e skuadrave të tyre të zemrës dhe kjo mund t’i vendosë para një ataku në zemër. Studimet e kryera nga Oxford kanë testuar pështymën e fansave brazilianë  gjatë humbjes […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk arrijnë dot t’i fshehin emocionet/ 4 fakte interesante që nuk i dinit rreth shenjës së Gaforres

Publikuar

-

Nga

Gaforret kanë tendëncën të analizojnë çdo situatë. Gaforret janë shumë kuriozë dhe duan të dinë çdo gjë rreth gjithçkaje. Kur duhet të marrin një vendim të rëndësishëm ata janë në agoni për orë, ditë apo edhe javë të tëra duke peshuar anët negative dhe pozitive të këtij vendimi. I frikësohen shumë refuzimit nga njerëzit që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Manipulues dhe kokëfortë/ Tiparet më negative për çdo shenjë të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Demi ka tendencën që ti bëjë gjërat në mënyrë shumë impulsive për shkak se edhe si natyrë është shumë impulsive. Nëse diçka nuk ka të bëjë me idenë e tyre atyre nuk u intereson aspak kjo gjë. Demi Ata janë shumë posesivë, materialist dhe dembelë. Ndonjëherë duhet forcë tu mësosh atyre rregullat pasi janë […]

LEXO TE PLOTE