Connect with Us

E frikshme!/ Çrregullimi misterioz, gruas i rritet gjoksi në mënyrë të pakontrrolluar

Kuriozitete

E frikshme!/ Çrregullimi misterioz, gruas i rritet gjoksi në mënyrë të pakontrrolluar

Publikuar

-

Për shkak të një çrregullimi misterioz, një grua nga Tajlanda ka probleme serioze me shëndetin.

The sun shkruan se doktorët nuk kanë vënë re shenja të ndonjë tumori ndaj dhe gjendja e gruas ka mbetur pa një diagnozë.

Lamphrai Srinuan e kishte kuptuar që diçka nuk shkonte me shëndetin e saj pasi gjoksi i saj po rritej papritur.

Pas ekzaminimeve doktorët nuk kishin vërejtur shenja të ndonjë tumori, dhe e kishin lënë 46-vjeçaren pa asnjë diagnozë të saktë.

“Është shumë e vështirë për mua të ulem, të ecë apo të shtrihem”, tha 46-vjeçarja. “Gjoksi është duke u rritur vazhdimisht”, shtoi ajo. Ajo është shumë e merakosur për jetën e saj, për shkak se kjo gjendje i ka pamundësuar asaj të punojë dhe të lëvizë lirshëm.

Ajo shpreson se dikush ka dëgjuar për këtë çrregullim dhe do t’i ndihmojë në shërimin e saj. Çrregullimi i tillë ka simptoma të ngjashme me Hipertrofinë. Hipertrofia është një formë e gjigantomastisë, që është një çrregullim i rritjes së pakontrolluar të qelizave.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Përfiton shifra marramendëse vetëm për të fjetur në hotel/ Njihuni me 25 vjeçarin milioner

Publikuar

-

Nga

Britaniku i cili është bërë i njohur tashmë për udhëtimet e tij luksoze, Aleks Shanon,  duket se ka një nga punët më të bukura, atë të udhëtimeve dhe fjetjes në hotelet më luksoze të botës.

Edhe pse nuk është milioner, ai jeton si i tillë dhe madje paguhet. Ai shkon të flejë nëpër hotele luksoze, që të bëjë një vlerësim të shërbimit të produkteve të tyre më cilësore.

Ai thotë se vetëm nga kjo punë ka fituar rreth 55 mijë dollarë për një vit e gjysmë, dhe hotelet i kanë ofruar shërbimin maksimal.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Mund të vrasë 80 milionë njerëz”/ Ekspertët e shëndetësisë përhapin alarmin, kjo sëmundje ngjitëse mund të rikthehet

Publikuar

-

Nga

Në shekullin e 20′ një formë gripi e cila quhej ndryshe edhe sëmundje ngjitëse,  infektoi një të tretën e popullsisë së botës dhe la të vdekur 50 milion njerëz. Por ekspertët e shëndetësisë kanë përhapur alarmin duke menduar se kjo sëmundje mund të rikthehet dhe në 36 orë të vrasë 80 milion njerëz.

Nëse kjo ndodh, sipas tyre efektet mund jenë shumë më të mëdha.

GPMB, Bordi i Monitorimit Global, një skuadër ekspertësh shëndeti, kanë bërë të njohur raportin në mënyrë që liderët botërorë të hyjnë në aksion.

Në një raport të publikuar ditën e sotme grupi tha:

Rreziku që sëmundja ngjitëse të përhapet në botë është i vërtetë. Një patogjen i tillë ka fuqinë të vrasë 10 milionë njerëz, të prishë ekonominë dhe të destabilizojë sigurinë kombëtare.”

LEXO TE PLOTE

Fashion

Si të kuptoni cilën aromë parfumi duhet të zgjidhni? Zbuloni çfarë thotë shkenca për lëkurën tuaj

Publikuar

-

Nga

Sipas një studimi të fundit nga Lisa Hipgrave, nga The International Fragrance Association, thuhet se aroma jonë natyrale e trupit duhet të ndërveprojë me parfumin të cilin ju zgjidhni.

“Çdo njeri ka një aromë unike, që ne besojmë se lidhet me sistemin imunitar dhe ndikohet nga ku jetojmë dhe nga çfarë hamë. Kjo do të thotë se zgjedhja e një parfumi nuk varet vetëm nga notat e parfumit, por edhe nga mënyra si do të ndërveprojë me erën natyrale të trupit.”

Për lëkurat e yndyrshme rekomandohen parfume me nota delikate dhe frutore. Me kalimin e orëve, këto aroma intensifikohen dhe qëndrojnë më gjatë. Kërkoni për parfume me limon, dëllinjë, bergamot, vanilje, myshk dhe mente.

Për lëkurat e thata rekomandohen aroma të pasura, drunore dhe pikante pasi janë më jetëgjata se në lëkurat e yndyrshme. Kërkoni parfume me piper të kuq, kardamom dhe qimnon. Nëse anoni nga parfumet unikë, kërkoni për nota shafrani, karafili dhe nenexhiku.

LEXO TE PLOTE