Connect with Us

Facebook në “rënie”/ Statistikat “shokojnë” Mark Zuckerberg, ja çfarë ka ndodhur me përdoruesit

Life Style

Facebook në “rënie”/ Statistikat “shokojnë” Mark Zuckerberg, ja çfarë ka ndodhur me përdoruesit

Publikuar

-

Pas shumë skandaleve me publikimin e të dhënave të përdoruesve, Facebook ka qënë në rënie që prej vitit të kaluar. Por edhe pse numri i përdoruesve është rritur, volumi i ‘like’ dhe ‘share’ ka pësuar rënie me 20% sipas ndërmarrjes analitike të biznesit Mixpanel.

Këtë muaj, një kompani kërkimore për tregjet, eMarketer, raportoi një rënie në përdorimin e Facebook në SHBA, duke thënë se përdoruesi tipik Facebook shpenzonte 38 minuta në ditë në vend, nga 41 minuta në 2017.

Rënia përkoi me një numër skandalesh që kishin të bënin me privatësinë, të dhënat dhe gjuhën e urrejtjes. Në shtator kompania zbuloi një shkelje që preku 50 milion llogari, në nëntor pranoi se punësoi një firmë PR për të sulmuar filantropin Xhorxh Soros dhe është kritikuar vazhdimisht për tu përdorur në nxitjen e spastrimeve etnike në Mianmar.

“Në krye të gjithë kësaj, Facebook ka vazhduar të humbasë përdoruesit e grupmoshave të reja, të cilët kanë drejtuar kohën dhe vëmendjen e tyre nëpër platforma të tjera sociale dhe aktivitete dixhitale”, tha eMarketer.

Burimi:https://www.theguardian.com/technology/2019/jun/20/facebook-usage-collapsed-since-scandal-data-shows

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Do të mahniteni/ Zbuloni 10 fotot më hipnotizuese në botë që do t’ju “ngacmojnë” mendjen

Publikuar

-

Nga

Realiteti ndonjëherë mund të jetë një enigmë. Ligjet e fizikës mund të krijojnë iluzione dhe fenomene të mahnitshme optike që na bëjnë të dyshojmë atë që shohim dhe kërkojmë një fotografim të dytë. Truri ynë është gjithmonë në kërkim të modeleve për gjërat e përditshme dhe kur i gjejmë ato na shpërblen me këto kapje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zgjidhni një foto dhe zbuloni se kush keni qenë në një jetë të kaluar

Publikuar

-

Nga

A besoni në rimishërim ? Nëse po, me siguri keni pyetur veten se çfarë lloj personi ose kush ishit në një jetë të kaluar. Ky kuiz mund t’ju ndihmojë të mësoni më shumë rreth një jete të kaluar. Zgjidhni një foto dhe zbuloni se çfarë lloj personi mund të keni qenë në një jetë të kaluar: Nëse keni zgjedhur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Përjetoni më pak stres/ Habit studimi, ja çfarë do të thotë të punosh në një zyrë me një mik të ngushte

Publikuar

-

Nga

Shumica e njerëzve kalojnë më shumë kohë në punë sesa në shtëpi, kështu që është e natyrshme që ata janë të prirur të krijojnë lidhje me kolegët e tyre. Përtej një marrëdhënieje profesionale, është e rëndësishme të keni dikë që feston arritjet tuaja të punës dhe në të njëjtën kohë, t’ju dëgjojë kur duhet të flisni […]

LEXO TE PLOTE