Connect with Us

Si të ngadalsojmë proçesin e plakjes? Ja disa nga ushqimet që duhet të konsumoni

Kuriozitete

Si të ngadalsojmë proçesin e plakjes? Ja disa nga ushqimet që duhet të konsumoni

Publikuar

-

marifete per te shpetuar nga rrudhat

Gratë janë kujdesur me vite që të duken sa më të reja në mënyrë që mos të tregojnë moshën e tyre të vërtetë. Por në këtë rast ushqimi bën “punën” kryesore i cili duhet të zgjidhet me kujdes. “Bright Side” ka renditur 7 ushqimet të cilat kanë vetinë që e ngadalsojnë procesin e plakjes.

1.Çaji jeshil- Ndihmon për një lëkurë me shkëlqim dhe për të humbur në peshë

2.Vera e kuqe- Ka veti antiplakje

3.Manaferrat- Janë të pasura me antioksidantë

4.Salmoni- Është i shkëlqyer pasi rregullon nivelin e sheqerit në gjak dhe redukton rrezikun e atakut kardiak

5.Brokoli, spinaqi, lakra- Janë të pasura me fibra

6.Fasulet- Kanë shumë fibra dhe luftojnë shenjat e moshës

7.Domatet- Nuk ka rëndësi nëse i hani të gatuara apo nëpër sallata. Domatja ka veti të forta anti-plakje për shkak të përmbatjes së likopenit

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ankth dhe vetëvlerësim i ulët/ 8 shenja që ju bëjnë të kuptoni nëse jeni rritur në një familje toksike

Publikuar

-

Nga

Ankthi i fshehur, emocione të vërteta dhe vetëvlerësim të ulët – për fat të keq, disa prindër arrijnë t’i kalojnë të gjitha këto cilësi negative për fëmijët e tyre. Egoizmi dhe indiferenca e tyre ndaj ndjenjave të fëmijëve të tyre ndikojnë shumë në fëmijërinë e tyre. Si rezultat, fëmijët fillojnë të kritikojnë veten, ndjehen të pafuqishëm […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Foto-Çfarë nënkuptojnë në të vërtetë emrat dhe logot e markave të famshme botërore

Publikuar

-

Nga

A e dini se cfarë do të thonë shkronjat në emrin IKEA? Apo çfarë e frymëzoi krijuesin e logos Android? “Bright Side” ju sugjeron të hidhni një vështrim në historinë e markave me famë botërore dhe të zbuloni se çfarë ndikoi në krijimin e logove dhe emrave të rëndësishëm. Pepsi Sipas Davis Bradham, krijuesi i […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Me cilën “kontratë shpirtërore” jeni lidhur aktualisht? Zgjidhni një imazh për ta zbuluar atë

Publikuar

-

Nga

Një kontratë shpirti është një marrëveshje midis dy shpirtrave që janë pajtuar përpara se të mishërohen në planet për t’u përmbushur për qëllime specifike.Secili kemi kontrata të ndryshme me shpirtrat që hasim në jetën tonë.  1. Frika / mungesa e ndërgjegjes: A keni vërejtur ndonjëherë që vazhdimisht po përpiqeni të mbani epërsinë tuaj mbi të […]

LEXO TE PLOTE