Connect with Us

Si të ngadalsojmë proçesin e plakjes? Ja disa nga ushqimet që duhet të konsumoni

Kuriozitete

Si të ngadalsojmë proçesin e plakjes? Ja disa nga ushqimet që duhet të konsumoni

Publikuar

-

marifete per te shpetuar nga rrudhat

Gratë janë kujdesur me vite që të duken sa më të reja në mënyrë që mos të tregojnë moshën e tyre të vërtetë. Por në këtë rast ushqimi bën “punën” kryesore i cili duhet të zgjidhet me kujdes. “Bright Side” ka renditur 7 ushqimet të cilat kanë vetinë që e ngadalsojnë procesin e plakjes.

1.Çaji jeshil- Ndihmon për një lëkurë me shkëlqim dhe për të humbur në peshë

2.Vera e kuqe- Ka veti antiplakje

3.Manaferrat- Janë të pasura me antioksidantë

4.Salmoni- Është i shkëlqyer pasi rregullon nivelin e sheqerit në gjak dhe redukton rrezikun e atakut kardiak

5.Brokoli, spinaqi, lakra- Janë të pasura me fibra

6.Fasulet- Kanë shumë fibra dhe luftojnë shenjat e moshës

7.Domatet- Nuk ka rëndësi nëse i hani të gatuara apo nëpër sallata. Domatja ka veti të forta anti-plakje për shkak të përmbatjes së likopenit

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: