Connect with Us

Kanceri ovarian/ Ja simptomat që nuk duhen injoruar

Life Style

Kanceri ovarian/ Ja simptomat që nuk duhen injoruar

Publikuar

-

Kanceri është një nga sëmundjet që po vret më shumë njerëz në botë. Një ndër llojet më të përhapura tek gratë është kanceri ovarian.

Ky lloj kanceri ndodh kur qelizat ovale bëhen malinje dhe më pas kthehen në tumore, ndaj dhe kontrrolli mjekësor duhet të jetë më i shpeshtë tek gratë që janë para menopauzës ose të grupmoshave 30-40 vjeç.

Ja disa nga simptomat që nuk duhet t’i injoroni:

-Ënjtje në stomak

Nëse ju përjetoni një ënjtje të vazhdueshme të stomakut, e cila zgjat më shumë se tre javë, mund të jetë një simptomë e hershme e kancerit ovarian, edhe pse simptoma të tilla mund të tregojnë shumë probleme stomaku. Sidoqoftë, nëse gjendja zgjat për një kohë të gjatë, atëherë vizitoni mjekun.

– Dhimbje në pjesën e poshtme të stomakut

Konsideroni të gjitha fushat e dhimbjes, mund të ndjeni dhimbje menstruale në pjesën e poshtme të stomakut, në rajonin e gjoksit, ndoshta edhe në pjesën e poshtme të shpinës. Ndërsa dhimbja e njëjtë gjatë menstruacioneve është normale, dhimbja e vazhdueshme që ju shoqëron dhe pas menstruacioneve përsëri, më shumë se tre javë, mund të jetë një shenjë e hershme e kancerit ovarian. Kjo simptomë është veçanërisht e rëndësishme për gratë para menopauzës, pasi problemet menstruale mund të zgjasin më shumë se zakonisht.

-Humbja të oreksit

Nëse vëreni një rënie të ndjeshme në oreksin tuaj për më shumë se tre javë, bisedoni me mjekun tuaj. Megjithëse kjo mund të jetë një shenjë e një sërë problemesh të stomakut, zorrëve, por mund të nënkuptojë gjithashtu kancer ovarian.

– Rritja e nevojës për urinim

Nëse keni urinim të shpeshtë edhe nëse nuk keni pirë lëngje gjatë ditës, atëherë kjo mund të jetë shenjë e një faze të hershme të kancerit ovarian.

Të gjitha këto simptoma mund të jenë shpesh të gabuara, pasi mund të jenë pjesë e problemeve me traktin gastrointestinal. Nëse ndonjë nga këto simptoma nuk i keni pasur më herët, është e rëndësishme të monitoroni frekuencën dhe kohëzgjatjen e tyre. Nëse ato nuk zhduken pas tre javësh ose më gjatë, shkoni për kontroll te mjeku.

Aktualitet

Çfarë duhet të vishni pas të 30-tave? Zbuloni disa modele të duhura për ju

Publikuar

-

Pas të 30-ve thuhet se femrat duhet të vishen me më shumë stil dhe klas sesa kur ishin më të “reja”. Paraqitja juaj ka shumë rëndësi dhe koha për t’u bërë gati sa vjen edhe bëhet më e shkurtër.

Ndaj është e nevojshme të keni disa rroba dhe aksesorë bazë para se të arrini të 30-tat në mënyrë që të visheni thjesht, pa shumë mundime dhe me stil!

Ne po ju sjellim sot një listë me 20 gjërat që duhet t’i keni patjetër:

Xhinse që të rrinë fiks pas trupit

Një fustan me gjatësi mesatare

Çizme të gjata deri te kyçi i këmbës

Bizhuteri që vihen re dhe bien në sy

Një xhaketë serioze

Një pallto

Aksesorë për flokët

Pantallona me prehër të lartë

Shapka të sheshta

Një fustan me lule

Një kanatiere mëndafshi

Një fund me dizajn që bie në sy

Tuta në formë pantallonash

Fund i gjatë

Një fustan për raste

Geta cilësore

Fund lëkure

Këpucë të zeza me takë

Atlete 

Golf

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sandalet më “in” të kësaj vere/ Modeli që po “çmend” fashionistat shqiptare

Publikuar

-

Sandalet janë tepër të rehatshme për këtë stinë të nxehtë vere dhe si çdo vit, trendet e reja nuk mungojnë në profilet e rrjeteve sociale të fashionistave shqiptare.

Së fundmi, Lori Hoxha dhe Armina Mevlani zgjodhën modelin në ngjyrë të verdhë dhe rozë 70 PVC Snake nga Versace,

 

Sandalet-shapkë janë një ndër trendet e 2019-s, të cilat qenë të përshtatshme edhe në pranverë për shkak të çorape dhe po kështu mund t’i vishni edhe në vjeshtë.

Një model tjetër, i ngjashëm me ato të mësiperme, vjen në versionin me takë të hollë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ndryshimi drastik i fotove të dasmës/ Ja trendi më i ri që po i “çmend” çiftet

Publikuar

-

Duket se trendet e dasmave nuk do të qëndrojnë kurrë të njëjtat ku më i fundit është duke pozuar për kamerën dhe duke nxjerrë sa më shumë tym nga cigarja elektronike.

Dukej se askush nuk e besoi, por foto të tilla po përhapen masivisht në Twitter ku nuk mungojnë komentet e njerëzve, të cilët pyesin për qëllimin e një fotoje të tillë.

Per me teper shikoni fotot e meposhtme.

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE