Connect with Us

“Edhe meshkujt do preken”/ 10 filmat më të bukur të kinemasë që duhet t’i shikoni patjetër

Kuriozitete

“Edhe meshkujt do preken”/ 10 filmat më të bukur të kinemasë që duhet t’i shikoni patjetër

Publikuar

-

Disa njerëz nuk preken aq lehtë nga filmat romantikë ose ato që trajtojnë një histori të dhimbshme. Por “BrightSide” ka listuar një sërë filmash që do të bëjnë edhe meshkujt të qajnë.

Më poshtë do të zbuloni 10 filmat më të bukur dhe më të dhimbshëm në historinë e kinemasë.

 

Hachi: A Dog’s Tale

Skenaristi Lasse Hallstrom në qendër të këtij filmi ka vendosur figurën e qenit dhe të zotit të tij i cili ndërron jetë. Hachi njihet si qeni më i famshëm në botë dhe pasi pronari i tij ndërroi jetë ai nuk e pranoi kurrë këtë fakt. Ai shkoi tek stacioni i trenit ku e priste për 9 vite derisa u gjend i pajetë nga kalimtarët.

 

The Green Mile

Romani i Stephen King u kthye në film gjatë vitit 1999 dhe në qendër të tij ka një burrë me ngjyrë i cili akuzohet për vrasjen e dy vajzave. Ai është i dënuar me vdekje dhe gjatë shpalljes së vendimit, gjyqtari vë në dyshim fajësinë e tij.

My Name Is Khan

Filmat indianë zakonisht janë plot kërcime dhe këngë, por ky bën përjashtim. Ky film që prek befasisht tregon historinë e Rizwan Khan, i cili vuan nga sindroma ‘Asperger’. Ai bën një udhëtim në të gjithë Amerikën dhe më pas kthehet tek dashuria e tij, por ajo nuk është më aty. Gruaja e kishte lënë pas sulmit terrorist të11 shtatorit, kur komuniteti musliman nisi të paragjykohej drastikisht. Gjatë udhëtimit, ai fiton zemrat e njerëzve me dashamirësinë e tij, natyrën paqësore dhe sinqeritetin.

Schindler’s List

Historia e Oscar Schindler, një biznesmen i suksesshëm dhe anëtar i partisë naziste, i cili shpëtoi jetën e mbi një mijë hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ky film është realizuar në nder të tij dhe trajton me dhimbje historitë e hebrenjve.

Rory O’Shea Was Here

Bota e Michael, që vuan nga paraliza cerebrale, kthehet me kokë poshtë kur një pacient i ri, Rory, i bashkohet qendrës së personave me aftësi të kufizuara. Ky film tregon se si nje shtëpi të sëmurësh di të shijojë jetën deri në pikën e fundit.

Life Is Beautiful

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Guido dhe djali i tij dërgohen në një kamp përqendrimi për hebrenjtë. Babai duke dashur të shpëtojë jetën e djalit të tij i thotë atij se kjo është një lojë kukafshehti dhe nëse do shpëtojë në fund ka një çmim të madh. Djali beson në historinë e babait të tij dhe fillon të fshihet me mjeshtëri në një kasolle për të mbetur gjallë.

Seven Pounds

Ben Thomas nuk mund të harrojë një aksident me makinë, ku shtatë vetë, përfshirë të fejuarën e tij, vdiqën për shkak të neglizhencës së tij. Për të rregulluar gabimin e tij ai vendos të japë organet e tij jetësore për njerëzit e sëmurë.

Million Dollar Baby

Maggie është një vajzë e cila ëndërron të bëhet bokisere. Për të realizuar ëndrrën e saj ajo kërkon ndihmën e një trajneri të vjetër, i cili me dëshirën e tij më të madhe pranon ta mbështesë. Pavarësisht përpjekjeve të saj maksimale Maggie nuk arrin te fitojë, për shkak të një arsyeje dramatike.

Gladiator

Luftëtari i madh Maximus do të bëhej trashëgimtari i fronit të perandorisë romake. Pasi lajmi u përhap djali i perandorit romak e dënon me vdekje, por Maximus shpëton për bukuri. Pas kësaj ai bëhet gladiator dhe përgjatë filmit ka shumë momente kulminante.

Burimi:https://brightside.me/wonder-films/10-movies-that-make-even-men-cry-332860/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si të mbani frymën më gjatë nën ujë/ Një praktikë e thjeshtë për të gjithë adhuruesit e notit

Publikuar

-

Nga

Noti ësht ënjë sport argëtues por duhet të mësoni të mbani sa më shumë frymën. Në teori kjo mund të duket një gjë shumë e lehtë por praktika është e vështirë dhe do shumë përgatitje. Ekzistojnë metoda speciale që mund të të ndihmojnë ta mbash frymën më gjatë dhe  ndërkohë të jesh të ndihesh i […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Flinte në stolat e parkut/ Influencuesja e Instagramit rrëfen si arriti të bëjë jetën që ëndërronte

Publikuar

-

Nga

Pothuajse një vit më parë Safarii jetonte në makinën e saj dhe flinte në stolat e një parku. Ajo punonte si një striptiste në një klub nate por paratë që fitonte nuk i dilnin për për të siguruar jetesën. Pas një viti ajo fitonte rreth 100.000 dollarë dhe po jeton në apartamnetin e saj. Këto […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Surpriza për australianët pas zjarreve/ Zbulohet sistemi antik ujor më i hershëm se piramidat

Publikuar

-

Nga

Një sistem ujor më antik se piramidat  është gjendur nga zjarret në Australi. Kanale të gjera uji të ndërtuara nga australianë autoktonë mijëra vjet më parë për të siguruar ushqim janë zbuluar pasi zjarret dogjën bimët në shtetin Victoria . Peisazhi Kulturor Budj Bim, i përbërë nga kanale dhe diga të ndërtuara nga shkëmbinj vullkanikë, […]

LEXO TE PLOTE