Connect with Us

Dy gabimet që i bëjmë çdo ditë në shtëpitë tona/ Shkaktarë për sëmundjet e rrezikshme

Kuriozitete

Dy gabimet që i bëjmë çdo ditë në shtëpitë tona/ Shkaktarë për sëmundjet e rrezikshme

Publikuar

-

Shefat e shëndetësisë kanë pëhapur lajmin se për të shmangur sëmundjet kronike si astma dhe sëmundjet e mushkrive, njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm me pastrimin e ambientit brenda shtëpisë.

Ata kanë thënë se dy nga faktorët që mund të rrezikojnë shëndetin tuaj janë: fshirja e pluhurave me dyret e mbyllura dhe tharja e rrobave brenda ambienteve të shtëpisë.

Këshilla zyrtare e publikuar sot nga rregullatori i NHS tha se njerëzit duhet të mbrojnë shëndetin e tyre duke ulur ndotjen në shtëpitë e tyre.

Kjo mund të vijë nga gatimi, lagështia, aerosolet, zjarret, pirja e duhanit ose produktet e pastrimit, sipas Institutit Kombëtar për Shëndetin dhe Kujdesit (NICE).

Këto mund të jenë një burim “i konsiderueshëm” i ndotjes, thonë drejtorët e qeverisë dhe mund të irritojnë mushkëritë ose të shkaktojnë astmë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: