Connect with Us

“Si një atak në zemër”/ As shkencëtarët nuk i shpjegojnë dot dhimbjet e menstruacioneve

Life Style

“Si një atak në zemër”/ As shkencëtarët nuk i shpjegojnë dot dhimbjet e menstruacioneve

Publikuar

-

Gratë në gjithë botën çdo muaj përjetojnë dhimbje të tmerrshme për shkak të menstruacioneve por deri më tani askush nuk ka arritur të japë një arsye pse ndodh kjo në trupin e grave.

John Guillebaud, profesori i njohur i shëndetit riprodhues në University College London, ka thënë për “Quartz” se dhimbjet menstruale janë po aq të dhimbshme dhe të mëdha sikurse një atak në zemër.

“Kemi arritur të krijojmë robotë të cilët kryejnë operacione të vështira, por ende nuk mund të qetësojmë dhe t’u japim një shpjegim dhimbjes së periodave”.

Gjithashtu edhe Richard Legro, nga Penn State College of Medicine, thotë:

“Është një pyetje një milionë dollarëshe që me të vërtetë nuk e kuptojmë.Nuk është se ka shumë trajtime për dhimbje të tilla.”

Mund të përdorni kontraceptivë për të qetësuar këto dhimbje, por mos harroni që ato kanë efekte anësore të padëshirueshme.

 

Burimi:https://www.cosmopolitan.co.za/health-fitness/period-pains-confirmed-doctors-painful-as-heart-attack/?fbclid=IwAR0NFbG-yyswVimqn4PTwwQJ6ysjF5mMyfIMbQgKr9LnuzmYLEs0e0_sFRw

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Frikacakë dhe nervozë/ Zbuloni 5 shenjat e horoskopit më të stresuara në zodiak

Publikuar

-

Nga

Binjakët Binjakët nervozohen kur kafshojnë më shumë sesa mund të përtypin, që është diçka që ata bëjnë gjatë gjithë kohës. Ata mërziten dhe nervozohen nese nuk bëjnë një punë të mirë ose se do ta zhgënjejnë dikë.Kur Binjakët janë me nerva, reagimi i parë janë të ecurat nëpër dhomë. Kjo i ndihmon të qartësojnë mendjen […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

FOTO-Nuk po i hani ashtu si duhet/ Zbuloni se si duhet t’i gatuani këto 12 ushqime për të pasur përfitime të mëdha shëndetësore

Publikuar

-

Nga

A e dini se po hani në mënyrë të gabuar disa ushqime të caktuara? Asparagu, luleshtrydhet, kosi dhe fasulet janë të gjitha ushqime të shëndetshme, por ne shpesh nuk i hamë si duhet dhe përfundojmë duke mos i përfituar ushqyesit e tyre. “BrightSide”, ka renditur 12 ushqime që me siguri keni qenë duke i ngrënë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Zbulohen shifrat e frikshme/ Përse fëmijët dhe adoleshentët ndihen të trishtuar dhe në depresion në ditët e sotme

Publikuar

-

Nga

Prej disa vitesh, sipas sondazheve, të rinjtë duket se ndihen gjithnjë e më shumë të palumtur, të trishtuar dhe në depresion.Sipas shifrave të fundit , ka pasur një rritje drastike të çrregullimeve të humorit dhe shqetësimit psikologjik tek adoleshentët dhe të rriturit e sotëm. Sipas “Bright Side”, psikologu që vepron në çështjen e të rriturve dhe adoleshentëve të […]

LEXO TE PLOTE