Connect with Us

Lëkura e djegur pas plazhit/ Ja disa mënyra të shpejta për ta kuruar

Kuriozitete

Lëkura e djegur pas plazhit/ Ja disa mënyra të shpejta për ta kuruar

Publikuar

-

Produktet e kuzhinës mund të jenë një opsion i mirë për lehtësimin e djegieve nga dielli. Acidi tanik tek çaji i zi, për shembull, mund të lehtësojë djegiet poshtë syve. Mjafton të zhytni dy bustina me çaj në ujë të ftohtë dhe i vendosni ato sipër syve të mbyllur për të ulur ënjtjen dhe lehtësuar dhimbjen. Ja disa alternativa të tjera që duhet t’i provoni:

Qumështi: Njomni një garzë të pastër në një enë të mbushur me 1 kupë qumësht, 4 kupa ujë dhe pak kubikë akulli. Aplikojeni kompresën për 15-20 minuta, dhe përsëriteni trajtimin çdo 2-4 orë. Proteina, yndyra dhe pehashi i qumështit kanë efekt anti-inflamtor në lëkurë.

Mielli i misrit: Përzieni këtë përbërës me pak ujë për të përgatitur një pastë. Më pas e aplikoni në pjesët ku keni djegie nga dielli për të qetësuar dhimbjet.

Kosi: Ashtu si qumështi, edhe kosi përmban proteina dhe yndyra që mund të mbajnë larg inflamacionin. Për të lehtësuar dhimbjet, aplikoni kos në vendet e djegura, lahuni me ujë të vakët dhe e thani mirë lëkurën.

Sallata jeshile: E dinit që ushqimi juaj i preferuar për drekë ka edhe veti analgjezike (mund të lehtësojë dhimbjet)? Mjafton të zieni gjethet e sallatës në ujë, e kulloni dhe më pas e lini të ftohet në frigorifer për disa. Njomni pak pambuk në lëngun e përgatitur dhe aplikojeni me kujdes në lëkurën e irrituar./Burimi Shendeti.com.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: