Connect with Us

Vuani nga veshkat?/ Ja 8 ushqimet që duhet të konsumoni patjetër

Life Style

Vuani nga veshkat?/ Ja 8 ushqimet që duhet të konsumoni patjetër

Publikuar

-

Veshkat kryejnë një funksion mjaft të rëndësishëm në trupin tonë. Organet e vogla, në formën e fasules, filtrojnë produkte mbetjesh nga gjaku. Ata gjithashtu lirojnë hormonet që rregullojnë presionin e gjakut, ndihmojnë në balancimin e lëngjeve trupore dhe krijojnë urinë. Sëmundja e veshkave prek rreth 10% të popullsisë së botës dhe mund të shkaktohet nga presioni i lartë i gjakut dhe nga sheqeri i gjakut i pakontrolluar. Faktorë të tjerë si mosha, pirja e duhanit, obeziteti dhe gjinia gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm. Kur veshkat nuk funksionojnë në mënyrë optimale, mbeturinat nga ushqimi krijohen në gjak dhe e bëjnë trupin mjaft të sëmurë.

Dieta që duhet të ndiqet nga njerëz me sëmundje të veshkave ndryshon shumë në bazë të fazës së saj. Fazat e hershme kanë kufizime të ndryshme nga njerëzit me sëmundje renale të fazës së fundit. Përtej ndryshimeve dietike, mund të keni nevojë për dializë dhe ndoshta për transplantim të veshkave. Nëse ju jeni diagnostikuar me sëmundje të veshkave duhet të bëni zgjedhjet më të mira të ushqimeve. Më poshtë po ju listojmë disa nga ushqimet më të shëndetshme që duhet të konsumoni nëse vuani nga veshkat.

1-Lulelakra

2-Boronica

3-Produktet e detit

4-Rrush i kuq

5-Veza

6-Hudhra

7-Vaj ulliri

8-Rukola/ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nuk arrijnë dot t’i fshehin emocionet/ 4 fakte interesante që nuk i dinit rreth shenjës së Gaforres

Publikuar

-

Nga

Gaforret kanë tendëncën të analizojnë çdo situatë. Gaforret janë shumë kuriozë dhe duan të dinë çdo gjë rreth gjithçkaje. Kur duhet të marrin një vendim të rëndësishëm ata janë në agoni për orë, ditë apo edhe javë të tëra duke peshuar anët negative dhe pozitive të këtij vendimi. I frikësohen shumë refuzimit nga njerëzit që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Manipulues dhe kokëfortë/ Tiparet më negative për çdo shenjë të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Demi ka tendencën që ti bëjë gjërat në mënyrë shumë impulsive për shkak se edhe si natyrë është shumë impulsive. Nëse diçka nuk ka të bëjë me idenë e tyre atyre nuk u intereson aspak kjo gjë. Demi Ata janë shumë posesivë, materialist dhe dembelë. Ndonjëherë duhet forcë tu mësosh atyre rregullat pasi janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kursejnë aspak/ 3 faktet që nuk i dinit rreth shenjës së Demit

Publikuar

-

Nga

Një nga tiparet më të mira të Demit është se janë shumë të qetë. Në përgjithësi Demi është një nga shenjat më të qeta të zodiakut. Tokai  ndihmon ata që të qëndrojnë të qetë në situata stresuese. Nuk është  një shenjë dembele Ata punojnë shumë për të qenë në gjendje të jetojnë jetën me luksin […]

LEXO TE PLOTE