Connect with Us

Kanceri i prostatës/ Ja si mund ta zbuloni që në fazat e para

Kuriozitete

Kanceri i prostatës/ Ja si mund ta zbuloni që në fazat e para

Publikuar

-

Studiuesit zbulojnë se meshkujt me gjene të sapo zbuluara kanë mesatarisht 11 herë më shumë gjasa të kenë tumore agresive sesa pacientët e kancerit të prostatës pa gjenet.

Zbulimi i fundit tregon se janë 17 gjene që rrisin shanset për të zhvilluar kancerin e prostates, ndërkohë që ne dimë gjashtë të tilla. Por është një zbulim i madh britanik që premton të përmirësojë diagnozën e kancerit të prostatës.

Çështja është se këto 17 gjene shtesë, të cilat në thelb rrisin shanset e transportuesve që të zhvillojnë sëmundjen, e bëjnë më të lehtë për të identifikuar rrezikun. Zbulimi do të thotë se ka tani 23 gjene që mund të identifikohen në një spit të thjeshtë ose test gjaku.

Instituti i Kërkimit të Kancerit në Londër shqyrtoi ADN-në e 1,281 njerëzve me kancer të prostatës dhe 1,160 burra të shëndetshëm.

Studimet në Londër tregojnë se burrat që mbajnë një nga mutacionet janë mesatarisht tre herë me më shumë gjasa për tu prekur nga kanceri i prostatës sesa meshkujt që nuk e bëjnë këtë.

Dhe disa nga mutacionet u japin burrave një rrezik të dhjetëfishtë. Studiuesit zbuluan se meshkujt me katër prej gjeneve të zbuluara rishtazi ishin mesatarisht 11 herë më shumë të ngjarë të kishin tumore agresive sesa pacientët e kancerit të prostatës pa gjenet.

Për një nga mutacionet gjenetike, rreziku i kancerit agresiv u rrit 70 herë. Njerëzit me rrezik të lartë do të monitorohen nga afër, me skanime të rregullta MRI për të kontrolluar për shenjat e tumoreve.

Në meshkujt që kanë kancer të prostatës, i njëjti test mund të identifikojë ata me sëmundjen më agresive, duke siguruar trajtim të shpejtë kur rrezikohet jeta dhe duke shpëtuar njëkohësisht mijëra nga trajtimi i panevojshëm.

Rreth 47,000 meshkuj janë diagnostikuar me kancer të prostatës në Britani të Madhe çdo vit dhe 11,800 vdesin prej tij. Nëse kanceri qëndron brenda prostatës, shpesh është më mirë të mos ofrohet trajtim fare, por të përdoret qasja e “shikimit dhe pritjes”.

Megjithatë, mjekët aktualisht nuk kanë asnjë mënyrë për të treguar se cilët njerëz janë më në rrezik. Për shkak të kësaj mungese prove të besueshme, mijëra njerëz me kancer të hershëm të prostatës e kanë panevojshme kirurgjinë, radioterapinë dhe kimioterapinë çdo vit.

Udhëheqësi i studimit Prof Ros Eeles tha: “Burrat mund të marrin një diagnozë pa e ditur se si mund të ndikojë kjo sëmundje, por në të ardhmen një test mund të nxjerrë ata që kanë gjasa të preken nga një prej sëmundjeve më agresive dhe kanë nevojë për trajtim intensiv”.

Dr. Mattheë Hobbs i Kancerit të Prostatës në Mbretërinë e Bashkuar, i cili ndihmoi në financimin e studimit, tha se gjetjet “mund të luajnë një rol vendimtar në reduktimin e vdekjeve”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Frikacakë dhe nervozë/ Zbuloni 5 shenjat e horoskopit më të stresuara në zodiak

Publikuar

-

Nga

Binjakët Binjakët nervozohen kur kafshojnë më shumë sesa mund të përtypin, që është diçka që ata bëjnë gjatë gjithë kohës. Ata mërziten dhe nervozohen nese nuk bëjnë një punë të mirë ose se do ta zhgënjejnë dikë.Kur Binjakët janë me nerva, reagimi i parë janë të ecurat nëpër dhomë. Kjo i ndihmon të qartësojnë mendjen […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

FOTO-Shkalla më e famshme në botë/ Pas filmit “Joker”, turistët po bëjnë namin në këtë zonë

Publikuar

-

Nga

Trendet në rrjetin më të përdorur social “Instagram”, po ndryshojnë cdo ditë e më shumë. Këtë herë “fiksimi” më i ri i përdoruesve është një dhe i vetëm: shkallët e Joker- it. Pasi pushtoi kinematë fillimin e këtij muaji,admiruesit e “Joker”, janë duke rikrijuar imazhin e rolit të portretizuar nga Joaquin Phoenix, i cili në […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Jo vetëm dy gjini por 720 të tilla/Njihuni me krijesën më të çuditshme në botë

Publikuar

-

Nga

Pa tru dhe mund të shërojë veten nëse pritet ose ndahet në dysh. Ky është organizmi dhe krijesa më e pazakontë e prezantuar së fundmi nga kopshti zoologjik në Paris,si pjesë e një ekspozite, që mbahet për herë të parë, ku do të shfaqen aftësitë e saj të rralla. Krijesa me ngjyrë të verdhë të […]

LEXO TE PLOTE