Connect with Us

Kanceri i prostatës/ Ja si mund ta zbuloni që në fazat e para

Kuriozitete

Kanceri i prostatës/ Ja si mund ta zbuloni që në fazat e para

Publikuar

-

Studiuesit zbulojnë se meshkujt me gjene të sapo zbuluara kanë mesatarisht 11 herë më shumë gjasa të kenë tumore agresive sesa pacientët e kancerit të prostatës pa gjenet.

Zbulimi i fundit tregon se janë 17 gjene që rrisin shanset për të zhvilluar kancerin e prostates, ndërkohë që ne dimë gjashtë të tilla. Por është një zbulim i madh britanik që premton të përmirësojë diagnozën e kancerit të prostatës.

Çështja është se këto 17 gjene shtesë, të cilat në thelb rrisin shanset e transportuesve që të zhvillojnë sëmundjen, e bëjnë më të lehtë për të identifikuar rrezikun. Zbulimi do të thotë se ka tani 23 gjene që mund të identifikohen në një spit të thjeshtë ose test gjaku.

Instituti i Kërkimit të Kancerit në Londër shqyrtoi ADN-në e 1,281 njerëzve me kancer të prostatës dhe 1,160 burra të shëndetshëm.

Studimet në Londër tregojnë se burrat që mbajnë një nga mutacionet janë mesatarisht tre herë me më shumë gjasa për tu prekur nga kanceri i prostatës sesa meshkujt që nuk e bëjnë këtë.

Dhe disa nga mutacionet u japin burrave një rrezik të dhjetëfishtë. Studiuesit zbuluan se meshkujt me katër prej gjeneve të zbuluara rishtazi ishin mesatarisht 11 herë më shumë të ngjarë të kishin tumore agresive sesa pacientët e kancerit të prostatës pa gjenet.

Për një nga mutacionet gjenetike, rreziku i kancerit agresiv u rrit 70 herë. Njerëzit me rrezik të lartë do të monitorohen nga afër, me skanime të rregullta MRI për të kontrolluar për shenjat e tumoreve.

Në meshkujt që kanë kancer të prostatës, i njëjti test mund të identifikojë ata me sëmundjen më agresive, duke siguruar trajtim të shpejtë kur rrezikohet jeta dhe duke shpëtuar njëkohësisht mijëra nga trajtimi i panevojshëm.

Rreth 47,000 meshkuj janë diagnostikuar me kancer të prostatës në Britani të Madhe çdo vit dhe 11,800 vdesin prej tij. Nëse kanceri qëndron brenda prostatës, shpesh është më mirë të mos ofrohet trajtim fare, por të përdoret qasja e “shikimit dhe pritjes”.

Megjithatë, mjekët aktualisht nuk kanë asnjë mënyrë për të treguar se cilët njerëz janë më në rrezik. Për shkak të kësaj mungese prove të besueshme, mijëra njerëz me kancer të hershëm të prostatës e kanë panevojshme kirurgjinë, radioterapinë dhe kimioterapinë çdo vit.

Udhëheqësi i studimit Prof Ros Eeles tha: “Burrat mund të marrin një diagnozë pa e ditur se si mund të ndikojë kjo sëmundje, por në të ardhmen një test mund të nxjerrë ata që kanë gjasa të preken nga një prej sëmundjeve më agresive dhe kanë nevojë për trajtim intensiv”.

Dr. Mattheë Hobbs i Kancerit të Prostatës në Mbretërinë e Bashkuar, i cili ndihmoi në financimin e studimit, tha se gjetjet “mund të luajnë një rol vendimtar në reduktimin e vdekjeve”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: