Connect with Us

Kthehet shpresa tek pacientët e paralizuar/ Operacioni historik bën të mundur rikthimin e ndjesive tek njerëzit

Life Style

Kthehet shpresa tek pacientët e paralizuar/ Operacioni historik bën të mundur rikthimin e ndjesive tek njerëzit

Publikuar

-

Një tjetër operacion i suksesshëm është futur në historinë e mjekësisë. Mjekët në Australi kanë bërë të mundur që 13 pacientë të paralizuar, si pasojë e aksidenteve automobilistike, të rifitojnë lëvizjen.Pacientët e përfshirë në “operacionin eksperimental” ishin tetraplegjikë, por tashmë mund të ushqehen vetë, edhe madje të përdorin edhe celularët.

Ato kanë arritur me sukses që t’i rilidhin gjymtyrët e pacientëve me trurin. Kjo është arritur me anë të zëvendësimit të nervave të dëmtuar me të tjera të shëndetshme.

Edhe pse procedura ka qenë e njohur prej kohësh, ajo nuk është përparuar që të përdoret në mënyrë rutinore.

Megjithatë, suksesi i përsëritur i këtij operacioni në studim është përshëndetur si një zbulim ‘historik’ pasi mund të ndryshojë jetën e pacientëve me lëndime serioze në shtyllën kurrizore.

Burimi:https://www.dailymail.co.uk/health/article-7213515/Groundbreaking-nerve-surgery-allows-13-paralysed-patients-regain-use-arms.html?ito=social-facebook&fbclid=IwAR0L_mluQnxfVZiTj0GhxTMJ16I1inm3-wkhGruT-3Y60llZTmrFkkXWzZQ

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: