Connect with Us

Aknet në trup/ Çfarë po ju ndodh dhe si t’i kuroni ato

Life Style

Aknet në trup/ Çfarë po ju ndodh dhe si t’i kuroni ato

Publikuar

-

Në këto tre muaj vere, problemi kryesor i njerëzve janë aknet në trup ose në fytyrë të cilat shkaktohen nga djersa e shpeshtë. Por nëse ato po ju shtohen duhet patjeter të bëni një kontroll mjekësor te mjeku specialist. Kështu do mund të identifikoni llojin e lëkurës suaj dhe se çfarë nevojitet saktësisht për shqetësimin tuaj.

Por për një pastrim më të thellë ju duhet të përdorni 3 produktet e mëposhtme të cilat sipas njerëzve janë më të dobishmet për lëkurën tuaj.

1. Produktet të cilat përmbajnë acid salicilik janë po ashtu të këshillueshme. Dermatologët thonë se acidi në fjalë mundëson një depërtim dhe pastrim të thellë të lëkurës.

2. Thuhet se vaji i kamforit është miku më i mirë i kujtdo që ka një lëkurë të yndyrshme. Do të mundësojë vrasjen e baktereve që shkaktojnë krijimin e akneve. Ky vaj mund të jetë pak i ashpër për lëkurën e thatë ndaj përdoreni në mënyrë të moderuar.

3, Sapuni i zi afrikan është i përshtatshëm për çdo lëkurë dhe mjaft i pasur me antioksidantë. Ai gjithashtu redukton sasinë e yndyrës në trup dhe madje ndihmon në përmirësimin e ekzemës.

 

 

 

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

Tendencat e fundit të modës/ Modelet e këpucëve që do t’iu duhen patjetër këtë sezon

Publikuar

-

Nga

Këpucët elegante të dimrit mund të duken si thjesht të bukura por jo të rehatshme. Kur temperaturat bien, ne nuk arrijmë të  veshim stileto sepse në një kohë me shi ose borë dhe në të ftohtë është e pamundur që me këto këpucë të ndjeni ngrohtësi.  Fatmirësisht stilistët kanë menduar dhe për në këtë dimër […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Në zemrën e tyre ka vetëm dashuri/ Zbuloni shenjat më të dashura të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Luani (23 korrik – 22 gusht) Si një Luan, ju jeni më romantiku nga të gjitha shenjat e zjarrit. Ju keni një zemër shumë të madhe që është plot pasion dhe dashuri. Ju gjithmonë shkoni për marrëdhënie afatgjata dhe kjo është arsyeja pse ju gjeni sukses në romancë shumë. Ju mund të perceptoheni si dikush […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

5 planetët që përcaktojnë personalitetin tuaj sipas astrologjisë/ Faktet më interesante rreth tyre

Publikuar

-

Nga

Dielli përfaqëson vetë-shprehjen dhe gjallërinë tuaj të vetëdijshme. Dielli përfaqëson energjinë mashkullore dhe hyjnore brenda secilit prej nesh. Dielli na jep forcën tonë dhe llojin e forcës që mbartim. Dielli është simbolik i zjarrit brenda dhe në varësi të shenjës që qëndron në këtë vend ju mund të ndesheni si një person i fortë dhe […]

LEXO TE PLOTE