Connect with Us

Ushqimet ju japin efekte negative në trup? Zbuloni se në çfarë orari duhet t’i konsumoni

Life Style

Ushqimet ju japin efekte negative në trup? Zbuloni se në çfarë orari duhet t’i konsumoni

Publikuar

-

Ndodh shpesh herë që ushqimet që ju konsumoni t’ju shkaktojnë fryrje ose efekte negative në ditet në vijim. Por çdo gjë e ka një rregull dhe “BrightSide” ka publikuar oraret se kur duhet t’i konsumoni ushqimet më të përdorura në kuzhinë.

1-Qumështi

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një gotë qumësht në mëngjes, por ai është i vështirë për t’u tretur në orët e para të ditës. Do të ishte më e shëndetshme nëse përdoret në mbrëmje përpara se të flini.

2-Kafja

Një filxhan kafe është i nevojshme për të nisur ditën, por është i dëmshëm nëse përdoret në orët e para të mëngjesit. Diçka e tillë ndodh sepse trupi prodhon kortizol pasi ju zgjoheni dhe ky proçes nuk duhet prishur.

3-Sheqeri

Ndonëse duhet të qëndroni gjithnjë larg sheqerit dhe ushqimeve që e përmbajnë, ndonjëherë nuk mund ti rezistoni tundimit. Ato duhen përdorur pas vaktit të të ngrënit.

4-Bananet

Bananet janë një frut mjaft i mirë për të nisur mëngjesin. Megjithatë nëse ato konsumohen me stomakun bosh do të shkaktonin ulje të energjisë suaj. Ato duhen ngrënë në orën 10 të paradites dhe jo në orën 8.

5-Orizi

Orizi është më i shëndetshëm nëse përdoret në drekë sepse metabolizmi juaj funksionon me shpejt në ato orë.

6-Mishi

Mishi është një burim i shkëlqyer i proteinave dhe vitaminës B, por e rëndon sistemin tuaj tretës. Prandaj është e nevojshme të mënjanoni përdorimin e tij përpara mbrëmjes. Mishi duhet ngrënë 3 orë përpara se ju të shtriheni për të fjetur.

7-Arrat

Arrat përmbajnë kalori dhe yndyrna të nevojshme për trupin e njeriut, por nëse i përdorni më tepër seç duhet do të shkaktonin probleme të tretjes dhe do prishte regjimin e gjumit. Ato duhen përdorur në mëngjes ose midis vakteve.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Të frikësuar dhe shumë xhelozë/ Tre problemet më të shpeshta që do të keni më një mashkull që i përket shenjës së Gaforres

Publikuar

-

Nga

Ata kanë prirje manipuluese. Një burrë që i përket shenjës së Gaforres do të ketë disa tendenca manipulues. Ai mund të jetë dikush që ka dëshirë të përdorë ndjenjat dhe emocionet në avantazhin e tij. Ai është kaq në kontakt me ndjenjat tuaja për sa i ndjeshëm është ai. Dhe ai mund të përfundojë duke […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Stresi po iu shkatërron marrëdhënien/ 5 shenjat që tregojnë se nuk lidhja juaj nuk po shkon siç duhet

Publikuar

-

Nga

Ju jeni më irritues se zakonisht. Ndiheni sikur edhe gjërat më të thjeshta janë të mjaftueshme për t’ju zhgënjyer vërtet. Gjërat që zakonisht nuk ndikojnë tek ju në një nivel personal thjesht ju irritojnë. Ndiheni sikur komunikimi juaj në marrëdhënie është zvogëluar. Ju nuk merrni ndjenjën se ju dhe partneri juaj po komunikoni vërtet aq […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Paqësorë, intelektualë dhe perfektë/ Të gjitha faktet që duhet të dini rreth shenjës së Peshores

Publikuar

-

Nga

Nëse Borëbardha do të kishte një shenjë zodiakale, ajo do të ishte absolutisht një Peshore. Karakterizuar nga dashuria, paqja dhe bukuria, Peshorja është me siguri më e drejta e të gjitha shenjave të zodiakut. Peshorja është një nga tre shenjat e ajrit të zodiakut. Sidoqoftë, ndryshe nga Binjakët, Peshorja nuk është një ajër i fortë […]

LEXO TE PLOTE