Connect with Us

“Armiku” i Osteoporozës/ 7 ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e kësaj sëmundjeje

Life Style

“Armiku” i Osteoporozës/ 7 ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e kësaj sëmundjeje

Publikuar

-

Ushqimet me kalcium dhe vitaminë D janë veçanërisht të mira për rritjen e densitetit të kockave. Këto janë lëndët ushqyese më të njohura kur mendojmë për kockat, por disa të tjerë gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm, përfshirë vitaminën C, kaliumin dhe magnezin. Kjo është arsyeja pse çdo dietë e përshtatur drejt parandalimit të humbjes së kockave duhet të jetë e balancuar mirë dhe përmban shumë fruta dhe perime të freskëta, si dhe burime proteinash.

Disa ushqime janë më të mira se të tjerët në këtë drejtim, kështu që po iu paraqesim 7 super ushqimet për parandalimin dhe menaxhimin e osteoporozës. Është e rëndësishme që ta merrni këtë sëmundje seriozisht, sepse ndërsa simptomat e saj janë pa dhimbje, rezultati është një rrezik shumë më i lartë i thyerjeve që marrin një kohë vërtet të gjatë për tu shëruar dhe mund t’ju lënë të pambrojtur ndaj infeksioneve.

Sallata jeshile

Patate

Limon

Peshk

Bajame

Melasë

Ushqime të fortifikuara

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: