Connect with Us

Nga zbardhja e dhëmbeve tek një lëkurë e butë/ Njihuni me benefitet e sodës së bukës

Life Style

Nga zbardhja e dhëmbeve tek një lëkurë e butë/ Njihuni me benefitet e sodës së bukës

Publikuar

-

E keni menduar ndonjëherë se sa lehtë mund të ndryshoni pamjen tuaj pa shpenzuar shumë para për produktet e bukurisë? Soda e bukës është ajo që mund t’ju vijë në ndihmë duke ju dhënë rezultate të mrekullueshme për trupin.

Nga kujdesi i fytyrës apo higjenës personale deri në substancë pastruese, këto më poshtë janë “mrekullitë” që soda e bukës bën për ne.

-Zbardhon dhëmbët

Soda e bukës është një zgjidhje e vjetër që është përdorur me efikasitet të lartë për të zbardhur dhëmbët e verdhë. Megjithatë, ajo ka natyrë gërryese (alkaline) që con në heqjen e smaltit të dhëmbëve, por gjithashtu heq njollat dhe pllakat bakteriale të dhëmbëve. Nëse limoni përzihet me sodën e bukës, duke qënë se ai ka natyrë acide, bën që kalciumi që është i pranishëm në dhëmbët tuaj të zbërthehet. Kalciumi i pranishëm në smaltin e dhëmbëve tuaj ndihmon në zbardhjen e dhëmbëve.

-Me sodën mund të bëhet një deodorant natyral

Një nga përdorimet kryesore të sodes se bukes në kuzhinë është të eliminojë aromat e këqija. Kjo ndodh sepse është në gjendje të neutralizojë acidet dhe bazat, gjë që e bën atë një mundësi të shkëlqyeshme për t’u përdorur për të bërë një deodorant natyral.

Lufton aknet:

Soda e bukës është një ilaç efektiv kundër akneve. Duhet të përgatisni një pastë me ujë dhe të aplikoni direkt në akne ose puçrra të fytyrës për t’i hequr qafe.

Mban thonjt të shëndetshëm:

Përzieni sodën e bukës me një pastë që mund të aplikoni në thonjtë tuaj. Më pas lani thonjtë dhe duart. Do të vëreni se ata do të duken më mirë dhe do të jenë më të shëndetshëm.

Për lëkurë të shëndetshme:

Soda e bukës është jashtëzakonisht e mirë edhe për lëkurën, kështu që nëse keni probleme me thatësinë e lëkurës së trupit, atëherë soda e bukës mund t’ju ndihmojë.

Zbut lëkurën:

Nëse lëkura juaj e duarve dhe këmbëve është e thatë, përdorni një përzierje të sodës së bukës me ujë dhe sapun për t’i bërë masazh, pastaj lajeni me ujë të ngrohtë. Kjo do të hidratojë lëkurën tuaj.

Flokë të shëndetshëm dhe të pastër:

Shampot që ne përdorim, nuk janë aq të mira sa reklamohen. Ata zakonisht përmbajnë kimikate që dëmtojnë kokën dhe flokët. Megjithatë, soda e bukës do të mbajë flokët tuaja të shëndetshme. Vetëm sigurohuni që ta përdorni atë vetëm një herë në muaj, pasi nivelet e pH të sodës së bukës janë të larta./Burimi:agroweb

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

I keni gjykuar gabim/ 4 mitet rreth shenjës së Gaforres që duhet të dini patjetër

Publikuar

-

Nga

1-Gaforret janë shumë të ndjeshme dhe ndonjëherë nuk luftojnë dot dhe në betejat që krijojnë vetë. Shumë njerëz gabojnë kur ua marrin për dobësi ndjeshmërinë dhe keqardhjen, por nuk do të thotë që kjo nuk është e vërtetë. Gaforret janë jashtëzakonisht elastikë dhe të aftë të merren me çdo lloj situate sepse në një farë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Urrejnë të mërzisin të tjerët/ 5 shenjat e horoskopit që i mbajnë problemet për vete

Publikuar

-

Nga

Peshorja Njerëzit që i përkasin kësaj shenje horoskopi i shmangin gjithnjë konflikteve sidomos me partnerët e tyre, kështu që ata ripërtypin pakënaqësitë e tyre. Më pas ata mërziten për këtë. Kjo nuk ndodh shpesh por kur ndodh shpërthejnë në emocione dhe bëhen të papërmbajtshëm. Peshqit Peshqit janë nga ata që nuk u pëlqen të lëndojnë […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E thonë psikologët/ 8 mitet për një martesë të lumtur që nuk duhet t’i injoroni

Publikuar

-

Nga

Shoqërisë sonë i është dashur të krijojë rregulla për mënyrën se si të kemi një martesë të lumtur. Disa psikologë tregojnë se në kemi krijuar kaq shumë mite të cilat realisht kanë ndikuar në balancimin e marrëdhënieve. Në këtë artikull ju do të mësoni disa prek këtyre miteve dhe me shumë mundësi do të keni […]

LEXO TE PLOTE