Connect with Us

Shkencëtarët përhapin alarmin/ Pamjet tronditëse, 12 miliardë ton akull shkrijnë brenda një dite

Kuriozitete

Shkencëtarët përhapin alarmin/ Pamjet tronditëse, 12 miliardë ton akull shkrijnë brenda një dite

Publikuar

-

Temperaturat ekstreme që po përjeton gjithë bota duket se ka prekur edhe Grenlandën. Sipas ekspertëve 12 miliardë ton akull kanë shkrirë brenda një dite i cili është ekuivalent me rreth katër milion pishina olimpike.

Deri më tani mendohet se në Grenlandë gjatë këtij viti kanë shkrirë më shumë se 197 miliardë ton akull.Shkrirja e akujve në Grenlandë gjatë këtij viti ka bërë që të shtohet niveli i ujit në dete dhe oqeane.

Pamjet nga shkrirja e akullnajave në Grenlandë janë filmuar nga Laurie Gibbett dhe është parë 3.73 milion herë.

Kujtojmë këtu se ngrohja globale është një prej probleme më madhore me të cilat po përballet bota sot.

Burimi:https://www.dailymail.co.uk/news/article-7316653/Water-gushes-Greenland-bridge-12-BILLION-tons-ice-lost-ONE-DAY.html?ito=social-facebook&fbclid=IwAR0CqmoDfDbNzP_ME4vxwL3kaUG2eF0DQ2nlMPJiQs8lmPiaNZCsRYeK-fM

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Impulsivë dhe konkurrues/ Çfarë pret shenja e Dashit nga një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Nëse jeni duke u takaur apo folur me një Dash atëherë ka disa gjëra që duhet t’i dini rreth kësaj shenje. Ata janë impulsivë dhe konkurrues dhe bëjnë gjithçka për të dalë fitues. Çfarë kërkon Dashi nga një marrëdhënie? Dashi është shenja e parë e horoskopit e cila ka guximin t’i hedhë benzinë zjarrit. Ata […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Njerëz të lumtur, jetë e gjatë/ Vendet me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë

Publikuar

-

Nga

Vendet me kujdesin shëndetësor më të mirë në botë janë Singapori, Japonia, Zvicra, Koreja e Jugut dhe Norvegjia. Shikojmë se çfarë renditet tjetër mirë. Singapori është zbuluar si vendi me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë sipas Institutit Legatum , një qendër mendimi në Mbretërinë e Bashkuar që synon të heqë njerëzit nga varfëria.Tani […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE