Connect with Us

“Shifra marramendëse pasurish”/ Njihuni me 30 njerëzit më të pasur të planetit

Kuriozitete

“Shifra marramendëse pasurish”/ Njihuni me 30 njerëzit më të pasur të planetit

Publikuar

-

“Shifra marramendëse pasurish”/ Njihuni me 30 njerëzit më të pasur të planetit

Një pasuri marramendëse prej 1.7 triliardë dollarësh. Këtë ka publikuar së fundmi faqja prestigjioze “Bloomberg Billionaires Index” e cila ka bërë publike listën e 30 njerëzve më të pasur të planetit.

19 prej tyre janë amerikanë dhe pjesë e kësaj liste janë edhe  disa prej kompanive më të fuqishme të botës, si Amazon, Google dhe Facebook.

Më poshtë do të njiheni me emrat dhe pasuritë e tyre:

Në vendin e 30 është  Li Ka-Shing me 29 miliardë.

Në vendin e 29 është Giovanni Ferrero me 30.6 miliardë dollarë.

Në vendin e 28 është Michael Dell me 30.7 miliardë dollarë.

Në vendin e 27 është Tadashi Yanai me 31 miliardë dollarë.

Në vendin e 26 është Phil Knight me 32 miliardë dollarë.

Në vendin e 25 është Sheldon Adelson me 32.5 miliardë dollarë.

Në vendin e 24 është Francois Pinault me 33.7 miliardë dollarë.

Në vendin e 23 është Pony Ma me 36.4 miliardë dollarë.

Në vendin e 22 është MacKenzie Bezos, 36.6 miliardë dollarë.

Në vendin e 21 është  Jack Ma me 39.3 miliardë dollarë.

Në vendin e 20 është John Mars me 42.8 miliardë dollarë.

Në vendin e 19 është Jacqueline Mars me 42.8 miliardë dollarë.

Në vendin e 18 është Mukesh Ambani me 47.2 miliardë dollarë.

Në vendin e 17 është  Alice Walton me 49.0 miliardë dollarë.

Në vendin e 16 është Jim Walton me 49.5 miliardë dollarë.

Në vendin e 15 është Rob Walton me 49.9 miliardë dollarë.

Në vendin e 14 është Steve Ballmer me 50.8 miliardë dollarë.

Në vendin e 13 është Carlos-Slim me 52.7 miliardë dollarë.

Në vendin e 12 është Francoise Bettencourt Meyers me 52.9 miliardë dollarë.

Në vendin e 11 është Sergey Brin me 56.4 miliardë dollarë.

Në vendin e 10 është Larry Page me 58.1 miliardë dollarë.

Në vendin e nëntë është David Koch me 59.4 miliardë dollarë.

Në vendin e tetë është Charles Koch me 59.4 miliardë dollarë.

Në vendin e shtatë është Larry-Ellison me 59.9 miliardë dollarë.

Në vendin e gjashtë është Amancio Ortega me 65.3 miliardë dollarë.

Në vendin e pestë është Mark Zuckerberg me 73.9 miliardë dollarë.

Në vendin e katërt është Warren Buffett me 80.2 miliardë dollarë.

Në vendin e tretë është Bernard Arnault me 97.8 miliardë dollarë.

Në vendin e dytë është Bill Gates me 106 miliardë dollarë.

Dhe në të parin Jeff Bezos me 114 miliardë dollarë.

Burimi:https://www.bloomberg.com/billionaires/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Kafshë surrealiste dhe peisazhe mahnitëse/ 9 fotot mbresëlënëse të natyrës që duken si piktura

Publikuar

-

Nga

“BrightSide” ka sjellë në vëmendje disa imazhe nga e gjithë bota, ku tregon se natyra është aq mbresëlënëse sa që shumë peizazhe, kafshë dhe struktura natyrore duken surrealiste ,  si piktura.

Sidoqoftë, këto imazhe janë reale dhe janë kapur me një aparat fotografik.

 

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

A e shikoni dot? 16 fotot që do t’ju lënë pa mend, zbuloni kafshët më “kamufluese” në planet

Publikuar

-

Nga

Instikti i parë i kafshëve është të mbrohen nga grabitqarët duke zbuluar shumë mënyra si të fshihen. Disa kamuflime të tyret janë aq mira në mjediset e tyre natyrore, saqë është  gati e pamundur t’i shohësh ato.

Shikoni 16 fotot më sipër për të parë nëse mund të dalloni disa nga këto krijesa të pabesueshme dinake.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Javë stresuese dhe pa energji? Ja cili planet e ka “fajin”

Publikuar

-

Nga

E filluat këtë javë me stres , pa energji dhe të mërzitur? Sipas astrologëve “fajin” për këtë e ka Marsi që tashmë ka kaluar në shenjën e Virgjëreshës dhe është koha të pastroni shtëpinë dhe jetën tuaj. Shenjat e Tokës si Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi do të fillojnë të riorganizojnë lehtësisht jetën e tyre, ndërkohë shenjat si Binjakët, Peshqit dhe Shigjetari do të kenë një periudhë sfiduese.

Marsi në shenjën e Virgjëreshës do të thotë zell dhe perfeksion.Ajo është shenja më perfeksioniste dhe detajiste, që nuk kombinohet shumë mirë me Marsin e nxehtë dhe të paduruar. Kështu që bëhuni gati të kujdeseni për përgjegjësitë tuaja dhe të realizoni çdo gjë në mënyrë perfekte që herën e parë. Nëse vini gjithçka në vijë tani, mund të jeni shumë produktivë dhe të lumtur 6 javët e ardhshme. Do të keni më shumë punë dhe pastrim sesa festa dhe vëmendje.

Por cilat janë rreziqet e kësaj lëvizjeje të planetit? Mund të ktheheni në të fiksuar dhe të shpërtheni sapo bëni një gabim të vogël, apo diçka nuk ju shkon siç duhet. Gjithashtu, do të keni tendencën të kritikoni tërë kohën të tjerët, prandaj përmbahuni.

Shtatori do të jetë muaji më produktiv i vitit, kështu që bëhuni gati.

LEXO TE PLOTE