Connect with Us

Kush janë 10 burgjet më luksoze në botë

Kuriozitete

Kush janë 10 burgjet më luksoze në botë

Publikuar

-

Kush janë 10 burgjet më luksoze në botë

Çfarë mendimesh ju sillen në kokë, kur dëgjoni fjalën “burg”? A mos janë dyert dhe dritaret e me hekura, korridoret e errëta, apo sherret midis të burgosurve? Mund të keni plotësisht të drejtë që mendoni kështu, por jo të gjitha burgjet janë në fakt të tillë. Në botë, ekzistojnë edhe disa burgje, që në të vërtetë nuk duket se kanë shumë të përbashkëta me një burg klasik. Ja cilat janë 10 burgjet më luksoze në botë, që ia kanë dalë të ndryshojnë perceptimin, që shumë njerëz kanë mbi qendrat e vuajtjes së dënimit.

  1. Burgu San Pedro, Bolivi

 

Këtu të burgosurve, u lejohet të hartojnë vetë rregulloren e tyre, për sa kohë që rregullat janë të arsyeshme. Në këtë mënyrë administrata, synon të shmangë çdo lloj tensioni tek të dënuarit. Në burgun e San Pedros, të burgosurit kanë të drejtë të zgjedhin udhëheqësit e tyre, dhe të krijojnë “lagjen” e tyre bashkë me familjet e tyre. Ata kanë rregullat dhe metodat e tyre të caktuara të dënimeve, si dhe mjetet e ndërmjetësimit të mosmarrëveshjeve. 

 

  1. Burgu i Kalifornisë, SHBA

 

Është ndoshta burgu më luksoz në SHBA. Ky objekt, filloi të vihet në dispozicion të të burgosurve, për një kosto prej 155 dollarë nata. Të dënuarit, kanë në qeli televizorë me ekran të sheshtë, dhe objekte të tjera për kalimin e kohës. Ky burg strehon deri në 96 të burgosur, pavarësisht se ka vetëm 54 shtretër.

 

  1. Burgu HMP Berwyn, Britani e Madhe

 

Të burgosurit këtu kanë telefon, laptop dhe dushe në qelitë e tyre. Ky burg mund të mbajë deri në 2.100 të burgosur, që thërriten “burra” dhe jo “të dënuar”. Dhe gardianët e burgut trokasin fillimisht, përpara se të hyjnë në dhomat e tyre. 

Laptopët shfrytëzohen për të porositur ushqimet për të gjithë javën, për të prenotuar vizitat nga familjarët, për shopingun javor, dhe çdo detyrë tjetër që lidhet me studimet e tyre. Në çdo qeli ndodhen nga 2 persona. 

 

  1. Qendra e Riedukimit Leben, Austri

 

Ky burg, është një strukturë korrektuese për shkelësit jo të dhunshëm të ligjit. Burgu i siguron secilit të burgosur një qeli më vete, një aneks kuzhine, banjo personale, si dhe një televizor. Përveç gjithë kësaj, burgu ka një palestër, një park të vogël në oborr, dhe një fushë basketbolli. 

 

  1. La Catedral, Kolumbi

 

U ndërtua sipas udhëzimeve të ish-lordit të famshëm të drogës, Pablo Eskobar. Ai u ngrit enkas në majë të maleve, për të mbajtur larg armiqtë e Eskobarit. Pablo Eskobar u pajtua me dënimin me burg, por me kushtet e tij. Ai ndërtoi një burg aq luksoz, saqë shpeshherë ai quhej si “Hotel Eskobari” ose “Klubi Medelin”. 

Burgu kishte një vaskë xhakuzi, një fushë futbolli, një ujëvarë, një bilardo, një kuzhinë të madhe, televizorë me ekranë të madh, si dhe një disko ku argëtohej Eskobar. Gjatë festave, i burgosuri VIP konsumonte havjar, gjeldeti të mbushur, salmon të freskët.

 

  1. Qendra e Riedukimit Otago, Zelanda e Re

 

Burgu ka qeli komode, dhe fokosuhet tek riintegrimi në shoqëri i të dënuarve përmes kurseve të ndryshime studimore si në bujqësi, inxhinieri dhe kulinari, ku jepet mundësia e praktikës. Në këtë burg prodhohen madje edhe telefona celularë të markës “Otago Corrections Facility”. 

 

  1. Burgu JVA Fuhlsbuettel, Gjermani

 

Burgu më i vjetër në këtë listë, i ndërtuar në vitin 1879. Qelitë janë të mëdha dhe komode, të veshura me dru. Të burgosurit kanë divanë dhe tavolina për të kosumuar kafe në dhomat e tyre, si dhe nga një banjo private. Burgu ka gjithashtu një sallë konferencash dhe studio regjistrimi. Pavarësisht kushteve luksoze, nga ky burg ka pasur disa arratisje.

 

  1. Burgu HMP Addiewell, Skoci

 

Secilin nga të burgosurit mëson 40 orë çdo javë një zanat të caktuar. Qëllimi kryesor i burgut, është të lehtësojë riintegrimin në jetën jashtë burgut. Këtu, të 700 të burgosurit janë në duar të mira. Secili prej të dënuarve, është i sigurt se do të ketë një shans për t’ju rikthyer një jete të re, dhe me një perspektivë ndryshe.

 

  1. Burgu Bastoi, Norvegji

 

Në këtë burg ndodhen vetëm 100 të dënuar. Ai është një burg i sigurisë maksimale, që nuk jep asnjë shans për shpërthimin e përleshjeve masive. Aty çdo i burgosur, duhet të qëndrojë në dhomën e vet, dhe të shijojë aktivitete të tilla si hipizmi, tenisi, skijimi dhe peshkimi. Burgu Bastoi ndodhej në një ishull 2.6 km2 larg bregut kontinental.

 

  1. Burgu Halden, Norvegji

 

Është një nga burgjet më të mëdha në vend. Ai është kritikuar për luksin e madh dhe standardin unike të jetesës, duke i lejuar të burgosurit të marrin pjesë në aktivitete sportive. Burgu ka një studio muzikore, ku të apasionuarit pas muzikës, mund të provojnë të mësojnë t’i bien ndonjë instrumenti.

Përshtatur nga CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Kafshë surrealiste dhe peisazhe mahnitëse/ 9 fotot mbresëlënëse të natyrës që duken si piktura

Publikuar

-

Nga

“BrightSide” ka sjellë në vëmendje disa imazhe nga e gjithë bota, ku tregon se natyra është aq mbresëlënëse sa që shumë peizazhe, kafshë dhe struktura natyrore duken surrealiste ,  si piktura.

Sidoqoftë, këto imazhe janë reale dhe janë kapur me një aparat fotografik.

 

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

A e shikoni dot? 16 fotot që do t’ju lënë pa mend, zbuloni kafshët më “kamufluese” në planet

Publikuar

-

Nga

Instikti i parë i kafshëve është të mbrohen nga grabitqarët duke zbuluar shumë mënyra si të fshihen. Disa kamuflime të tyret janë aq mira në mjediset e tyre natyrore, saqë është  gati e pamundur t’i shohësh ato.

Shikoni 16 fotot më sipër për të parë nëse mund të dalloni disa nga këto krijesa të pabesueshme dinake.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Javë stresuese dhe pa energji? Ja cili planet e ka “fajin”

Publikuar

-

Nga

E filluat këtë javë me stres , pa energji dhe të mërzitur? Sipas astrologëve “fajin” për këtë e ka Marsi që tashmë ka kaluar në shenjën e Virgjëreshës dhe është koha të pastroni shtëpinë dhe jetën tuaj. Shenjat e Tokës si Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi do të fillojnë të riorganizojnë lehtësisht jetën e tyre, ndërkohë shenjat si Binjakët, Peshqit dhe Shigjetari do të kenë një periudhë sfiduese.

Marsi në shenjën e Virgjëreshës do të thotë zell dhe perfeksion.Ajo është shenja më perfeksioniste dhe detajiste, që nuk kombinohet shumë mirë me Marsin e nxehtë dhe të paduruar. Kështu që bëhuni gati të kujdeseni për përgjegjësitë tuaja dhe të realizoni çdo gjë në mënyrë perfekte që herën e parë. Nëse vini gjithçka në vijë tani, mund të jeni shumë produktivë dhe të lumtur 6 javët e ardhshme. Do të keni më shumë punë dhe pastrim sesa festa dhe vëmendje.

Por cilat janë rreziqet e kësaj lëvizjeje të planetit? Mund të ktheheni në të fiksuar dhe të shpërtheni sapo bëni një gabim të vogël, apo diçka nuk ju shkon siç duhet. Gjithashtu, do të keni tendencën të kritikoni tërë kohën të tjerët, prandaj përmbahuni.

Shtatori do të jetë muaji më produktiv i vitit, kështu që bëhuni gati.

LEXO TE PLOTE