Connect with Us

Pse jemi kaq të vetmuar dhe të dëshpëruar si kurrë më parë?/ Ja cilat janë 6 arsyet

Life Style

Pse jemi kaq të vetmuar dhe të dëshpëruar si kurrë më parë?/ Ja cilat janë 6 arsyet

Publikuar

-

Njerëzit duken sot më të vetmuar dhe më depresivë se dikur. A mund të na ndihmojë shkenca ta kuptojmë arsyen? Depresioni ka qenë gjithmonë një “mik” melankolik, por nuk dukej se ishte aq i pranishëm sa është sot.

Vetmia dhe depresioni, duket se janë të pranishme sot gati në çdo familje, duke çuar në ndjenja dëshpërimi, dhe madje edhe në tentativa për vetëvrasje. Por pse situata është shumë më e keqe se më parë? Ja disa nga arsyet sipas shkencës:

1.Është një diagnozë psikologjike e imponuar

Kjo mund të tingëllojë paksa e çuditshme, por është e vërtetë. Shumë individë, vuajnë nga depresioni apo vetmia sot më shumë se sa më parë, pasi janë diagnostikuar në atë mënyrë. Diagnostikimi i depresionit është i rëndësishëm, pasi mungesa e diagnostikimit të këtij çrregullimi, mund të bëjë që sëmundja të përkeqësohet në përmasa të frikshme.

Në kohët moderne, duket se të gjithë mendojnë se janë në depresion, ndaj klinikat janë të prirura t’i cilësojnë të gjitha problemet mendore depression, para çdo gjëje tjetër, duke rekomanduar barna, dhe i bindur njerëzit se vuajnë nga një problem, para një diagnose vërtetë profesionale.

2.Shmangia e natyrës

Natyra ka aftësinë të ngrejë moralin e çdo njeriu, në një mënyrë vërtetë të mahnitshme. Flladi i erës, zhurmat e insekteve dhe zonjve, dhe vetë toka plot bimësi e përmirësojnë shëndetin mendor. Shumë ekspertë, besojnë se vetëm vendosja e këmbëve zbathur mbi bar të paktën një herë në ditë, e përmirëson shëndetin dhe gjendjen tonë shpirtërore. Sot është ndryshe. Njerëzit duken më të vetmuar dhe depresivë, pasi e kanë humbur kontaktin me natyrën. Në shumicën e kohës, vendin e parë e zë elektronika dhe teknologjia.

3.Mungesa e aktivitetit fizik

Përveç shmangies së shëtitjeve në natyrë, shumë njerëz po shmangin çdo lloj aktiviteti fizik. Sot është shumë më e lehtë të bësh gjëra pa lëvizur fare. Truri ynë po ndryshon, dhe ne po preferojmë më shumë aktivitetet brenda mureve të shtëpisë. Kjo na bën më të vetmuar, por edhe më të dëshpëruar.

4.Materializmi

Materializmi, është shndërruar në një varësi gati tek të gjithë. Arsyeja pse jemi në depresion, është se jemi mësuar të përvetësojmë gjithnjë e më shumë dhe pambarimisht. Nëse do të ndaleshim dhe reflektonim për të kuptuar se këto gjëra janë të përkohshm, dhe të padobishme pas vdekjes, atëherë ndoshta do të ngadalësonim disi turravrapin tonë, dhe do të shijonim diçka tjetër, qoftë edhe vetëm për hir të ndryshimit. Lumturia, nuk gjendet asnjëherë tek gjërat materiale.

5.Të ngecur në mjerim

Shumë njerëz, kanë ngecur në mjerimin e tyre. Në disa raste, ky është zakonisht depresioni, që trashëgohet nga traumat e të shkurës. Po, sëmundja mendore është një sëmundje e vërtetë dhe duhet të trajtohet si e tillë, por ne nuk mund të zgjedhim të qëndrojmë në depresion dhe vetmi jashtë rrethit tonë social. Përkundrazi duhet të angazhohemi me ta, për ta kaluar ose zbutur gjendjen tonë.

6.Ushqimi i keq

Dihet se ushqimet e freskëta dhe organike janë më të mira për njerëzisht, si për trupin ashtu edhe për mendjen tonë. Kjo do të thotë që ushqimet e përpunuara, dhe ato të shpejta (fast food) kanë efektin e kundërt . Studime të shumta, kanë vërtetuar se ushqimet e shpejta, mund të shkaktojnë një rritje të depresionit.

Përshtatur nga CNA.al 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Kafshë surrealiste dhe peisazhe mahnitëse/ 9 fotot mbresëlënëse të natyrës që duken si piktura

Publikuar

-

Nga

“BrightSide” ka sjellë në vëmendje disa imazhe nga e gjithë bota, ku tregon se natyra është aq mbresëlënëse sa që shumë peizazhe, kafshë dhe struktura natyrore duken surrealiste ,  si piktura.

Sidoqoftë, këto imazhe janë reale dhe janë kapur me një aparat fotografik.

 

 

LEXO TE PLOTE

Fashion

Do t’i adhuroni/ Zbuloni dizajnin më “in” të thonjve të këtij sezoni

Publikuar

-

Nga

Ditët e verës po përfundojnë dhe thonjtë me ngjyra të hapura nuk mund të “përdoren” më. Këtë vjeshtë modelet e reja të thonjve do t’ju mahnisin me stilin dhe ngjyrat e forta.

Për më tepër më lart do të shikoni një fotogaleri me thonjtë më in pr sezonin e vjeshts.

 

LEXO TE PLOTE

Blog

Studimi/Një gjumë i keq natën, dëmton rëndë kujtesën dhe gjendjen emocionale

Publikuar

-

Nga

pasojat e fshehta te pagjumesise

Filozofi i Mesjetës, Toma Akuini shkroi dikur se “pikëllimi mund të lehtësohet nga një gjumë i mire”. Sot shkencëtarët po konstatojnë, se ai nuk ishte shumë larg të vërtetës. Një studim i publikuar muajin e shkuar në revistën “Current Biology”, tregon se një gjumë i keq gjatë natës – konkretisht një gjumi i shqetësuar, me lëvizjen e shpejtë të syve (faza REM) – ndikon negativisht në funksionin e trurit, përfshirë edhe punën e amigdalës. 

Ajo është një bërthamë me madhësinë e një bajameje, e vendosur thellë brenda lobeve temporale të trurit, dhe është përgjegjës për konsolidimin e kujtimeve për mësimin afatgjatë, si dhe përpunimin dhe ruajtjen e kujtimeve të lidhura me ngjarje që shkaktojnë emocione të forta, si pikëllimi, sikleti, frika dhe ankthi. 

Pas zgjimit nga gjumi, vullnetarët në studim që përjetuan një lloj gjumi të ndërprerë REM, ishin më reaguas ndaj ngjarjeve emocionale të një dite më parë, sesa individët që kishin pushuar më mirë, të cilët i etiketuan ngjarjet e një dite më parë si të një rëndësie më të vogël emocionale, nga sa mendonin në fillim.

Ne kemi qenë prej kohësh të vetëdijshëm, se një gjumë i mirë sjell një gjendje më të mirë mendore dhe shpirtërore, rrit përqendrimin dhe forcon aftësinë gjykuese. Ndërkohë, shkenca ka vërtetuar se gjumi luan një rol jetik në ruajtjen e kujtesës. Ajo që ne nuk e kemi ditur qartë, të paktën deri më tani, është se si këto procese të gjumit dhe kujtesës, janë të lidhura potencialisht mes tyre, dhe se si një ndikim negativ tek njëri, shkakton një ndikim mbi tjetrin. 

Autorët e studimit, thonë se edhe një natë e vetme privimi nga gjumi, mund të shkaktojë prodhimin e beta-amiloidit, një produkt metabolik që grumbullohet në strukturat e trurit, përfshirë edhe amigdalën, që rregullon gjendjen shpirtërore, emocionet, kujtesën etj dhe aftësinë për të mësuar, dhe që ndikon në zhvillimin ose jo të sëmundjes së Alzheimerit. 

Amigdalat ruajnë shtigjet nervore deri në hipotalamus, që rregullon sisteme të rëndësishme biologjike, siç është gjumi, cikli menstrual dhe ritmi cirkadian, dhe ato bashkëveprojnë me hipokampusin, një përbërës kryesor në përpunimin e kujtesës. 

Në fakt, qarqet nervore që lidhin hipokampusin në rajone të tjera të trurit, konsiderohen si një “depo” për ruajtjen e kujtimeve episodike, konkretisht ngjarjeve, vendndodhjes së tyre dhe emocioneve që lidhen me to. Që kujtesa jonë të funksionojë siç duhet, duhet të ndodhin tre procese jetike:

Përvetësimi:të mësuarit, ose të përjetuarit e diçkaje të re

Konsolidimi:integrimi i informacionit të ri në tru

Ndërmendja:Qasja tek informacioni, pasi ai është ruajtur

Përvetësimi dhe ndërmendja ndodhin kur dikush është zgjuar; ndërsa konsolidimi kur njeriu është në gjumë. Kur jemi zgjuar, truri reagon ndaj stimujve të jashtëm, dhe kodon kujtime të reja, që në atë moment janë të paqëndrueshme dhe i nënshtrohen harresës. Gjatë gjumit truri ka një ekspozim më të vogël ndaj stimujve të jashtëm, prandaj siguron kushte optimale për konsolidimin e kujtesës, e cila forcon dhe integron memorjen e re në rrjetet ekzistuese të njohurive.

Dikur, ekspertët mendonin se gjumi thjesht mbronte kujtesën nga ndërhyrjet e stimujve të jashtëm. Tashmë e dimë që REM dhe gjumi i ngadaltë (SWS), kanë role më aktive në konsolidimin e kujtesës, me lloje të ndryshme të kujtimeve që përpunohen gjatë fazave të ndryshme të gjumit. 

Një studim i publikuar vitin e shkuar , tregon se një natë pa gjumë mund të dëmtojë kujtesën në vendin e punës, çka është e rëndësishme për arsyetimin dhe planifikimin. Për të shmangur këtë gjë, ja cilat jnë disa nga këshillat për përmirësimin e sasisë dhe cilësisë së gjumit:

Nëse ushtroheni fizikisht, bëjeni këtë më herët gjatë ditës, dhe jo pak orë para gjumit.

Ulni ose shmangni stimuluesit si kafeina gjatë pasditeve të vona, dhe alkoolin në mbrëmje.

Kufizojeni dremitjen e drekës në maksimumi 30 minuta; dhe mos flini pas mesditës.

Shkoni në shtrat dhe zgjohuni thuajse në të njëjtën kohë çdo ditë, përfshirë fundjavat dhe pushimet.

Relaksohuni dhe pastroni mendjen nga shqetësimet para gjumit; lexoni një libër, dëgjoni muzikë të qetë.

Mbajeni dhomën e gjumit më të freskët gjatë natës, dhe mbyllni perdet për të krijuar errësirë thuajse të plotë.

Sigurohuni që dysheku juaj të jetë i rehatshëm dhe provoni të flini me 1, dhe jo 2 apo 3 jastëkë.

Mos hani apo pini shumë pak para gjumit në mbrëmje.

Shmangni përdorimin e kompjuterit, tabletit apo smartfonit, menjëherë para se të shkoni në shtrat. 

Drita e ekranit e stimulon trurin, duke e bërë të vështirë rënien në gjumë./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE