Connect with Us

Aplikacioni që do të “çmendte” të rinjtë/ Facebook “dështon” në blerjen e tij

Teknologji

Aplikacioni që do të “çmendte” të rinjtë/ Facebook “dështon” në blerjen e tij

Publikuar

-

Facebook iu ka dhënë fund bisedimeve për të blerë një aplikacion të njohur video chat për të rinjtë, por kjo marrëveshje nuk pati vëmendjen e duhur nga rregullatorët, pasi ishte shumë i pabesueshëm.

Houseparty është një aplikacion që lejon të shkëmbejnë video telefonata dhe do të përdorej më së shumti për grupmoshat nën 24 vjeç.

Dy burime shumë të besueshme për The Times thanë se Facebook po avanconte me diskutime për ta blerë këtë aplikacion në Dhjetor por ajo që ekipi i zhvillimit të korporatave të gjigantit të mediave sociale u tërhoq për të përfunduar një marrëveshje, ishte nga frika se dikush mund të tërheqë akoma më shumë shqyrtim nga ligjvënësit./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

“Mos e bëni këtë gabim”/ Ekspertët e kibernetikës tregojnë rrezikun e marrjes “borxh” të karikuesit

Publikuar

-

Nga

Keni marrë borxh një karikues të dikujt që nuk e njihni? Keni bërë një gabim shumë të madh. Sipas ekspertëve të sigurisë kibernetike ky është një gabim i madh.

Eksperti Charles Henderson thotë se:

“Në 2019, kjo përbën një gabim shumë të madh. Ka disa gjëra në jetë që nuk mund t’i marrësh borxh. Nëse jeni në një udhëtim dhe papritmas kuptoni se keni harruar mbathjet e çorapet. Besoj se nuk do t’i kërkonit një bashkudhëtari që t’ia merrni borxh? Do të shkonit në një dyqan e do të blinit të reja”, nënvizon ai.

Henderson udhëheq një ekip hakerash që klientët i punësojnë për të thyer sistemet e kompjuterëve të tyre me qëllim që të zbulojnë pikat e dobëta. Që kur hakerat kanë gjetur mënyrën për të implantuar karikuesit me viruse që mund të “rrëmbejnë” pajisje dhe kompjuterë, ekipi i tij i këshillon klientët që të bëhen paksa mosbesues ndaj karikuesve të të tjerëve.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Lundron përreth 245 ditë në vit në 51 vende të botës/ Kjo është anija që synon të thyejë rekorde

Publikuar

-

Nga

Viking Cruises po përpiqet të vendosë rekordin për lundrimet më të gjata të pasagjerëve në botë, me anijen e tij Viking Sun.

“Lundrimi i tij i fundit botëror”, i cili ka startuar në 31 gusht nga Londra, do të kalojë gjithsej 245 ditë duke vizituar 51 vende në gjashtë kontinente.

Destinacionet përfshijnë Brazilin, Vietnamin dhe Tasmania. Biletat për lundrim kushtojnë mbi 90,000 dollarë për person. Linja e lundrimit po përdor anijen e saj Viking Sun për të vendosur një rekord të ri.

Anija do të kthehet në Londër vitin e ardhshëm./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tualeti prej floriri vidhet në Pallatin Blenheim

Publikuar

-

Nga

Një tualet floriri 18 karatësh është vjedhur gjatë natës në Pallatin Blenheim.

“Një bandë ka hyrë në pallatin e Oksfordshire rreth orës  04:50 dhe ka vjedhur veprën e artit”, ka raportuar policia e Thames Valley.

Tualeti i punës, me titull “Amerika”, të cilin vizitorët ishin ftuar ta përdorin, nuk është gjetur ende.

Për këtë akt është arrestuar një burrë 66 vjeçar.

“Vjedhja shkaktoi “dëme të mëdha dhe shumë zhurmë” sepse tualeti ndodhej brenda ndërtesës”, tha policia.

Ky tualet prej floriri ishte pjesë e një ekspozite të artistit konceptual italian Maurizio Cattelan që u hap të enjten.

Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE