Connect with Us

Ja cilat janë dallimet kryesore midis inteligjencës artificiale, dhe asaj të njeriut

Kuriozitete

Ja cilat janë dallimet kryesore midis inteligjencës artificiale, dhe asaj të njeriut

Publikuar

-

Ajo që sot njihet si “inteligjencë artificiale”, përbëhet nga disa rrjete nervore. Përveçse në këtë rast, një rrjet nervor, është një algoritëm kompjuterik, që imiton funksione të caktuara të trurit të njeriut.

Ai përmban “neurone” virtuale, që janë sistemuar në “shtresa”, që nga ana e tyre janë të lidhura me njëra-tjetrën. Pavarësisht ngjashmërisë së modelit të kopjuar, midis inteligjencës artificiale dhe asaj të njeriut, ekzistojnë të paktën 10 dallime thelbësore. Ja cilat janë ato:

 

  1. Forma dhe funksioni

 

Një rrjetë nervore, është një softuer që funksionon në një kompjuter. “Neuronet” e një inteligjence artificiale, nuk janë fizike. Ato janë të koduar në bajte dhe tela në hard disqe. Struktura e tyre fizike, nuk i ngjan aspak neuroneve në trurin tonë. Ndërkohë, në trurin e njeriut, forma dhe funksioni përputhen me njëra-tjetrën.

 

  1. Madhësia

 

Truri i njeriut, ka rreth 100 miliardë neurone. Ndërsa rrjetat nervore të inteligjencës artificiale, kanë kanë qindra neurone, ose edhe më shumë.

 

  1. Lidhshmëria

 

Në një rrjetë nervore, çdo shtresë është zakonisht tërësisht e lidhur me shtresën e mëparshme dhe atë të radhës. Por truri ynë nuk ka fakt shtresa të tilla. Përkundrazi, ai mbështetet në një strukturë të paracaktuar. Jo të gjitha rajonet e trurit të njeriut, janë të lidhura në mënyrë të barabartë, dhe rajonet janë të specializuara për qëllime të caktuara.

 

  1. Konsumi i energjisë

 

Truri i njeriut, është shumë me efikas në përdorimin e energjisë, se sa çdo lloj inteligjence artificiale që ekziston sot në botë. Truri përdor një energji prej rreth 20 vat, çka është e krahasueshme me atë që përdor sot një laptop i zakonshëm. Por me atë fuqi, truri menaxhon

1 milionë herë më shumë neurone.

 

  1. Arkitektura

 

Në një rrjet nervor, shtresat rreshtohen njëra pas tjetrës. Nga ana tjetër truri i njeriut, bën shumë përpunime paralele, dhe jo sipas ndonjë rendi të veçantë.

 

  1. Potenciali i aktivizimit

 

Neuronet e trurit të vërtetë, aktivizohen ose jo. Ndërkohë në një rrjet nervor artificial, aktivizimi imitohet nga vlerat e vazhdueshme. Prandaj neuronet artificiale, mund të kalojnë nga gjendja aktive në atë pasive, gjë që s’mund ta bëjnë neuronet e vërteta.

 

  1. Shpejtësia

 

Truri i njeriut është shumë më i ngadaltë, se sa çdo sistem inteligjent artificial. Një kompjuter standard, kryen rreth 10 miliardë operacione çdo sekondë. Neuronet e trurit të njeriut, aktivizohen me një frekuencë prej maksiumi 1 mijë herë në sekondë.

 

  1. Teknika e të mësuarit

 

Rrjetet nervore të inteligjencës artificiale, mësojnë duke nxjerrë një produkt konkret. Dhe nëse ai ka një efektivitet të ulët, atëherë rrjetet reagojnë duke ndryshuar peshat e neuroneve, dhe lidhjet e tyre. Askush nuk e di në detaje se si mësojnë njerëzit, por sigurisht që gjërat nuk funksionojnë si me inteligjencën artificiale.

 

  1. Struktura

 

Një rrjetë nervore, fillon çdo herë nga e para. Nga ana tjetër, truri i njeriut ka një strukturë shumë të lidhur tashmë në sistemin e tij. Ajo mbështetet në modele, që kanë rezultuar të dobishme gjatë evolucionit.

 

  1. Saktësia

 

Truri i njeriut, është shumë më i zhurmshëm dhe më pak i saktë, sesa një rrjet nervor që funksionon në kompjuter. Kjo do të thotë se në thelb truri nuk mund të drejtojë të njëjtin mekanizëm mësimi, si një rrjet nervor i inteligjencës artificiale, dhe ka të ngjarë të përdorë

një mekanizëm krejtësisht të ndryshëm.

Një pasojë e këtyre dallimeve, është se inteligjenca artificiale ka sot nevojë për më shumë trajnime dhe me shumë të dhëna të përgatitura me kujdes, gjë që është shumë ndryshe nga mënyra sesi funksionon inteligjenca njerëzore.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Kafshë surrealiste dhe peisazhe mahnitëse/ 9 fotot mbresëlënëse të natyrës që duken si piktura

Publikuar

-

Nga

“BrightSide” ka sjellë në vëmendje disa imazhe nga e gjithë bota, ku tregon se natyra është aq mbresëlënëse sa që shumë peizazhe, kafshë dhe struktura natyrore duken surrealiste ,  si piktura.

Sidoqoftë, këto imazhe janë reale dhe janë kapur me një aparat fotografik.

 

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

A e shikoni dot? 16 fotot që do t’ju lënë pa mend, zbuloni kafshët më “kamufluese” në planet

Publikuar

-

Nga

Instikti i parë i kafshëve është të mbrohen nga grabitqarët duke zbuluar shumë mënyra si të fshihen. Disa kamuflime të tyret janë aq mira në mjediset e tyre natyrore, saqë është  gati e pamundur t’i shohësh ato.

Shikoni 16 fotot më sipër për të parë nëse mund të dalloni disa nga këto krijesa të pabesueshme dinake.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Javë stresuese dhe pa energji? Ja cili planet e ka “fajin”

Publikuar

-

Nga

E filluat këtë javë me stres , pa energji dhe të mërzitur? Sipas astrologëve “fajin” për këtë e ka Marsi që tashmë ka kaluar në shenjën e Virgjëreshës dhe është koha të pastroni shtëpinë dhe jetën tuaj. Shenjat e Tokës si Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi do të fillojnë të riorganizojnë lehtësisht jetën e tyre, ndërkohë shenjat si Binjakët, Peshqit dhe Shigjetari do të kenë një periudhë sfiduese.

Marsi në shenjën e Virgjëreshës do të thotë zell dhe perfeksion.Ajo është shenja më perfeksioniste dhe detajiste, që nuk kombinohet shumë mirë me Marsin e nxehtë dhe të paduruar. Kështu që bëhuni gati të kujdeseni për përgjegjësitë tuaja dhe të realizoni çdo gjë në mënyrë perfekte që herën e parë. Nëse vini gjithçka në vijë tani, mund të jeni shumë produktivë dhe të lumtur 6 javët e ardhshme. Do të keni më shumë punë dhe pastrim sesa festa dhe vëmendje.

Por cilat janë rreziqet e kësaj lëvizjeje të planetit? Mund të ktheheni në të fiksuar dhe të shpërtheni sapo bëni një gabim të vogël, apo diçka nuk ju shkon siç duhet. Gjithashtu, do të keni tendencën të kritikoni tërë kohën të tjerët, prandaj përmbahuni.

Shtatori do të jetë muaji më produktiv i vitit, kështu që bëhuni gati.

LEXO TE PLOTE