Connect with Us

Dita Ndërkombëtare e Dembelizmit/ Sa dembelë janë shqiptarët?

Life Style

Dita Ndërkombëtare e Dembelizmit/ Sa dembelë janë shqiptarët?

Publikuar

-

19 gushti është Dita Ndërkombëtare e Dembelizmit. Në shtete të ndryshme të botës, njerëzit i kushtohen çlodhjes dhe shkëputjes nga stresi i përditshëm.

Kohë më parë, Çajupi shkruante: “Burrat nën hije, lozin, kuvendojnë, pika që s’u bie, se nga gratë rrojnë.” Por sot si jane shqiptarët: punëtorë apo dembelë?

Kështu, “më dembelë nuk bëhet” shprehet një djalë, e ndërsa një zotëri i ardhur nga emigracioni thotë se “ne jemi si komb dembelë”.

Ndërkohë, një grua që po nxiton për punë deklaron: “Unë jam punëtore për vete. Por ne shqiptarët jemi pak dembelë, duam të rrimë gjithë ditën nëpër kafe.”

Dikush tjetër, një i moshuar, sqaron: “Dembelizmi ka mbetur që nga koha e Turqisë. Por sot, shqiptarët janë bërë dembelë, pasi punë edhe s’ka, por edhe nuk i preferojnë. Duan punë të mira, në shtet kryesisht.

Nga ana tjetër, një student rrëfehet: “Prindërit e mi janë punëtorë, po ashtu edhe gjyshërit e mi. Edhe unë jam punëtor gjithashtu, ndaj nuk e festoj ditën e dembelizmit.”

“Jemi shumë punëtorë”, pohon një zonjë, “por këtu në Shqipëri nuk kanë mundësi shqiptarët, ndërsa jashtë shkëlqejnë.”/ Burimi Top Channel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE