Connect with Us

Prekëse/ Mesazh në shishe pas 50 vjetësh

Kuriozitete

Prekëse/ Mesazh në shishe pas 50 vjetësh

Publikuar

-

Një pjezës e historisë u gjend në brigjet e Alaskës perëndimore.

Një banor vendas gjeti një shishe të vulosur e cila kishte brenda një letër të shkruar para 50 vjetësh.

Këtë shishe, që mbante një letër me shkrim dore e shkruar në rusisht, e gjeti Tajler Ivanov në fillim të muajit ndërsa ishte duke mbledhur dru për oxhakun pranë Sismarefit, që gjendet me largësi 966 km në veri-perëndim të Ankoraxh –it qyteti më i madh i Alaskës. Këtë lajm e trasmetoi sot radiostacioni KNOM-AM.

Unë thjeshtë po mblidhja dru. Ishte rastësi që pashë shishen dhe vura re që ishte një shishe jeshile me njëtapë. Jo tamam tapë, por një kapak I mbyllur shumë fort dhe vura re se brenda saj gjendej një shënim”, tha Ivanovi.

Vetë ai e publikoi lajmin në Facebook nga ku rusofonët e përkthyen mesazhin, ku shkruheshin përshendetjet e një marinari rus nga periudha e Luftës së Ftohtë, në vitin 1969. Mesazhi përmban një adresë dhe kërkesën për përgjigjen nga personi që do ta gjente.

Gazetarët e rrjetit shtetëror Russia-1 lokalizuan njeriun që e kishte shkruar dhe ai quhej Anatoli Botcaneko.

“Dallohet që është kaligrafia ime…”deklaroi vetë ai.

Mesazhi u dërgua kur Bocaneko gjendej në Sulak, në një anije mbi bordin e së cilës ai hipi në vitin 1966 dhe udhëtoi deri në 1970, sic ai vetë shpjegoi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Lë punën në bankë për palestrën/ Kjo është modelja që po “fikson” ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Një grua ka rrëfyer së fundmi se si një ndryshim ia pazakontë karriere e bëri të kalonte nga 25 000 dollarë në vit në rreth 200 000. Heidy Espaillat punon tashmë si trajnere personale dhe specialiste nutricioniste, duke postuar ndërkohë fotot e trupit të tonifikuar për 850,000 fansat e saj në Instagram. 30-vjecarja e lindur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Impulsivë dhe konkurrues/ Çfarë pret shenja e Dashit nga një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Nëse jeni duke u takuar apo folur me një Dash atëherë ka disa gjëra që duhet t’i dini rreth kësaj shenje. Ata janë impulsivë dhe konkurrues dhe bëjnë gjithçka për të dalë fitues. Çfarë kërkon Dashi nga një marrëdhënie? Dashi është shenja e parë e horoskopit e cila ka guximin t’i hedhë benzinë zjarrit. Ata […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Njerëz të lumtur, jetë e gjatë/ Vendet me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë

Publikuar

-

Nga

Vendet me kujdesin shëndetësor më të mirë në botë janë Singapori, Japonia, Zvicra, Koreja e Jugut dhe Norvegjia. Shikojmë se çfarë renditet tjetër mirë. Singapori është zbuluar si vendi me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë sipas Institutit Legatum , një qendër mendimi në Mbretërinë e Bashkuar që synon të heqë njerëzit nga varfëria.Tani […]

LEXO TE PLOTE