Connect with Us

Po bini pre e mashtrimit/ Përhapet alarmi, asistentët dixhitalë po ju shpërndajnë të dhënat

Life Style

Po bini pre e mashtrimit/ Përhapet alarmi, asistentët dixhitalë po ju shpërndajnë të dhënat

Publikuar

-

Po përdorni asistentët dixhitalë si Alexa ose Siri? Kini kujdes! Edhe pse Google ka ndryshuar rregullat dhe i ka bërë tepër të ashpra, një numër i madh biznesesh të rreme shfaqen në Google Maps dhe përdoren për të mashtruar dhe shfrytëzuar njerëz të shumtë.

Njerëzit i drejtohen asistentëve zanorë për një informacion të caktuar, për shkak të mungesës së kushteve të sofistikuara përzgjedhëse, algoritmi mund të zgjedhë edhe një biznes/shërbim të rremë dhe keshtu bien pre e mashtrimit dhe dërgojnë para ose shpërndarjnë informacione personale te njerëz që presin momentin për t’i shftrytëzuar në favor të tyre.

Sipas “CNN” duket se asistentët virtualë nuk janë fort të mirë për të kapur reklamat e rreme ndaj këshillohet që të mos përdoren në të tilla raste pasi qindra e mijëra biznese të rreme qarkullojnë çdo muaj në Google Maps, sipas një hetimi të Wall Street Journal.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: