Connect with Us

Spiunon përdoruesit/ Google, Mozilla dhe Apple bllokojnë qeverinë e Kazakistanit

Teknologji

Spiunon përdoruesit/ Google, Mozilla dhe Apple bllokojnë qeverinë e Kazakistanit

Publikuar

-

Google, Mozilla dhe Apple kanë bllokuar një certifikatë të enkriptuar të lëshuar nga qeveria e Kazakistanit, e cila u kërkonte qytetarëve ta instalonin në shfletuesit e tyre.

Kritikët thanë se i lejuan qeverisë të monitorjë trafikun e internetit. Qeveria raportoi se softweri ishte një masë sigurie por studiuesit nga Universtiteti i Miciganit zbuluan se certifikata e instaluar e shfletuesit lejonte qeverinë të vëzhgonte faqet të cilat vizitoheshin nga njerëzit dhe të shihte çdo postim të përdoruesve.

Sipas studiusëve certifikata e rreme kishte në shënjestër 37 faqe, duke përfshirë aplikacionet e mesazheve në pronësi të Google, Google Docs, Instagram, Gmail, Tëitter, Facebook dhe një numër shërbimesh të mediave sociale ruse.

Chrome i Google është deri tani shfletuesi më i popullarizuar në Kazakistan, sipas StatCounter, me gati 70% të tregut.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTO-Jahti luksoz i stilit James Bond/ Pamjet në brendësi janë mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Super jahti hibrid u krijua nga Elena Nappi, 34 vjeç, e kompanisë italiane të ndërtimit të anijeve Fincantieri. E quajtur “Carapace”, jahti është i gjatë 256 metra dhe mund të zhytet në një thellësi prej 985 metra deri në 10 ditë Anija luksoze është e pajisur me një palestër, sallë pritjeje, bar, banjë, kabina VIP, […]

LEXO TE PLOTE
" "

Teknologji

Whats App do të ndalojë së punuari në miliona telefona në 2020

Publikuar

-

Nga

Whats app do të ndalojë së punuari për miliona telefona brenda dy muajve të ardhshëm. Kompania do të tërheqë mbështetjen për disa platform të vjetra celulare. Nga 1 shkurt i 2020 çdo iPhone që funksionon IOS 8 ose më i vjetër  nuk do të mbështet më së bashku me çdo pajisje Android që i përket […]

LEXO TE PLOTE
" "

Teknologji

FOTO-Për të gjithë adhuruesit e iPhonëve/ Aksesorët që i duhen patjetër këtij telefoni

Publikuar

-

Nga

iPhone e Apple janë telefonat që ndoshta kanë më shumë aksesorë mbështetës se smartphonet e tjerë.Kufjet pa tel, karikuesi, apo coverat e ndryshëm. Meqë jemi në prag festash do të keni mundësinë t’i dhuroni miqve apo familjarëve tuaj që kanë një iPhone dhurata shumë të bukura dhe shumë praktike. Për më tepër shihni galerinë e […]

LEXO TE PLOTE
" "

Teknologji

Një platformë më pak toksike/ Instagram po përgatit një ndryshim të madh

Publikuar

-

Nga

Instagrami po bën një lëvizje shumë të madhe. Po zhduk “liket” nga aplikacioni më i madh i shpërndarjes së fotove dhe videove, duke bërë një test për përdoruesit më ambiciozë të rrjetit social. Ndryshimi është ky: Ju do të keni mundësi të shihni pëlqimet tuaja por jo të tjerëve. Kjo është menduar nga themeluesit e […]

LEXO TE PLOTE