Connect with Us

Pamje tronditëse/ NASA zbulon imazhet nga Amazona, flakët po përpijnë “mushkërinë e planetit”

Bota

Pamje tronditëse/ NASA zbulon imazhet nga Amazona, flakët po përpijnë “mushkërinë e planetit”

Publikuar

-

Pamje tronditëse/ NASA zbulon imazhet nga Amazona, flakët po përpijnë “mushkërinë e planetit”

Prej pothuajse një jave, “mushkëritë e planetit” , të cilat quhen ndryshe edhe pyjet e shiut në Amazonë, po “përpihen” nga zjarret masive. NASA ka publikuar disa imazhe të reja satelitore, të cilat tregojnë situatën tronditëse që po ndodh në Amazonë.

Imazhet e NASA-s tregojnë se tymi i denduar shkaktuar nga zjarret masive ka mbuluar shtetet braziliane të Mato Grosos dhe Rondonias.

Çdo pikë e kuqe në fotografinë e publikuara nga NASA paraqet një vatër masive zjarri.

Nëse nuk merren masa urgjente në shuarjen e zjarreve, pasojat do të jenë katastrofale për planetin tonë, të cilat do të shkaktojnë çekuilibrimin e klimës globale.

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rusi/ Shpërthim gazi në laboratorin ku ruhen sëmundjet e tmerrshme të shekullit, në rrezik qytetarët

Publikuar

-

Nga

Një zjarr i përmasave të mëdha i shkaktuar nga një shpërthim gazi, ka përfshirë një laborator rus që “ruan” viruse të tmerrshme duke përfshirë semundjen e “smallpox” e cila njihet si lija e dhenve dhe është një sëmundje ngjitëse e shkaktuar nga virusi “Variola”, dhe sëmundje të tjera si  Ebola dhe HIV.

Qendra Shtetërore e Kërkimit të Virologjisë dhe Bioteknologjisë, i njohur si Vektori, në një deklaratë tha se një cilindër gazi shpërtheu në katin e pestë.

E vendosur në Koltsovo, në rajonin Novosibirsk të Siberisë, ky vend ishte një bashkim për zhvillimin biologjik të luftës gjatë epokës Sovjetike.

Një punëtor përfundoi me djegie të shkallës së dytë dhe të tretë dhe duhej të dërgohej në spital pas shpërthimit, i cili shpërtheu dritaret e ndërtesës.

“Vektor” është një nga dy vendet në botë ku sëmundja e lisë së dhenve është ruajtur, dhe tjetra është në një laborator i cili ruhet me siguri të lartë  e cila quhet qendra amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve në Atlanta.Sipas raporteve , semundja e lise se dhenve “Smallpox”  ka vrarë deri në 300 milion njerëz në shekullin e 20-të.

Sipas RT, kryetari i Komunës së Koltsovës ka pohuar se në shpërthim nuk u shpernda asnjë material biologjikisht i rrezikshëm.

Në vitin 2004 një punëtore laboratori, Antonina Presnyakova, vdiq në Vektor pasi aksidentoi veten me një gjilpërë e cila përmbante virusin Ebola.

LEXO TE PLOTE

Bota

“Thesari më i çmuar i Tokës në flakë”/ Shkencëtari hedh poshtë teoritë:”Njerëzit po gënjejnë”

Publikuar

-

Nga

Prej disa ditësh, pyjet e shiut në Amazonë ose ndryshe të njohura si “mushkëritë e Tokës” po përpihen nga flakët. Por një shkencëtar i klimës ka sqaruar se një fakt i përhapur gjerësisht për këto pyje në fakt është i pasaktë.

Shpesh është përmendur se këto pyje prodhojnë 20 për qind të oksigjenit që ndodhet në atmosferë por sipas tij kjo nuk është e vërtetë.

Profesori Michael E. Mann, një nga shkencëtarët më të mirë në botë të klimës, thotë se Amazona në fakt prodhon vetëm 6 për qind të oksigjenit të tokës.

Dhe, kjo sasi konsumohet pothuajse e gjitha nga numri i madh i gjallesave që jetojnë aty.

Burimi më i rëndësishëm i oksigjenit të atmosferës sonë në fakt ndodhet në fund të oqeaneve, tek mikrogjallesat që kryejnë procesin e fotosintezës dhe lirojnë oksigjen.

 

LEXO TE PLOTE

Bota

“Amazona po shkatërrohet”/ Çfarë po ndodh me “mushkërinë” e planetit

Publikuar

-

Nga

Kafshë të përvëluara dhe pemë të djegura, ky imazh tani është “fiksuar” në mendjen e shumë njerëzve në të gjithë botën. Prej disa ditësh “mushkëria” e planetit, Amazona është mbuluar nga flakët gjigante por ditën e sotme situata është përkeqësuar ndjeshëm dhe mediat e huaja ngrenë alarm për zhdukjen e kësaj sipërfaqeje që prodhon 20% të oksigjenit në Tokë.

Flakët po përparojnë me shpejtësi dhe deri më tani është mbuluar nga tymi më shumë se gjysma e vendit.

Xhungla e Amazonës është “shtëpia” e tre milionë speciave e kafshëve dhe fotot që po qarkullojnë në internet janë me të vërtetë tronditëse.

Djegia e saj do të sjellë ndryshime të mëdha në ekosistem duke ndikuar ndjeshëm edhe në ngrohjen globale.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: