Connect with Us

Pamje tronditëse/ NASA zbulon imazhet nga Amazona, flakët po përpijnë “mushkërinë e planetit”

Bota

Pamje tronditëse/ NASA zbulon imazhet nga Amazona, flakët po përpijnë “mushkërinë e planetit”

Publikuar

-

Prej pothuajse një jave, “mushkëritë e planetit” , të cilat quhen ndryshe edhe pyjet e shiut në Amazonë, po “përpihen” nga zjarret masive. NASA ka publikuar disa imazhe të reja satelitore, të cilat tregojnë situatën tronditëse që po ndodh në Amazonë.

Imazhet e NASA-s tregojnë se tymi i denduar shkaktuar nga zjarret masive ka mbuluar shtetet braziliane të Mato Grosos dhe Rondonias.

Çdo pikë e kuqe në fotografinë e publikuara nga NASA paraqet një vatër masive zjarri.

Nëse nuk merren masa urgjente në shuarjen e zjarreve, pasojat do të jenë katastrofale për planetin tonë, të cilat do të shkaktojnë çekuilibrimin e klimës globale.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rusi/ Shpërthim gazi në laboratorin ku ruhen sëmundjet e tmerrshme të shekullit, në rrezik qytetarët

Publikuar

-

Nga

Një zjarr i përmasave të mëdha i shkaktuar nga një shpërthim gazi, ka përfshirë një laborator rus që “ruan” viruse të tmerrshme duke përfshirë semundjen e “smallpox” e cila njihet si lija e dhenve dhe është një sëmundje ngjitëse e shkaktuar nga virusi “Variola”, dhe sëmundje të tjera si  Ebola dhe HIV. Qendra Shtetërore e […]

LEXO TE PLOTE

Bota

“Thesari më i çmuar i Tokës në flakë”/ Shkencëtari hedh poshtë teoritë:”Njerëzit po gënjejnë”

Publikuar

-

Nga

Prej disa ditësh, pyjet e shiut në Amazonë ose ndryshe të njohura si “mushkëritë e Tokës” po përpihen nga flakët. Por një shkencëtar i klimës ka sqaruar se një fakt i përhapur gjerësisht për këto pyje në fakt është i pasaktë. Shpesh është përmendur se këto pyje prodhojnë 20 për qind të oksigjenit që ndodhet […]

LEXO TE PLOTE

Bota

“Amazona po shkatërrohet”/ Çfarë po ndodh me “mushkërinë” e planetit

Publikuar

-

Nga

Kafshë të përvëluara dhe pemë të djegura, ky imazh tani është “fiksuar” në mendjen e shumë njerëzve në të gjithë botën. Prej disa ditësh “mushkëria” e planetit, Amazona është mbuluar nga flakët gjigante por ditën e sotme situata është përkeqësuar ndjeshëm dhe mediat e huaja ngrenë alarm për zhdukjen e kësaj sipërfaqeje që prodhon 20% […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: