Connect with Us

Amazona po “përpihet” nga flakët/ Aktori siguron 5 milionë dollarë në mbrojtje të pyjeve të shiut

Kryesore Show Biz

Amazona po “përpihet” nga flakët/ Aktori siguron 5 milionë dollarë në mbrojtje të pyjeve të shiut

Publikuar

-

“Aleanca për tokën”, një iniciativë për mbrojtjen e mjedisit e udhëhequr nga aktori i famshëm Leonardo Di Caprio ka mbledhur fonde prej 5 milionë dollarësh në ndihmë të ruajtjes së pyjeve të shiut në Amazonë, e cila prej javësh po përpihet nga flakët.

Fondi i urgjencës i Amazon Forest po punon për të mbështetur partnerët  vendas dhe komunitetet autoktonë në përpjekjet e tyre për të mbrojtur habitatet e ndjeshme brenda Amazonës. Fondet do të dhurohen për pesë organizata lokale: Instituti për mbrojtjen e pyjeve (Kayapo), Koordinimin e Organizatave Indigjene të Amazon Brazilian (COIAB), Instituti Kabu (Kayapo), Instituti Raoni (Kayapo) dhe Instituti Socioambiental (ISA).

Sipas faqes së internetit të fondit, më shumë se 72,000 zjarre janë raportuar nga Instituti Kombëtar i Brazilit për Kërkime në Hapësirë (INPE) – një rritje e ashpër nga 40,000 zjarre të vitit të kaluar, të cilat në masë të madhe mund t’i atribuohen një rritje të paparë në shpyllëzimet nga operacionet e bujqësisë dhe blegtorisë.

Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore Show Biz

“S’ka fjalë për ta përshkruar”/ Jonida Maliqi i kushton fjalët e veçanta babait të saj për ditëlindje

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi, shpesh poston foto ose video nga përditshmëria e saj në rrjetet sociale. Së fundmi ajo ka treguar se këtë të hënë i ati i saj feston ditëlindjen. Me rastin e kësaj dite të veçantë, Jonida ka zgjedhur të publikojë një foto me të atin. Në foton në fjalë këngëtarja po i […]

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

“Emmy Awards”/ Cilët ishin filmat që “mrekulluan” botën dhe fituan çmimet e rëndësishme

Publikuar

-

Nga

“Emmy Awards” ka “gozhduar” përpara ekranit fansat e filmave ku mbrëmjen e djeshme morën çmimet më të rëndësishme. Ceremonia dedikuar prodhimeve më të mira filmike, kishte eventin e 71-të dhe sigurisht  në të nuk munguan çmimet. Ceremoninë që u mbajt në Teatrin Microsoft në qendër të Los Angeles shpalli fitues në kategorinë “Filmi më i […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

“Konkurrenca ishte e fortë”/ “Emmy Awards”, zbuloni kush ishin të veshurat më bukur në tapetin e kuq

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme në Teatrin Microsoft në qendër të Los Angeles, u zhvillua edicioni i 71-të të “Emmy Awards”. Yjet ishin veshur për të konkurruar njëra-tjetrën fuqishëm në tapetin e kuq ku mes tyre u dalluan Kim Kardashian, Emilia Clarke, Zendaya dhe Mandy Moore te cilat ishin në mesin e të famshmeve që mahnitën me look-un […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: