Connect with Us

Kush janë 10 fustanet më të shtrenjta të të gjitha kohërave

Blog

Kush janë 10 fustanet më të shtrenjta të të gjitha kohërave

Publikuar

-

Në vitin 2018, industria e modës arkëtoi 278.2 miliardë dollarë, ndërsa në vitin 2022 sipas revistës “Forbes”, shuma mund të mbërrijë në 325.8 miliardë dollarë. Ky treg rritet shumë falë rrjeteve të dyqaneve, që kanë çmime të arsyeshme për të gjitha shtresat. Megjithatë, asnjëherë nuk del jashtë vëmendjes moda elitare, veshjet super të shtrenjta, të veshura kryesisht nga personazhet e famshëm. Ja cilat janë 10 fustanet më të shtrenjta të të gjitha kohërave.

10.Fustani i nusërisë i stilistit Mauro Adami – 372.564 dollarë

Ai përdori 40 metra pëlhurë, dhe e zbukuroi fustanin me fije platini, dhe lule të qëndisura me dorë. Italiani është një stilist shumë i famshëm, dhe ai ka stiluar veshjet për shumë personazhe të njohur, përfshi anëtarët e grupit Rolling Stones.

9.Fustani i damës së Keit Midëllton- 388.000 dollarë

Dukesha britanike u martua në vitin 2011 me Princin Uilliam. Veshja e saj u dizenjua nga Sara Bartën, drejtuese e shtëpisë së modës “Alexander MacQueen”. Ai fustan u bë veshja më ikonike e dasmave të të gjitha kohërave, dhe shumë nuse do të donin të vishnin një fustan të tillë.

8.Fustani Danasha – 1.5 milionë dollarë

U prezantua për publikun gjatë Javës së Modës në Majemi në vitin 2010. Stilisti i saj ishte Xhad Gandur, një nga më të famshmit në Lindjen e Mesme. Fustani është i mbuluar me ar dhe diamante.

7.Fustani martesor me pendë palloi – 1.5 milionë dollarë

Tetë njerëz punuan për 40 ditë rresht për ta qepur këtë fustan, që është e mbuluar me më shumë se 2 mijë pendë palloi. Fustani u paraqit në një panair nusesh në Kinë në vitin 2009. 

6.Fustani i Nikol Kidmanit, stiluar nga “Christian Dior” – 2 milionë dollarë

 Aktorja e veshi këtë fustan gjatë ceremonisë së çmimeve Academy Aëards në vitin 1997. Fustani ishte ideuar për “Christian Dior” nga stilisti Xhon Galiano. Me atë superveshje, Kidman tërhoqi vëmendjen e të gjithëve.

5.Fustani i Merilin Monro, gjatë këndimit “Happy Birthday” për presidentin Kenedi – 4.8 milionë dollarë

 Një nga momentet më të famshme, të aktores ishte momenti kur i uron gëzuar ditëlindjen presidentit amerikan Xhon Kenedi. Siç e dimë të gjithë, ka pasur zëra se ata ishin në një lidhje së bashku. Për atë mbrëmje, ajo kishte veshur një fustan me më shumë se 2.500 kristale të qepura me dorë. Në vitin 2016, fustani u shit në një ankand për 4.8 milionë dollarë. 

4.Fustani ikonë i Merilin Monro – 5.6 milionë dollarë 

 Është e pamundur të mendosh për Merilin Monro, dhe të mos të shkojë mendja për këtë veshje. Ajo e veshi këtë fustan në filmin “Çdo 7 vjet”, gjatë njërës prej skenave më të famshme të të gjitha kohërave. Në vitin 2011, fustani u shit në ankand për 5.6 milionë dollarë. 

3.Fustani me ar të bardhë dhe diamantë – 8.5 milionë dollarë

Jumi Kacura, është një nga stilistet më të famshme të fustaneve të nuseve në Japoni. Në 2015, ajo qepi ​​një fustan nusërie me ar të bardhë dhe diamante. Fustani përmbante edhe perla, gjë që shpjegon edhe një pjesë të çmimit marramendës. 

2.Fustani me diamantë – 12 milionë dollarë 

 U dizenjua nga stilisti Rene Shtraus, në bashkëpunim me argjendarin Martin Katz. Fustani është i mbuluar nga afro 150 diamante. Ato janë vendosjur në një mënyrë të tillë, që kur nusja ecën gurët e çmuar shkëlqejnë.

1.“Bilbili” i Kuala Lumpurit- 30 milionë dollarë 

 Në vitin 2009, stilisti malajzian Faizali Abdullah, befasoi botën e modës me veshjen e tij të quajtur “Bilbili i Kuala Lumpurit”. Njerëzit u mahnitën jo aq nga bukuria e fustanit, por çmimi astronomik:30 milionë dollarë, veshja më e shtrenjtë e prodhuar ndonjëherë. Ajo përmban një diamant në formë dardhe 70 karatësh, kristale gurësh Svarovski dhe 751 diamante./ Përshtatur nga CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Studimi/Pirja e paracetamolit gjatë shtatëzanisë, i bën fëmijët hiperaktivë, dhe u shkakton probleme me përqendrimin

Publikuar

-

Nga

Një studim i ri nga Universiteti i Bristolit në Britaninë e Madhe, u shtohet provave që lidhen me efektet e mundshme anësore nga pirja e e paracetamolit gjatë shtatëzanisë. Hulumtimi i botuar në revistën “Paediatric and Perinatal Epidemiology”, shqyrtoi nëse ka ndonjë ndikim mes pirjes së paracetamolit në mesin e shtatzënisë, dhe sjelljes së pasardhësve […]

LEXO TE PLOTE

Blog

Dilema/Për sa orë gjumë kemi nevojë?

Publikuar

-

Nga

Kur kemi qenë fëmijë, mund të kemi protestuar dhjetëra here, duke mos dashur të flejmë në drekë. Por si të rritur, e dimë se gjumi është jetik për mirëqenien tonë. Shekspiri e quante gjumin “banjën e ëmbël pas një pune raskapitëse, balsamin e mendjeve të lënduara, ushqimin kryesor në jetë”. Përtej shprehjeve poetike, gjumi është […]

LEXO TE PLOTE

Blog

Pse ndikon drita e Hënës së plotë mbi gjumin tonë?

Publikuar

-

Nga

Shumë njerëz thonë se kur Hëna është e plotë, ata qëndrojnë zgjuar, ose e kanë të vështirë të flenë normalisht. Tashmë një studim i fundit, i publikuar në revistën “Current Biology”, i mbështet pretendimet e tyre. Në një studim të vogël të 33 njerëzve, studiuesit zbuluan se fazat e Hënës, ndikojnë në cilësinë e gjumit […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: