Connect with Us

I njëjti model dhe ngjyrë fustani/ Cila është historia pas veshjes së shoqërueseve të nuses

Kuriozitete

I njëjti model dhe ngjyrë fustani/ Cila është historia pas veshjes së shoqërueseve të nuses

Publikuar

-

Prej disa kohësh shoqërueset e nuses janë kthyer në një traditë të zakonshme edhe në dasmat shqiptare. Por a e dini pse veshjet e tyre janë njesoj dhe në të njëjtën ngjyrë?

Mendohet që kjo është për arsye estetike, ku ato kombinohen me nusen si dhe me ambientin. Por arsyeja e vërtetë sipas traditave do ju shkrijë së qeshuri.

“Nusja dhe shoqërueset e saj visheshin njësoj në mënyrë që të ishin thuajse të padallueshme”- tregon Samantha Bellinger, planifikuese e eventeve të dasmave, për Bustle. Ata nuk donin që nusja të dallonte mes 5 shoqërueseve që vishnin një fustan ndryshe, por të humbiste në turmë.

Dhe pse ngjan e çuditshme ka një arsye pas kësaj:

“Ishte një përpjekje për të luftuar shpirtrat e këqinj dhe djemtë e tjerë potencialë për të qenë bashkëshortë.”

Pra, nëse një shpirt apo një ish i dashur do vinte në dasmë, nëse të gjitha shoqëruëset do dukeshin njësoj, do të sillte mjaftueshëm konfuzion, sa çifti do ja dilte të martohej, pa hasur me probleme.

Shkurtimisht shoqërueset ishin një formë “karremi” që silleshin rrotull ndërkohë që shoqja e tyre martohej në paqe.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

VIDEO- Njihet si një ndër vendet më pasura në botë/ Por të flasësh për paratë është tabu

Publikuar

-

Nga

Nëse takojmë një person pyetja e parë pas shëndetit është për punën. Gjatë bisedës bëhemi më shumë kuriozë të dimë për rrogën. Por kjo është një pyetje që në një shtet si Suedia është tabu të pyesësh dikë sa paguhesh. Suedezët nuk e bëjnë kurrë një pyetje të tillë pasi për ta është një gjest […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Emocione dhe argëtim/ Njihuni me 4 shenjat e horoskopit me të dashura dhe argëtuese

Publikuar

-

Nga

Virgjëresha Ju mund të habiteni kur dëgjoni që një shenjë e zodiakut e rezervuar si Virgjëresha është në këtë listë, por është pikërisht kjo modesti që i bën njerëzit ta anashkalojnë. Virgjëreshat fshehin një pjesë të personalitetit të tyre kompleks. Problemi kryesor i një Virgjëreshë është se ndrojtja e tyre nuk i lejon ata të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Tolerojini ose hiqni dorë përfundimisht/ Zbuloni 3 shenjat më kokëfortë të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Kjo shenjë e zodiakut është më e guximshme, dhe këtë mund ta shihni me sjelljen e tyre të përditshme. Ata do të bëjnë gjëra sipas asaj që mendojnë, dhe nuk do të dëgjojnë mendimin e askujt. Nëse doni të diskutoni disa gjëra me ta, ata do të bëjnë sikur ata po ju dëgjojnë, por […]

LEXO TE PLOTE