Connect with Us

I njëjti model dhe ngjyrë fustani/ Cila është historia pas veshjes së shoqërueseve të nuses

Kuriozitete

I njëjti model dhe ngjyrë fustani/ Cila është historia pas veshjes së shoqërueseve të nuses

Publikuar

-

Prej disa kohësh shoqërueset e nuses janë kthyer në një traditë të zakonshme edhe në dasmat shqiptare. Por a e dini pse veshjet e tyre janë njesoj dhe në të njëjtën ngjyrë?

Mendohet që kjo është për arsye estetike, ku ato kombinohen me nusen si dhe me ambientin. Por arsyeja e vërtetë sipas traditave do ju shkrijë së qeshuri.

“Nusja dhe shoqërueset e saj visheshin njësoj në mënyrë që të ishin thuajse të padallueshme”- tregon Samantha Bellinger, planifikuese e eventeve të dasmave, për Bustle. Ata nuk donin që nusja të dallonte mes 5 shoqërueseve që vishnin një fustan ndryshe, por të humbiste në turmë.

Dhe pse ngjan e çuditshme ka një arsye pas kësaj:

“Ishte një përpjekje për të luftuar shpirtrat e këqinj dhe djemtë e tjerë potencialë për të qenë bashkëshortë.”

Pra, nëse një shpirt apo një ish i dashur do vinte në dasmë, nëse të gjitha shoqëruëset do dukeshin njësoj, do të sillte mjaftueshëm konfuzion, sa çifti do ja dilte të martohej, pa hasur me probleme.

Shkurtimisht shoqërueset ishin një formë “karremi” që silleshin rrotull ndërkohë që shoqja e tyre martohej në paqe.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza për australianët pas zjarreve/ Zbulohet sistemi antik ujor më i hershëm se piramidat

Publikuar

-

Nga

Një sistem ujor më antik se piramidat  është gjendur nga zjarret në Australi. Kanale të gjera uji të ndërtuara nga australianë autoktonë mijëra vjet më parë për të siguruar ushqim janë zbuluar pasi zjarret dogjën bimët në shtetin Victoria . Peisazhi Kulturor Budj Bim, i përbërë nga kanale dhe diga të ndërtuara nga shkëmbinj vullkanikë, […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE