Connect with Us

“Kanë një kujtesë të tmerrshme”/ Studimi “habit” meshkujt, ja përse debatet me femrat janë të kota

Kuriozitete

“Kanë një kujtesë të tmerrshme”/ Studimi “habit” meshkujt, ja përse debatet me femrat janë të kota

Publikuar

-

shenja horoskopi sherr

Detajet janë ato që bëjnë diferencën. Dhe së fundmi një studim ka treguar se sipas sondazheve , kur vjen puna tek mbajtja mend e detajeve të vogla, femrat janë më të zonjat se meshkujt dhe sipas tyre është e kotë të debatoni me femrat pasi ato mbajnë mend pothuajse gjithçka.

Femrat janë më të mira, sesa gjinia tjetër, në mbajtjen mend të detajeve të një bisede apo vendeve ku mund të ndodhen sende të humbura pasi ato e kanë më të zhvilluar kujtesën episodike.

Kujtesa episodike është aftësia për të kujtuar ngjarje autobiografike si për shembull çfarë ka ndodhur javën që shkoi apo nëse është ushqyer macja këtë mëngjes.

Si një nga sistemet më të ndjeshme të kujtesës mund të ndikohet nga mungesa e gjumit, depresioni ose plakja.

Studimi gjithashtu tregon që gratë janë më të mira në kujtimin e fytyrave si dhe në mbajtjen mend të kujtimeve shqisore siç janë erërat.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Lë punën në bankë për palestrën/ Kjo është modelja që po “fikson” ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Një grua ka rrëfyer së fundmi se si një ndryshim ia pazakontë karriere e bëri të kalonte nga 25 000 dollarë në vit në rreth 200 000. Heidy Espaillat punon tashmë si trajnere personale dhe specialiste nutricioniste, duke postuar ndërkohë fotot e trupit të tonifikuar për 850,000 fansat e saj në Instagram. 30-vjecarja e lindur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Impulsivë dhe konkurrues/ Çfarë pret shenja e Dashit nga një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Nëse jeni duke u takuar apo folur me një Dash atëherë ka disa gjëra që duhet t’i dini rreth kësaj shenje. Ata janë impulsivë dhe konkurrues dhe bëjnë gjithçka për të dalë fitues. Çfarë kërkon Dashi nga një marrëdhënie? Dashi është shenja e parë e horoskopit e cila ka guximin t’i hedhë benzinë zjarrit. Ata […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Njerëz të lumtur, jetë e gjatë/ Vendet me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë

Publikuar

-

Nga

Vendet me kujdesin shëndetësor më të mirë në botë janë Singapori, Japonia, Zvicra, Koreja e Jugut dhe Norvegjia. Shikojmë se çfarë renditet tjetër mirë. Singapori është zbuluar si vendi me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë sipas Institutit Legatum , një qendër mendimi në Mbretërinë e Bashkuar që synon të heqë njerëzit nga varfëria.Tani […]

LEXO TE PLOTE