Connect with Us

“Makina më e shpejtë në planet”/ Thyen rekordin botëror, Buggati Chiron një “çmenduri” në rrugë

Kuriozitete

“Makina më e shpejtë në planet”/ Thyen rekordin botëror, Buggati Chiron një “çmenduri” në rrugë

Publikuar

-

Testimi i kryer nga “Top Gear” në Ehra-Lessien të Gjermanisë, ka dalë në përfundimin se makina Bugatti Chiron është zyrtarisht makina më e shpejtë në botë. Bugatti Chiron ka një motor 8.0 litërsh me katër turbo të tipit W16, me 1103 kuaj-fuqi.

Gomat e kësaj makine janë në gjendje të kryejnë 4100 rrotullime në minutë, gjë e cila i kthen në “përbindësh” të vërtetë shpejtësie.

Makina superluksoze sportive vendosi një rekord të çmendur shpejtësie dhe arriti të kapë shpejtësinë prej 490 km/orë.

Ky rekord e bën Bugatti Chiron makinën e parë në botë që kalon 300 milje/orë (482 km/orë).

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Takimi me shpirtin binjak/ Kjo është mosha kur do të njihni dashurinë e jetës tuaj sipas astrologjisë

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit rreth moshës 25 vjeç; një kohë kur ajo është e pjekur dhe po përpiqet të kuptojë veten. Kjo është gjithashtu një kohë thelbësore për shoqen e tij për ta parë saktësisht ashtu siç është. Demi Demi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit ne […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Meteoritët tregojnë se uji Martian vinte nga burime të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Një nga misteret më të mëdha në mbledhjen e historisë së së kaluarës së Marsit është një pyetje kryesore: Nga erdhi uji? Studiuesit mund të kenë gjetur një të dhënë të madhe në feta të vockla nga meteoritët Martian që ranë në Tokë, sipas një studimi të ri. Marsi ka të ngjarë një planet i […]

LEXO TE PLOTE