Connect with Us

Pse njerëzit bëjnë tatuazhe në trupat e tyre

Blog

Pse njerëzit bëjnë tatuazhe në trupat e tyre

Publikuar

-

Kur tatuazhet u shfaqën për herë të parë në vitet 1800, ato cilësoheshin si një shenjë e të qenurit një kriminel ose një devijant në shoqëri. Sot, ato janë bërë mëse të zakonshme. Sipas një vlerësimi, 38 përqind e të rriturve midis moshës 18-29 vjeç kanë të paktën një tatuazh.

Po çfarë i nxit disa njerëz të zgjedhin të bëjnë tatuazhe

Kjo pyetje u shqyrtua në një studim të fundit, të udhëhequr nga psikologia Luzel Node nga Universiteti i Shtetit të Lirë në Afrikën e Jugut. Ajo dhe bashkëpunëtorët e saj u përpoqën të kuptojnë se pse studentët zgjidhnin ose jo të bënin një tatuazh, si dhe perceptimet që kanë rreth tyre.

Pjesëmarrësit plotësuan pyetësorë mbi përvojat e tyre me tatuazhet, duke përfshirë nëse kishin ose jo një tatuazh, sa nga miqtë e tyre kishin një apo më shumë tatuazhe, arsyet që jepnin për tatuazhin që kishin bërë, apo edhe se çfarë mendonin mbi njerëzit që kanë tatuazhe. 

Rezultatet ishin të habitshme. Shumica e pjesëmarrësve (78.3 për qind) nuk kishin tatuazhe, dhe shumica e prindërve të tyre (92 për qind) nuk kishin tatuazhe. Sidoqoftë, shumica e miqve të pjesëmarrësve (74.3 për qind) kishin tatuazhe – dhe gati gjysma (46.9 për qind), po mendonin të bënin një tatuazh.

Arsyet që jepnin pjesëmarrësit për bërje ose jo të një tatuazhi, ishin përafërsisht të barabarta, me 47 për qind që u përgjigjen pozitivisht dhe 50 për qind negativisht. Motivimi kryesor që ata jepnin për pasjen e një tatuazhi (25 përqind), kishte të bënin me kuptimin e tij personal. Pjesëmarrësit raportuan arsye të tilla si “ruajtja e kujtimit të nënës sime”, “një mënyrë për të nderuar fëmijën tim të parë”, dhe një “përshkrim të asaj që kam kaluar në një periudhë të caktuar të jetës sime”. 

Disa pjesëmarrës në studim (12 për qind), u shprehën se tatuazhet ishin një shprehje se kush ishin ata. Siç deklaroi një i anketuar, “trupi im është një libër, tatuazhet janë historia ime”. Disa pjesëmarrës, raportuan gjithashtu se i cilësonin tatuazhet si një formë tërheqëse e artit.

Për pjesëmarrësit që vendosën të mos bënin tatuazhe, arsyet kryesore ishin faktorët socialë dhe kulturorë, dhe kryesisht fetarë (11 për qind). Një pjesëmarrës në studim u shpreh:“Unë jam një besimtar, ndaj trupi im është tempulli i Shpirtit të Shenjtë. Do të doja të mbaja atë të pastër”. 

Një tjetër u shpreh:”Unë jam i krishterë, dhe është në kundërshtim me fenë time ta trajtoj trupin e dikujt si një tempull”. Arsye të tjera për të hequr dorë nga një tatuazh, përfshinin mosmiratimin nga familja dhe miqtë, apo edhe pikëpamjet negative në vendin e punës. 

Pjesëmarrësit përmendën edhe arsyet mjekësore, frikën nga gjilpëra dhe dhimbja (10 për qind). Për më tepër, disa pjesëmarrës i konsideruan tatuazhet si aspak joshëse. Kur u pyetën”Cili është mendimi juaj mbi tatuazhet, dhe njerëzit me tatuazhe?”, shumica e pjesëmarrësve (54 për qind) kishin mendime pozitive, 18 për qind kishin ndjenja të përziera, 13 për qind kishin mendime negative, dhe 15 për qind nuk kishin asnjë mendim ose ishin indiferentë. 

Shumica e të anketuarve, respektuan preferencat e individëve me tatuazhe. Në mesin e atyre që kishin pikëpamje negative, pati nga ata që deklaruan se tatuazhet ishin të shëmtuara. Ngjashëm, ata i shihnin njerëzit me tatuazhe si të këqij, satanikë, të rrezikshëm, rebelë, të pabesë, të pamatur, jo profesionistë, si të lidhur me kriminalitetin dhe imoralë. 

Një i anketuar u shpreh:”Ata kanë bërë tatuazhe, për shkak se janë rebeluar, ose janë të keqinj”. Një tjetër u shpreh:”Ata duan të kenë një ndjenjë të përkatësisë, vëmendjes, dhe duan që të tjerët t’i kenë frikë”. Në mesin e atyre që kishin pikëpamje pozitive mbi njerëzit me tatuazhe, pati nga ata që i cilësonin tatuazhet si tërheqëse, në modë, interesante, spontane, kreativë, artistike, dhe që mbahen nga njerëzit me një shpirt të lirë, më mendjehapur, liberalë, aventurierë, trima, të forte dhe të guximshëm. 

Ndërkohë disa pjesëmarrës kishin “perceptime të kushtëzuara”. Kjo do të thotë, që ata mund të pranojnë tatuazhet në kushte të caktuara. Shumica ndiheshin komodë me tatuazhet, për aq kohë sa tatuazhi kishte një kuptim personal, ose ishte një mjet shprehjeje për tjetrin. 

Ndërkohë, kishin një pikëpamje me negative për tatuazhet, kur bëhet fjalë për profesionalizmin në punë. Nga ana tjetër, shumica e pjesëmarrësve në studim që kanë tatuazhe, nuk ndihen të shqetësuar nga paragjykimet. Siç u shpreh një pjesëmarrës:”Ata duhet t’i kapërcejnë paragjykimet e tyre. Me tatuazhe ka shumë njerëz të arsimuar dhe inteligjentë”. / Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Studimi/Pirja e paracetamolit gjatë shtatëzanisë, i bën fëmijët hiperaktivë, dhe u shkakton probleme me përqendrimin

Publikuar

-

Nga

Një studim i ri nga Universiteti i Bristolit në Britaninë e Madhe, u shtohet provave që lidhen me efektet e mundshme anësore nga pirja e e paracetamolit gjatë shtatëzanisë. Hulumtimi i botuar në revistën “Paediatric and Perinatal Epidemiology”, shqyrtoi nëse ka ndonjë ndikim mes pirjes së paracetamolit në mesin e shtatzënisë, dhe sjelljes së pasardhësve […]

LEXO TE PLOTE

Blog

Dilema/Për sa orë gjumë kemi nevojë?

Publikuar

-

Nga

Kur kemi qenë fëmijë, mund të kemi protestuar dhjetëra here, duke mos dashur të flejmë në drekë. Por si të rritur, e dimë se gjumi është jetik për mirëqenien tonë. Shekspiri e quante gjumin “banjën e ëmbël pas një pune raskapitëse, balsamin e mendjeve të lënduara, ushqimin kryesor në jetë”. Përtej shprehjeve poetike, gjumi është […]

LEXO TE PLOTE

Blog

Pse ndikon drita e Hënës së plotë mbi gjumin tonë?

Publikuar

-

Nga

Shumë njerëz thonë se kur Hëna është e plotë, ata qëndrojnë zgjuar, ose e kanë të vështirë të flenë normalisht. Tashmë një studim i fundit, i publikuar në revistën “Current Biology”, i mbështet pretendimet e tyre. Në një studim të vogël të 33 njerëzve, studiuesit zbuluan se fazat e Hënës, ndikojnë në cilësinë e gjumit […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: