Connect with Us

Shkencëtaret bëjnë zbulimin e madh/ Si të zbuloni që keni kancer me një test urine

Life Style

Shkencëtaret bëjnë zbulimin e madh/ Si të zbuloni që keni kancer me një test urine

Publikuar

-

Shkencëtarët e “Imperial College London”, së fundmi kanë kryer një studim i cili konsiston në një test që ndryshon ngjyrën e urinës dhe nëse zbulon kancerin, mund të ndihmojë në diagnostikimin e sëmundjes vrasëse në të ardhmen.

Studimet ndaj minjve treguan se kjo metodë funksionon, dhe urina e tyre merrte një ngjyrë të kaltër të ndritshme nëse kishin kancer të zorrës së trashë.

Shkencëtarët shpresojnë që testi t’i hapë rrugë një mjeti të ri diagnostifikues i cili do të ishte më i lirë dhe më i lehtë sesa metodat aktuale.

Gjetja e hershme e kancerit mund të rritë mposhtjet e sëmundjes sepse trajtimi mund të fillohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Testi është vetëm në fazat e para të zhvillimit dhe studiuesit po punojnë për ta bërë atë edhe më të lehtë për t’u përdorur.

Ata parashikojnë se do të jenë në gjendje të bëjnë dallimin midis kancereve të ndryshme, jo vetëm zorrës së trashë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nuk arrijnë dot t’i fshehin emocionet/ 4 fakte interesante që nuk i dinit rreth shenjës së Gaforres

Publikuar

-

Nga

Gaforret kanë tendëncën të analizojnë çdo situatë. Gaforret janë shumë kuriozë dhe duan të dinë çdo gjë rreth gjithçkaje. Kur duhet të marrin një vendim të rëndësishëm ata janë në agoni për orë, ditë apo edhe javë të tëra duke peshuar anët negative dhe pozitive të këtij vendimi. I frikësohen shumë refuzimit nga njerëzit që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Manipulues dhe kokëfortë/ Tiparet më negative për çdo shenjë të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Demi ka tendencën që ti bëjë gjërat në mënyrë shumë impulsive për shkak se edhe si natyrë është shumë impulsive. Nëse diçka nuk ka të bëjë me idenë e tyre atyre nuk u intereson aspak kjo gjë. Demi Ata janë shumë posesivë, materialist dhe dembelë. Ndonjëherë duhet forcë tu mësosh atyre rregullat pasi janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kursejnë aspak/ 3 faktet që nuk i dinit rreth shenjës së Demit

Publikuar

-

Nga

Një nga tiparet më të mira të Demit është se janë shumë të qetë. Në përgjithësi Demi është një nga shenjat më të qeta të zodiakut. Tokai  ndihmon ata që të qëndrojnë të qetë në situata stresuese. Nuk është  një shenjë dembele Ata punojnë shumë për të qenë në gjendje të jetojnë jetën me luksin […]

LEXO TE PLOTE