Connect with Us

Pushimet mbaruan/ Zbuloni “dietën e shtatorit”, si të riktheheni në formë pas një vere të gjatë

Life Style

Pushimet mbaruan/ Zbuloni “dietën e shtatorit”, si të riktheheni në formë pas një vere të gjatë

Publikuar

-

diete- kater kg ne kater dite

Pas ngrënies së tepërt në gusht, është koha për dietë. Pushimet kanë mbaruar, por mes oreksit, drekave dhe darkave me miqtë keni vënë disa kile shtesë. Mos u shqetësoni, sepse ekziston një zgjidhje: ndiqni dietën “Shtator”, e bërë posaçërisht për të humbur peshë pas verës, e rekomanduar nga ekspertja e ushqimit, Dr. Carla Lertola sipas “Revista Psikologjia”.

“Protagonistët janë, si gjithmonë, produktet sezonalë, më të mirë dhe të pasur me lëndë ushqyese”, thotë dietologia. “Dhe nëse rikuperimi i ritmeve të zakonshme të jetës ju shkakton pak ankth, ju mund ta mbani lehtësisht nën kontroll me anë të Omega 3 që gjendet tek peshku dhe triptofanit që sigurohet nga qumështi dhe kosi”. Por le të shohim më në detaje dietën që duhet ndjekur.

Dieta e shtatorit, çfarë të blini?

Ky plan ushqimor siguron 1400-1500 kalori në ditë dhe është i shkëlqyeshëm për të humbur peshë pas kthimit nga pushimet. Baza e kësaj diete janë perimet, bishtajoret, frutat dhe peshku.

Perime dhe bishtajore: Panxhar të kuq, borzilok, brokoli, karota, lakër, kastravecë, çikore, qepë, fasule, fasule jeshile, kopër, kërpudha, sallatë, marule, patëllxhanë, nenexhik, patate, speca, domate, presh, rrepë, rukola, selino, soje, kungull i njomë.

Fruta: Shalqi, banane, hurmë, gështenja, fiq, dardhë, shegë, pjeshkë, rrush të bardhë dhe të zi.

Peshk: Açuke, alalunga, barbun, gocë, peshk shpatë, sardele.

Dieta e Shtatorit, plani për çdo ditë

E hënë

Mëngjesi: Kafe ose çaj, qumësht i skremuar, biskota integrale

Paraditja: Mollë

Dreka: Bukë integrale me gjizë dhe limon, supë me kungull të njomë

Pasditja: Dardhë

Darka: Omëletë me kërpudha, sallatë jeshile e përzier, bukë integrale

E martë

Mëngjesi: Kafe ose çaj, kos me fruta me pak yndyrë, bukë integrale e thekur dhe me një lugë çaji mjaltë

Paraditja: Rrush

Dreka: Makarona dhe fasule të kuqe, sallatë lakër

Pasditja: Mollë

Darka: Përzierje e perimeve të pjekura, bukë integrale

E mërkurë

Mëngjesi: Kafe ose çaj, qumësht i skeremuar, biskota integrale me dy lugë gjelle reçel

Paraditja: Dardhë

Dreka: Oriz me barbun, karota me limon

Pasditja: Kumbulla

Darka: Mish viçi me rukola dhe limon, karota të ziera, bukë gruri integrale

E enjte

Mëngjesi: Kafe ose çaj, kos me pak yndyrë, drithëra

Paraditja: Mollë

Dreka: Supë perimesh, djathë Mozzarella, sallatë me koper

Pasditja: Rrush

Darka: Qiqra të ziera me qepë dhe selino, sallatë jeshile e përzier, bukë gruri integrale

E premte

Mëngjesi: Kafe ose çaj, kos të bardhë me pak yndyrë, drithëra

Paraditja: Pjeshkë

Dreka: Fileto pule në skarë me qepë të pjekura, bukë integrale

Pasditja: Mollë

Darka: Sardele të grira me fasule jeshile, bukë integrale

E shtunë

Mëngjesi: Kafe ose çaj, qumësht i skremuar, biskota të thata

Paraditja: Mollë

Dreka: Makarona integrale me bizele dhe nenexhik, speca të pjekur në skarë

Pasditja: Dardhë

Darka: Kofshë pule të pjekur, sallatë me panxhar të kuq, bukë integrale

E diel

Mëngjesi: Kafe ose çaj, kos të bardhë me pak yndyrë, drithëra

Paraditja: Kumbulla

Dreka: Barbun i zier, brinjë të pjekura në skarë, bukë integrale

Pasditja: Rrush

Darka: Makarona me patëllxhan, rukola turshi dhe domate. /Burimi: Revista Psikologjia/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Facebook merr vendimin e papritur/ Pezullon mijëra aplikacione

Publikuar

-

Nga

Facebook ka pezulluar dhjetëra mijëra aplikacione si pjesë e një investigimi pas skandalit të të dhënave nga Cambridge Analytica.

Aplikacionet ishin të lidhura me 400 zhvillues tha ai. Facebook deklaroi se jot ë gjitha aplikacionet kishin lidhje me përdoruesit. Kompania ra nën presion të madh në 2018 pasi u zbulua se Cambridge Analytica kishte hyrë në të dhënat e shumë përdoruesve pa leje.

Facebook u gjobit me 5 miliardë dollarë në korrik nga Komisioni Federal i Tregtisë i SH.B.A.-së, në ato që besohej të ishin gjobat më të mëdha të vendosura ndonjëherë për çdo kompani për shkeljen e intimitetit të konsumatorëve.

Pse po pezullon Facebook aplikacionet?

Skandali i Cambridge Analytica, i cili përfshinte të dhënat e dhjetëra miliona njerëzve, ishte jashtëzakonisht i dëmshëm për Facebook dhe kompania që nga ajo kohë është përballur me padi dhe kritika ndërkombëtare.

Tani po kërkon të përmirësojë masat mbrojtëse të intimitetit dhe imazhin e saj. Facebook shtrëngon rregullat mes frikës së zgjedhjeve për vitin 2020. Facebook gjobiti 500,000 për skandalin e të dhënave.

Si pjesë e kësaj, në mars të vitit të kaluar Facebook filloi një hetim për aplikacionet në platformën e tij, duke përfshirë qindra avokatë, shkencëtarë të të dhënave dhe inxhinierë.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nga Florida në Tajlandë/ Zbuloni 7 vijat bregdetare më të bukura në botë

Publikuar

-

Nga

Brigje, plazhe, ishuj, oqeane, male, shkëmbinj dhe gadishuj. Nëse doni t’i shihni të gjitha këto, atëherë “MailOnline Travel” ka menduar për ju dhe ka publikuar disa prej fotove më spektakolare të vijave bregdetare në botë.

Më sipër do të shikoni një fotogaleri me vijat bregdetare që ofrojnë pamje të jashtëzakonshme.

Tajlandë

Ishujt Faroe

Florida

Marok

Irlande

Indonezi

Marseje

LEXO TE PLOTE

Life Style

Rrezik helmimi dhe probleme shëndetësore/ Zbuloni 11 ushqimet që nuk duhet t’i ngrohni në mikrovalë

Publikuar

-

Nga

A e dinit që jo cdo ushqim duhet të ngrohet në mikrovalë? Sipas ekspertëve ato mund t’ju shkaktojnë probleme shëndetësore, në rast se ngrohen nëpërmjet valëve.

Më poshtë do të njiheni me disa nga ushqimet që mund t’ju rrezikojnë shëndetin nëse i ngrohni në mikrovalë.

Selino, spinaqi dhe panxhari

Nxhetësia mund të shkaktojë që nitratet e këtyre perimeve të kthehen në toksike, apo të kenë veti kancerogjene kur ngrohen për herë të dytë. Prandaj është mirë që këto ushqime të mos ngrohen sërish.

Vezët

Nëse rinxehni vezën e zier apo të skuqur, mund të keni rrezik që të helmoheni, si dhe do të keni probleme me sistemin tretës.

Kërpudhat

Ngrohini në tigan: mikrovala mund t’i shkatërrojë dhe t’ju provokojë dhimbje stomaku.

Patatet

Ngrohja në mikrovalë ndryshon shijen dhe konsistencën e patateve, por jo vetëm: në patatet e gatuara dhe më pas të lëna në temperaturën e ambientit, tenton të zhvillohet ‘clostridium botulinum’. Mikrovala nuk është në gjendje ta shkatërrojë këtë bakter. Më mirë ngrohini në furrë ose tigan.

Pula

Kurrë në mikrovalë. Më mirë ngroheni në furrën tradicionale. Mishi i pulës kontaminohet lehtë nga bakteret dhe për të eliminuar këto mikroorganizma, duhet një nxehtësi e fortë e përhapur në mënyrë uniforme, gjë që nuk e siguron dot mikrovala.

Piza

Pica është një ushqim që mund të konsumohet edhe në temperaturën e ambientit. Nëse preferoni ta ringrohni, evitoni mikrovalën sepse e zbut shumë. Ngroheni në furrën tradicionale pasi ajo e lë krokante.

Orizi

Lënia e orizit në temperaturën e ambientit lejon shumimin e baktereve të cilat mund të shkaktojnë probleme të zorrëve: ngrohja në mikrovalë nuk i eliminon këto baktere.

Spinaqi

Spinaqi, ashtu si perimet e tjera me gjethe jeshile, mund të përmbajë sasi të rëndësishme nitratesh. Ngrohja në mikrovalë mund t’i transformojë ato në nitrite dhe më pas në nitrosamine, përbërje organike të klasifikuara si kancerogjene: mund të ndikojnë në kapacitetin e gjakut për të transportuar oksigjen.

Mishin e përpunuar

Mos ngrohni ëurstel në mikrovalë: gatimi në mikrovalë gjeneron produkte të oksidimit të kolesterolit të cilat lidhen me sëmundje kardiake.

Specat djegës

Valët e mikrovalës gjenerojnë një reaksion kimik me kapsacinën dhe kjo jo vetëm thekson shijen djegëse të specave, por mund t’i bëjë edhe helmuese.

Bukët dhe fokaçet

Brumi i bukëve dhe fokaçeve ndryshon konsistencën dhe humbet shijen kur futet në mikrovalë.

LEXO TE PLOTE