Connect with Us

Studimi që “habiti” meshkujt/ Konsumoni kërpudha për të luftuar kancerin e prostatës

Life Style

Studimi që “habiti” meshkujt/ Konsumoni kërpudha për të luftuar kancerin e prostatës

Publikuar

-

Studimi më i fundit i shkencëtarëve japonezë i ka habitur meshkujt në mbarë botën rreth sëmundjes së kancerit të prostatës i cili renditet si kanceri i dytë më i zakonshëm dhe shkaku i pestë i vdekjes nga kanceri tek meshkujt.

Sipas tyre në një shkrim të “DailyMail”, ato thonë se kërpudha ndihmon në zvogëlimin e mundësisë se zhvillimit të kancerit të prostatës me gati një të pestën nëse konsumohen tre herë në javë.

Studimi nuk sugjeroi një mekanizëm, por teoria e tyre thotë se kërpudhat përmbajnë një përbërës që kufizon hormonin mashkullor që promovon rritjen e kancerit të prostatës.

Ata morën në studim më shumë se 36,000 burra, të moshës midis 40 dhe 79-vjeçare, gjatë 13 viteve që iu deshën për hulumtimin dhe ngrënia e tyre një herë ose dy herë në javë zvogëloi rrezikun me 8 për qind.

Por ata që hëngrën kërpudha tri herë në javë ulën rrezikun e tyre me 17 për qind.

Efekti ishte veçanërisht i theksuar te burrat e moshës 50 vjeç ose më të vjetër, dhe tek ata me një konsum relativisht të ulët të frutave dhe perimeve, si dhe me konsum të lartë të mishit dhe qumështit.

Pjesëmarrësit në studim që konsumuan kërpudha kishin tendencë të ishin më të moshuar, kishin një histori familjare të kancerit, kalonin më shumë kohë duke ecur dhe kishin një konsum më të madh të mishit, perimeve, frutave dhe produkteve të qumështit.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Financat dhe Puna/ Horoskopi sipas astrologes së famshme Susan Miller

Publikuar

-

Nga

Dashi Tani që Jupiteri po vendoset në krye të listës tuaj, ju po ndjeni se po rriteni shumë profesionalisht. Demi Tani që jupiteri ka hyrë në Bricjap ju do të keni një sukses të madh në çështjet ligjore. Binjakët Ky ka qenë një vit shumë i suksesshëm përsa i përket financave dhe të ardhurat do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Zejnep rikthehet për të marrë Ojkyn, Demir merr vendimin rreth saj/ Zbuloni çfarë do të ndodhë sot në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Ojky pyet tezen nëse është sëmurë. Zejnep nuk i tregon Ojkyt për sëmundjen. Demir zihet me Zejnepin dhe kërkon të dijë pse ajo është rikthyer për ta marrë Ojkyn. Zejnep sillet si e penduar që e ka braktisur Ojkyn. Demir vendos që Zejnep të jetojë me to përkohësisht në mënyrë që Ojky të mos largohet […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Arrijnë në pikën më ekstreme/ 3 shenjat e horoskopit që tejkalojnë çdo parashikim

Publikuar

-

Nga

Dashi Sigurisht që Dashi është një nga shenjat që shkojnë në ekstremitet. Nëse doni të shikoni se sa larg mund të shkojë, provoni t’i flisni për ish të dashurën ose ish të dashurin. Shigjetari Shigjetarit nuk i pëlqen aspak të shfaqë anën e tij ekstreme në publik. Pëlqejnë shumë vendet e ftohta dhe sportet ekstreme. […]

LEXO TE PLOTE