Connect with Us

Studimi/Vegjetarianët dhe veganët, më të rrezikuar nga goditjet në tru, sesa ata që hanë mish

Blog

Studimi/Vegjetarianët dhe veganët, më të rrezikuar nga goditjet në tru, sesa ata që hanë mish

Publikuar

-

Vegjetarianët, njerëzit që nuk konsumojnë asnjë lloj mishi, janë më të rrezikuar nga goditjet në tru, sesa ata që shijojnë hera-herës një biftek të mirë, ka zbuluar një studim i gjerë. Hulumtimi i Universitetit të Oksfordit, botuar në “British Medical Journal”, sugjeron se një dietë pa mish mund të shkaktojë nivele më të ulëta të kolesterolit në gjak, dhe të zvogëlojë kësisoj marrjen e vitaminave që e mbrojnë njeriun nga sulme të tilla.

Studimi, në të cilin u përfshinë thuajse 50.000 britanikë për 18 vjet, zbuloi se vegjetarianët dhe veganët, ishin 20 për qind më të rrezikuar nga goduitjet në tru, se sa ata që hanë mish.

Shumica e rrezikut të rritur, i detyrohej të një shkalle më të lartë të goditjes hemorragjike. 

Këto lloj goditjesh ndodhin kur një arterie fillon të rrjedhë gjak në tru. Vegjetarianët dhe veganët në studim, kishin një nivel kolesteroli më të ulët në gjak, dhe nivel më të ulëta të lëndëve ushqyese kryesore – si vitamina B12 dhe D – çka mund të shpjegojë edhe lidhjen, thonë studiuesit. 

Sidoqoftë, ata që shmangnin mishin kishin një shans dukshëm më të ulët për sulme në zemër, zbuloi studimi. Vegjetarianët kishin një rrezik 22 përqind më të ulët të prekjes nga sëmundjet e zemrës, ndërsa ata që hanin peshk por pa mish tjetër, një rrezik 13 për qind më të ulët. 

Ekspertët, thanë se disa nga ndryshimet mund të jenë të lidhura me peshën më të ulët trupore, presionin e ulët të gjakut, dhe me më pak rasteve shëndetësore si diabeti, në mesin e atyre që shmangin mishin. Një vit, rreth 100,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar pësojnë një sulm në zemër. Ndërkohë më shumë se 100.000 të tjerë pësojnë një goditje në tru. 

Shumica e rasteve janë ishemike, ku furnizimi me gjak i trurit ndalet, pikërisht si rezultat i sëmundjes së zemrës. Por 15 përqind e rasteve janë hemorragjike, ku një enë e dobët gjaku që furnizon trurin, shpërthen befas si rezultat i presionit të rritur të gjakut. 

Rreziku shtesë për goditje në tru tek vegjetarianët, është i barabartë me 3 raste goditje më shumë në 1000 banorë, për një periudhë 10 vjeçare. Dhe rreziku i tyre i zvogëluar i sëmundjeve të zemrës, është i barabartë me 10 raste më pak për 1000 persona, për të njëjtën periudhë. 

Gjatë periudhës së studimit pati 2.820 raste të sëmundjeve të zemrës, dhe 1.072 raste të goditjes në tru, përfshirë 300 raste të hemorragjisë celebrale. Studiuesit thanë se vegjetarianët dhe veganët në studim, kishin nivele më të ulëta qarkullimi të disa lëndëve ushqyese, duke përfshirë vitaminën B12, vitaminën D, aminoacidet thelbësore dhe acidet yndyrore të pangopura, që mund të kontribuojnë në rritjen e rrezikut të goditjes në tru.

Vlerësohet se vetëm në Britaninë e Madhe, jetojnë rreth 1.7 milionë vegjetarianë dhe veganë. Autorja kryesor e studimit, Dr. Tami Tong nga Departamenti i Shëndetit të Popullatës në Universitetin e Oksfordit, tha se duhen studime të mëtejshme të mëdha për të konfirmuar këto gjetje, përpara se të ofrohen këshilla konkrete për publikun. 

Dr.Stefën Barges, studiues në Universitetin e Kembrixhit, thotë:”Në këtë studim, pasi llogaritëm faktorët alternativë të riskut, vërejtëm se ndërsa rreziku i sëmundjes të zemrës ishte më i ulët tek vegjetarianët, rreziku i goditjes hemorragjike, ishte më i lartë tek kjo kategori e popullatës. Sëmundja e zemrës, është më e zakonshme sesa goditja hemorragjike, ndaj vegjetarianët kishin rezultate më të mira shëndetësore kardiovaskulare, megjithë rrezikun më të lartë të goditjes hemorragjike. 

Ndërsa ndryshimet e vëzhguara, ishin në përmasa të vogla, ky studim sugjeron se adoptimi i një diete vegjetariane mund të mos jetë edhe aq i dobishëm për të pasur një shëndet të mirë në të gjitha parametrat.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Studimi/Pirja e paracetamolit gjatë shtatëzanisë, i bën fëmijët hiperaktivë, dhe u shkakton probleme me përqendrimin

Publikuar

-

Nga

Një studim i ri nga Universiteti i Bristolit në Britaninë e Madhe, u shtohet provave që lidhen me efektet e mundshme anësore nga pirja e e paracetamolit gjatë shtatëzanisë. Hulumtimi i botuar në revistën “Paediatric and Perinatal Epidemiology”, shqyrtoi nëse ka ndonjë ndikim mes pirjes së paracetamolit në mesin e shtatzënisë, dhe sjelljes së pasardhësve […]

LEXO TE PLOTE

Blog

Dilema/Për sa orë gjumë kemi nevojë?

Publikuar

-

Nga

Kur kemi qenë fëmijë, mund të kemi protestuar dhjetëra here, duke mos dashur të flejmë në drekë. Por si të rritur, e dimë se gjumi është jetik për mirëqenien tonë. Shekspiri e quante gjumin “banjën e ëmbël pas një pune raskapitëse, balsamin e mendjeve të lënduara, ushqimin kryesor në jetë”. Përtej shprehjeve poetike, gjumi është […]

LEXO TE PLOTE

Blog

Pse ndikon drita e Hënës së plotë mbi gjumin tonë?

Publikuar

-

Nga

Shumë njerëz thonë se kur Hëna është e plotë, ata qëndrojnë zgjuar, ose e kanë të vështirë të flenë normalisht. Tashmë një studim i fundit, i publikuar në revistën “Current Biology”, i mbështet pretendimet e tyre. Në një studim të vogël të 33 njerëzve, studiuesit zbuluan se fazat e Hënës, ndikojnë në cilësinë e gjumit […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: