Connect with Us

Emocione, të ardhurat dhe marrëdhëniet intime/ Horoskopi javor nga data 9 deri më 15 shtator

Life Style

Emocione, të ardhurat dhe marrëdhëniet intime/ Horoskopi javor nga data 9 deri më 15 shtator

Publikuar

-

Mos beso çdo gjë që mendon. Pozicioni i diellit në Neptun do të krijojë konfuzione në trurin tuaj. Hëna e plotë tek Peshqit do të bëjë që ditën e premte të përjetoni dhembshuri, emocion dhe fanatzi. Venusi dhe Mërkuri do të bashkohen në shenjën romantike të Peshores.

Dashi

Edhe pse jeni shumë të lodhur, detyrat urgjente duhet t’i bëni patjetër deri nesër.

Hëna do të ndikojë ndjeshëm dhe e premtja do të rezervojë takime romantike nën ndikimin e Mërkurit dhe Venusit.

Në lidhje me dashurinë do të keni shumë takime dhe flirte.

Demi

Do të bëni rolin e liderit në mes një grupi njerëzish ditën e nesërme. Hëna e plotë do të ndikojë shumë pozitivisht dhe fundjava ju ka rezervuar një takim me miqtë tuaj më të mirë.

Mërkuri dhe planeti juaja në pushtet Venusi do të prekin ndjenjat tuaja. Do të zbuloni që brenda jush ekzistojnë gjëra frymëzuese.

Binjakët

Si është ekuilibri juaj i punës dhe jetës? Kushdo që ka nevojë për më shumë vëmendje e bën veten të njohur të martën. Një hënë e plotë në zonën tuaj të karrierës të Premten ju shtyn drejt ëndrrave tuaja profesionale. Venusi dhe planeti juaj qeverisës Mërkuri do t’iu shtojnë besimin në vetevete dhe do të përjetojni ndjenja të bukura argëtuese dhe romantike.

Gaforrja

Ju pret një javë shumë intensive. Nëse keni ndonjë bisedë të rëndësishme për të bërë apo sqarim kjo është java ideale.

Fundjava ju ka rezervuar udhëtime të ndryshme, në kamp apo do të mund të eksploroni ndonjë vend të ri.

Luani

Do të keni një javë shumë aktive përsa i përket jetës intime. Fundjava do të jetë mundësia më e mirë e juaja për të shprehur ndjenjat ndaj partnerit apo partneres.

Mbani nën kontrroll emocionet.

Virgjëresha

Financat do të jenë shumë të mira këtë javë. Në aspektin personal do të përballeni me sfida. Një lidhje e re dashurie duket në horizont për beqarët ndërs për ata që janë çift do të ketë pak trazira.

Peshorja

Angazhime të shumta në punë ju presin. Pësa i përket shëndetitt Hëna e plotë e të Premtes tregon përmirësim e të dukshme.

Energjitë tuaja nuk kanë qenë maksimale për shkaktë gjendjes tuaj shëndetësore por fundjava ka reervuar romancë dhe gëzim.

Akrepi

Do të jetë një javë me tensione mes miqve tuaj më të ngushtë. Kjo do të shkaktojë një gjendje të trishtuar emocionale që do të kalojë deri në fundjavë, shkruan CAN.al.

Venusi dhe Mërkuri do të ndikojnë në planet tuaja për të ardhmen. shumë shpejt ajo që keni planifikuatr për këtë javë do të realizohet.

Shigjetari

Kjo javë do të jetë në favorin tuaj për të treguar se sa vleni në punë.

Një situatë në familjen tuaj do t’iu bëjë më të ndjeshëm. Mërkuri dhe Venusi do të ndikojnë në marrëdhëniet tuaja me miqtë dhe partneren/in tuaj,-shkruan CNA.al.

Bricjapi

Të martën, do t’ju kujtohet se mundësitë për sukses janë gjithmonë në rrugën e tyre drejt jush. Venus dhe Mërkuri do të prekin karrierën tuaj, ku do ta zbukurojnë dhe përmirësojnë atë mendërisht!

Ujori

E marta do t’ju motivojë të kuptoni sa më mirë realitetin. Sektori i të ardhurave do të jetë shumë i mirë. Fundjava është më e përshtatshmja për të udhëtuar apo të mendoni për shkollën e lartë.

Peshqit

Gjeni ekuilibrin midis identitetit tuaj dhe marrëdhënieve. Përsa i përket jetës private duhet të dëgjoni zemrën. Vendimi që do të merrni kërkon shumë guxim.

Në aspektin intim do të kaloni një javë shuëm romantike njëkohësisht dhe intensive.

Përshtatur nga CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Facebook merr vendimin e papritur/ Pezullon mijëra aplikacione

Publikuar

-

Nga

Facebook ka pezulluar dhjetëra mijëra aplikacione si pjesë e një investigimi pas skandalit të të dhënave nga Cambridge Analytica.

Aplikacionet ishin të lidhura me 400 zhvillues tha ai. Facebook deklaroi se jot ë gjitha aplikacionet kishin lidhje me përdoruesit. Kompania ra nën presion të madh në 2018 pasi u zbulua se Cambridge Analytica kishte hyrë në të dhënat e shumë përdoruesve pa leje.

Facebook u gjobit me 5 miliardë dollarë në korrik nga Komisioni Federal i Tregtisë i SH.B.A.-së, në ato që besohej të ishin gjobat më të mëdha të vendosura ndonjëherë për çdo kompani për shkeljen e intimitetit të konsumatorëve.

Pse po pezullon Facebook aplikacionet?

Skandali i Cambridge Analytica, i cili përfshinte të dhënat e dhjetëra miliona njerëzve, ishte jashtëzakonisht i dëmshëm për Facebook dhe kompania që nga ajo kohë është përballur me padi dhe kritika ndërkombëtare.

Tani po kërkon të përmirësojë masat mbrojtëse të intimitetit dhe imazhin e saj. Facebook shtrëngon rregullat mes frikës së zgjedhjeve për vitin 2020. Facebook gjobiti 500,000 për skandalin e të dhënave.

Si pjesë e kësaj, në mars të vitit të kaluar Facebook filloi një hetim për aplikacionet në platformën e tij, duke përfshirë qindra avokatë, shkencëtarë të të dhënave dhe inxhinierë.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nga Florida në Tajlandë/ Zbuloni 7 vijat bregdetare më të bukura në botë

Publikuar

-

Nga

Brigje, plazhe, ishuj, oqeane, male, shkëmbinj dhe gadishuj. Nëse doni t’i shihni të gjitha këto, atëherë “MailOnline Travel” ka menduar për ju dhe ka publikuar disa prej fotove më spektakolare të vijave bregdetare në botë.

Më sipër do të shikoni një fotogaleri me vijat bregdetare që ofrojnë pamje të jashtëzakonshme.

Tajlandë

Ishujt Faroe

Florida

Marok

Irlande

Indonezi

Marseje

LEXO TE PLOTE

Life Style

Rrezik helmimi dhe probleme shëndetësore/ Zbuloni 11 ushqimet që nuk duhet t’i ngrohni në mikrovalë

Publikuar

-

Nga

A e dinit që jo cdo ushqim duhet të ngrohet në mikrovalë? Sipas ekspertëve ato mund t’ju shkaktojnë probleme shëndetësore, në rast se ngrohen nëpërmjet valëve.

Më poshtë do të njiheni me disa nga ushqimet që mund t’ju rrezikojnë shëndetin nëse i ngrohni në mikrovalë.

Selino, spinaqi dhe panxhari

Nxhetësia mund të shkaktojë që nitratet e këtyre perimeve të kthehen në toksike, apo të kenë veti kancerogjene kur ngrohen për herë të dytë. Prandaj është mirë që këto ushqime të mos ngrohen sërish.

Vezët

Nëse rinxehni vezën e zier apo të skuqur, mund të keni rrezik që të helmoheni, si dhe do të keni probleme me sistemin tretës.

Kërpudhat

Ngrohini në tigan: mikrovala mund t’i shkatërrojë dhe t’ju provokojë dhimbje stomaku.

Patatet

Ngrohja në mikrovalë ndryshon shijen dhe konsistencën e patateve, por jo vetëm: në patatet e gatuara dhe më pas të lëna në temperaturën e ambientit, tenton të zhvillohet ‘clostridium botulinum’. Mikrovala nuk është në gjendje ta shkatërrojë këtë bakter. Më mirë ngrohini në furrë ose tigan.

Pula

Kurrë në mikrovalë. Më mirë ngroheni në furrën tradicionale. Mishi i pulës kontaminohet lehtë nga bakteret dhe për të eliminuar këto mikroorganizma, duhet një nxehtësi e fortë e përhapur në mënyrë uniforme, gjë që nuk e siguron dot mikrovala.

Piza

Pica është një ushqim që mund të konsumohet edhe në temperaturën e ambientit. Nëse preferoni ta ringrohni, evitoni mikrovalën sepse e zbut shumë. Ngroheni në furrën tradicionale pasi ajo e lë krokante.

Orizi

Lënia e orizit në temperaturën e ambientit lejon shumimin e baktereve të cilat mund të shkaktojnë probleme të zorrëve: ngrohja në mikrovalë nuk i eliminon këto baktere.

Spinaqi

Spinaqi, ashtu si perimet e tjera me gjethe jeshile, mund të përmbajë sasi të rëndësishme nitratesh. Ngrohja në mikrovalë mund t’i transformojë ato në nitrite dhe më pas në nitrosamine, përbërje organike të klasifikuara si kancerogjene: mund të ndikojnë në kapacitetin e gjakut për të transportuar oksigjen.

Mishin e përpunuar

Mos ngrohni ëurstel në mikrovalë: gatimi në mikrovalë gjeneron produkte të oksidimit të kolesterolit të cilat lidhen me sëmundje kardiake.

Specat djegës

Valët e mikrovalës gjenerojnë një reaksion kimik me kapsacinën dhe kjo jo vetëm thekson shijen djegëse të specave, por mund t’i bëjë edhe helmuese.

Bukët dhe fokaçet

Brumi i bukëve dhe fokaçeve ndryshon konsistencën dhe humbet shijen kur futet në mikrovalë.

LEXO TE PLOTE