Connect with Us

Shefi i Huawei bën ofertën tunduese/ Ja çfarë propozon ai për rrjetin 5GB

Kuriozitete

Shefi i Huawei bën ofertën tunduese/ Ja çfarë propozon ai për rrjetin 5GB

Publikuar

-

Shefi ekzekutiv i Huawei ka propozuar shitjen e rrjetit 5G në një firmë perëndimore si një mënyrë për të adresuar shqetësimet e sigurisë të shprehura nga SH.B.A. dhe të tjerët për biznesin e tij.

Ren Zhengfei tha se blerësi do të ishte i lirë të “ndryshojë kodin e softuerit”. Kjo do të lejonte që të metat ose prapambetjet e supozuara të adresohen pa përfshirjen e Huawei.

SHBA dhe Australia kanë ndaluar rrjetet e tyre të përdorin pajisjet e Huawei. Mbretëria e Bashkuar është ende në diskutime për të marrë një vendim.

Huawei ka mohuar në mënyrë të përsëritur pretendimet se do të ndihmonte qeverinë kineze të spiunojë ose prishë sistemet e telekomunikacionit të vendeve të tjera, dhe thotë se është një ndërmarrje private në pronësi të punëtorëve të saj.

Një ekspert, i cili më parë kishte hedhur dyshime mbi pretendimet e Huawei për privatësinë, tha se ideja për të ndihmuar biznesin e një vendi tjetër të konkurronte përfaqësonte një “ofertë të jashtëzakonshme”.

“Ndoshta shpjegimi është që Huawei e pranon se nuk ka të ngjarë të jetë në gjendje të anashkalojë përpjekjet që administrata Trump po vendos në minimizimin e qëllimit të saj për të operuar në Amerikën e Veriut, Evropën Perëndimore dhe Australasia”, tha Prof Steve Tsang nga Universiteti Soas i Londrës.

“Por është e vështirë të shihet që Nokia ose Ericsson janë të interesuar ta blejnë atë. Dhe është gjithashtu e vështirë të shihet se si një kompani amerikane do të jetë në gjendje të sigurojë sigurinë e administratës Trump se është absolutisht teknologjia më e lartë amerikane.

Dhe nëse ata nuk mund ta bëjnë këtë, pse do të duan të shpenzojnë dhjetëra miliarda dollarë amerikanë për diçka që shpejt do të bëhet e vjetër”, është shprehur ai.

Përshtatur nga CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nga Florida në Tajlandë/ Zbuloni 7 vijat bregdetare më të bukura në botë

Publikuar

-

Nga

Brigje, plazhe, ishuj, oqeane, male, shkëmbinj dhe gadishuj. Nëse doni t’i shihni të gjitha këto, atëherë “MailOnline Travel” ka menduar për ju dhe ka publikuar disa prej fotove më spektakolare të vijave bregdetare në botë.

Më sipër do të shikoni një fotogaleri me vijat bregdetare që ofrojnë pamje të jashtëzakonshme.

Tajlandë

Ishujt Faroe

Florida

Marok

Irlande

Indonezi

Marseje

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Më heqin stresin”/ Njihuni me vajzën që tronditi njerëzit me hobin e saj të frikshëm

Publikuar

-

Nga

Një 27-vjeçare në Australi, i ka shokuar të gjithë me “fiksimin” e saj për merimangat e mëdha në fytyrë.

Tarni Roebuck nga Queensland, i pëlqen shumë krijesat me 8 këmbë, t’i mbajë në fytyrë dhe t’i filmojë dhe më pas ajo i ndan videot me ndjekësit e saj në Instagram.

Tarni filloi të merreshe me merimanga përpara 4 vitesh dhe thotë se ato janë një formë terapie për fytyrën pasi janë shumë te lehta dhe kur ecin duket sikur e masazhojnë.27-vjeçarja thotë gjithashtu se gjatë këtyre viteve nuk është pickuar asnjë herë të vetme nga to dhe se do që t’u tregojë njerëzve që merimangat nuk kanë pse të jenë krijesa të frikshme.

Ajo thotë se:

“Ndihem shumë e relaksuar dhe shpesh edhe emocionuar sidomos nëse jam duke mbajtur ndonjë nga speciet e mia të preferuara. Më pëlqejnë më shumë merimangat me mëdha. Më pëlqen shumë të kaloj kohë me merimangat të cilat më shërbejnë si antistres dhe më ndihmojnë që të kujtohem të shijoj gjërat që më rrethojnë.”

 

 

***

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Janë totalisht jobesnikë/ Cila shenjë e horoskopit tradhëton më shumë?

Publikuar

-

Nga

Cift-shok me ishin

Edhe pse shumë herë është thënë se shenja e binjakëve për shkak të “dy fytyrave” të saj është më e prirur të tradhëtojë, astrologët kanë thënë së fundmi se shenja më jobesnike e horoskopit është peshku. Ato ndjekin impulset dhe duan të qëndrojnë me njerëz që kanë të njëjtin këndvështrim për gjërat.

Personat e lindur nën këtë shenjë, janë nën ndikimin e shtysave emocionale shumë të thella. Janë romantikë dhe ëndërrues. Nëse janë vërtet të dashuruar me partnerin që kanë në krah, nuk tradhtojnë.

Nëse nuk janë shumë të lidhur me personin me të cilin shoqërohen, mund të kenë më shumë se një marrëdhënie njëkohësisht, pa u zbuluar, pasi janë pak gënjeshtarë nga natyra.Pra këta njerëz janë jobesnikë, por vetëm nëse nuk janë totalisht të dashuruar me partnerin.

 

LEXO TE PLOTE