Connect with Us

Google rikujton punonjësit të paraqesin raportin me ankesat e tyre në punë

Teknologji

Google rikujton punonjësit të paraqesin raportin me ankesat e tyre në punë

Publikuar

-

Google i është thënë të kujtojë punëtorët se kanë të drejtë të ankohen për punën dhe kushtet e tyre.

Lejimi i stafit të  dinë sa më shumë për të drejtat e tyre është pjesë e marrëveshjes që Google ka arritur me Bordin Kombëtar të Marrëdhënieve të Punës të SHBA.

Google ishte në bisedime me rregullatorin para se stafi të paraqiste raportin me ankesat e tyre.

Në fund të vitit 2018, punëtorët e Google protestuan për mënyrën e trajtimit të raporteve të ngacmimit seksual nga menaxherët e vjetër.

Sipas marrëveshjes, Google do të postojë njoftime duke i thënë stafit se ata mund të flasin hapur për punën dhe janë të lirë të bëjnë presion për përmirësime në pagesa dhe siguri në vendin e punës. Duhet të theksojë gjithashtu se nuk do të hakmerret ndaj stafit nëse flasin.

Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE