Connect with Us

Renditja e universiteteve më të mira në botë për vitin 2020

Kuriozitete

Renditja e universiteteve më të mira në botë për vitin 2020

Publikuar

-

Revista e njohur Times Higher, ka publikuar listën e universiteteve më të mira të vitit 2020.

Renditja e Universiteteve më të mira në botë të vitit 2020 përfshin 1400 universitete nga 92 vende të botës, duke përfshirë universitete të ndryshmë nga çdo vend në botë.

Tabela është e bazuar në 13 indikatorë të kalibrit të lartë që tregojnë performancën e institucioneve të të mësuarit , studimeve, dhe transfertat të njohurive dhe prespektivave ndërkombëtare.

Renditja e vetme universitare që duhet të auditohet në mënyrë të pavarur nga firma e shërbimeve profesionale PriceëaterhouseCoopers, dhe të besohet në të gjithë botën nga studentë, mësues, qeveri dhe ekspertë të industrisë, tabela e ligës e këtij viti siguron një pasqyrë të madhe në ndryshimin e ekuilibrit të fuqisë në arsimin e lartë global.

Për të katërtin vit me radhë, Universiteti i Oksfordit kryeson renditjen në vendin e parë, ndërsa Universiteti i Kembrixhit bie në vendin e tretë. Instituti i Teknologjisë në Kaliforni ngrihet për tre vende në vendin e dytë, ndërsa Stanford, Yale, Harvard dhe Imperial College London të gjithë paraqiten në dhjetëshen më të mirë.

Kina ka siguruar dy universitetet më të larta të Azisë, me universitetet Tsinghua dhe Peking që ndodhen përkatësisht në vendet 23 dhe 24. Universitetet vendase kanë vazhduar të zgjerojnë influencëndhe praninë e tyre në skenën botërore.

SHBA edhe një herë tjetër është e prezantuar më së mirë në elitën globale, ku universitetet e Kanadasë janë ngjitur në majë të tabelës.

Në Europë, Institucionet më të mira të Italisë kanë një zhvllim në renditjen e 200 universiteteve më të mira, ndërkohë edhe Gjermaia prezantohet me një arsim shumë të fortë.

Mbretëria e Bashkuar ka pësuar rënie.

Irani ka renditur 11 universitete për të marrë përfaqësimin e tij deri në 40 institucione, ndërsa Amerika Latine lufton në një treg global konkurrues, kurse Brazili ka shtuar disa institucione të tjera në listë.

Disa nga rajonet e tjera që pritet të shtojnë universitet e tyre në listë këtë vit janë Brunei, Kuba, Malta, Mali i Zi, Puerto Riko, Vietnami. Këto prezantojnë institucionet e tyre për herë të parë. Tabelës i është bashkuar dhe Bangladeshi.

Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Sinqeriteti është arma e tyre më e fortë/ 3 faket që duhet të dini rreth shenjës së Akrepit

Publikuar

-

Nga

Ndershmëria është shumë e rëndësishme për ta. Njerëzit që i përkasin kësaj shenje nuk janë nga ata që e sheqerosin të vërtetën. Ata e thonë ashtu siç është dhe presin të njëjtën gjë nga personat që kanë pranë. Nëse keni nevojë për një mendim të sinqertë apo për një person të sinqertë pranë jush atëher […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Flirtimi është një tradhëti/ 5 shenjat e horoskopit që e urrejnë kur dikush flirton me partnerin e tyre

Publikuar

-

Nga

Peshqit Njeërzit që i përkasin shenjës së Peshqve janë shumë intuitivë dhe të ndjeshëm ndaj lëndohen shumë nëse shohin partnerin e tyre duke flirtuar me një tjetër. Ata arrijnë të kuptojnë shumë mirë qëllimet e njerëzve të tjerë ndaj dhe për ta përbën shumë problem flirtimi. Akrepi Njerëzit që i përkasin kësaj shenje e shohin […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Fytyra jote është e padëshirueshme”/ Instagrami fshin imazhin e modeles

Publikuar

-

Nga

Instagrami ka refuzuar foton e një modelja që kishte një sëmundje të lëkurës e cila bënte që fytyra e saj të dukej me njolla të kuqe. Lex Gillies ngarkoi foton për ta shpërndarë në rrjetet sociale dhe faqja e fshiu menjëherë imazhin e saj. Fotografia e realizuar nga Sophie Harris Taylor bënte pjesë tek ajo […]

LEXO TE PLOTE