Connect with Us

Transplantet e lëngjeve vaginale së shpejti mund të jenë të disponueshme në SHBA

Life Style

Transplantet e lëngjeve vaginale së shpejti mund të jenë të disponueshme në SHBA

Publikuar

-

Doktorët e SHBA shpresojnë se së shpejti do të kenë mundësinë për t’iu ofruar grave transplantin e lëngjeve vagibnale dhe kanë krijuar një program për donatorët e mundshëm

Ata besojnë se disa gra mund të përfitojnë nga një dozë e mikrobeve të shëndetshme vaginale për të mbrojtur kundër një infeksioni të quajtur vaginosis bakteriale.

Ekipi i Universitetit Johns Hopkins thotë se ata ishin frymëzuar nga suksesi i transplanteve të feusit ose poo.

Edhe pse ky infeskion mund të kurohet me antibiotikë në shumë raste përsëritet.

Pse mund të ndihmojë lëngu vaginal i donatorëve?

BV mund të ndodhë kur ka një ndryshim në ekuilibrin natyror të baktereve në vaginë. Vagina, si zorra, është shtëpi e shumë mikroorganizmave të ndryshëm. Dietat, mënyra e jetesës dhe disa lloje të ilaçeve që mund të marrim mund të shqetësojnë këtë ekosistem të balancuar mirë. Ndërsa ka pasur një sasi të madhe pune në mikrobiomën e zorrëve, më pak dihet për vaginën.

Ekspertët e dinë se mikroorganizmat e shëndetshëm në vaginë preferojnë një mjedis acid, dhe kur pH bëhet shumë alkaline bakteret e tjera – përfshirë ato që shkaktojnë BV – mund të lulëzojnë.

Një numër faktorësh mund të rrisin pH e vaginës dhe ta bëjnë BV më shumë të ngjarë, duke përfshirë seksin (spermë dhe pështymë janë pak alkaline) dhe përdorimi i douches ose lani vaginal, si dhe ndryshimet hormonale në periudha të veçanta të muajit gjatë ciklit menstrual të një gruaje.

Çfarë do të përfshijë transplanti?

Studiuesit kanë bërë kërkime për të kuptuar se cila do të jetë mënyra e duhur për të bërë një dhurim të përshtatshëm në mënyrë që të fillojnë sa më shpejt me aplikimin e këtij transplanti te gratë që kanë bakterin BV.

Ata kanë arritur të ekzaminojnë disa raste dhe i kanë bërë publike në revistën Frontiers in Microbiology Cellular and Infection.

Bazuar tek 20 raste që ata kanë testuar transplantin, studiuesit kanë arritur të fitojnë sa më shumë njohuri për të gjetur dhuruesin ideal.

Mostrat e lëngut vaginal të mbizotëruar nga një bakter i quajtur Lactobacillus crispatus kanë tendencë të kenë përmbajtje më të lartë të acidit laktik dhe një pH më të ulët i cili mund të jetë i dobishëm, thonë ata.

Si masë paraprake,  dhururesit e kanë të daluar të kryejnë marrëdhënie seksuale për të paktën 30 ditë në mënyrë që mostra të kontrrollohet për mbartjen e çdo lloj sëmundje të transmetueshme.

Përshtatur nga CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Studimi që po shokon botën/ Domatja ndikon në rritjen e cilësisë së spermës

Publikuar

-

Nga

Një studim i fundit i cili lidh konsumin e domates dhe përmirësimin e cilësisë së spermës tek meshkujt, i ka habitur të gjithë. Por cfarë ndodh në të vërtetë? Sipas studiuesve një substancë dhe pigment që i jep ngjyrën e kuqe domates, e quajtur likopen ,ndikon drejtëpërdrejtë në rritjen e cilësisë së spermës. Ky studim […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Bija ime/ Asu dhe Demir përballen pas shumë vitesh, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Nga

Demir i bërtet Ojkysë për sjelljen e saj. Ojky gris fletoren ku kishte shkruar për sëmundjen. Asu futet në telashe në klub. Xhemal ndihmon Asunë dhe e merr në shtëpinë e tij. Ugur shet tokën e të ëmës dhe ia jep paratë pronarit të dyqanit i cili është mashtrues. Xhemal i kërkon Asusë të marrin […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi për ditën e hënë nga astrologia e famshme Susana Miller/ Zbuloni çfarë ka parashikuar fati për ju

Publikuar

-

Nga

Dashi Gjatë të hënës do të ndesheni me një takim të tensionuar me partnerin tuaj në biznes ku njëri nga ju do të marrë timonin e drejtimit. Demi Do ta gjeni veten përballë një sfide. Një koleg i juaji do të mundohet t’iu bindë për të bërë diçka të pandershme për ta mbrojtur atë. Binjakët […]

LEXO TE PLOTE