Connect with Us

Transplantet e lëngjeve vaginale së shpejti mund të jenë të disponueshme në SHBA

Life Style

Transplantet e lëngjeve vaginale së shpejti mund të jenë të disponueshme në SHBA

Publikuar

-

Doktorët e SHBA shpresojnë se së shpejti do të kenë mundësinë për t’iu ofruar grave transplantin e lëngjeve vagibnale dhe kanë krijuar një program për donatorët e mundshëm

Ata besojnë se disa gra mund të përfitojnë nga një dozë e mikrobeve të shëndetshme vaginale për të mbrojtur kundër një infeksioni të quajtur vaginosis bakteriale.

Ekipi i Universitetit Johns Hopkins thotë se ata ishin frymëzuar nga suksesi i transplanteve të feusit ose poo.

Edhe pse ky infeskion mund të kurohet me antibiotikë në shumë raste përsëritet.

Pse mund të ndihmojë lëngu vaginal i donatorëve?

BV mund të ndodhë kur ka një ndryshim në ekuilibrin natyror të baktereve në vaginë. Vagina, si zorra, është shtëpi e shumë mikroorganizmave të ndryshëm. Dietat, mënyra e jetesës dhe disa lloje të ilaçeve që mund të marrim mund të shqetësojnë këtë ekosistem të balancuar mirë. Ndërsa ka pasur një sasi të madhe pune në mikrobiomën e zorrëve, më pak dihet për vaginën.

Ekspertët e dinë se mikroorganizmat e shëndetshëm në vaginë preferojnë një mjedis acid, dhe kur pH bëhet shumë alkaline bakteret e tjera – përfshirë ato që shkaktojnë BV – mund të lulëzojnë.

Një numër faktorësh mund të rrisin pH e vaginës dhe ta bëjnë BV më shumë të ngjarë, duke përfshirë seksin (spermë dhe pështymë janë pak alkaline) dhe përdorimi i douches ose lani vaginal, si dhe ndryshimet hormonale në periudha të veçanta të muajit gjatë ciklit menstrual të një gruaje.

Çfarë do të përfshijë transplanti?

Studiuesit kanë bërë kërkime për të kuptuar se cila do të jetë mënyra e duhur për të bërë një dhurim të përshtatshëm në mënyrë që të fillojnë sa më shpejt me aplikimin e këtij transplanti te gratë që kanë bakterin BV.

Ata kanë arritur të ekzaminojnë disa raste dhe i kanë bërë publike në revistën Frontiers in Microbiology Cellular and Infection.

Bazuar tek 20 raste që ata kanë testuar transplantin, studiuesit kanë arritur të fitojnë sa më shumë njohuri për të gjetur dhuruesin ideal.

Mostrat e lëngut vaginal të mbizotëruar nga një bakter i quajtur Lactobacillus crispatus kanë tendencë të kenë përmbajtje më të lartë të acidit laktik dhe një pH më të ulët i cili mund të jetë i dobishëm, thonë ata.

Si masë paraprake,  dhururesit e kanë të daluar të kryejnë marrëdhënie seksuale për të paktën 30 ditë në mënyrë që mostra të kontrrollohet për mbartjen e çdo lloj sëmundje të transmetueshme.

Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Do të bënin gjithçka për atë që kanë në krah/ Njihuni me shenjat më hiperaktive të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Binjakët Kur keni një Binjak rreth jush, atëherë mos e vrisni mendjen për asgjë. Ata janë shumë entuziast, mbështetës dhe të zgjuar. Ata do të vijnë me ide kreative dhe do t’iu tregojnë se ndodhen aty për ju. Shigjetari Shigjetarët janë të njohur për zemrën e tyre të madhe. Dhe kur ata e duan një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Janë mjeshtër të fjalës/ Këto shenja të horoskopit nuk e njohin frikën

Publikuar

-

Nga

Luani Luani është folës shumë i mirë në public pasi nuk ka frikë dhe as kompleks të dalë para njeërzve. Për ta është jetike dalja në skenë dhe të tregojnë se janë lider. Binjakët Binjakët kanë një gjuhë shumë të veçantë kur bëhet fjalë për komunikim. ata kanë shumë njohuri rreth subjektit dhe ç do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Injorues dhe kokëfortë/ 5 shenjat e horoskopit që nuk e durojnë dot që të tjerët t’iu tregojnë se çfarë duhet të bëjnë

Publikuar

-

Nga

Dashi Kur dikush i thotë një Dashi të mos bëjë diçka apo se po rrezikon nëse e bën një gjë, dijeni se si përfundim ai do ta bëjë atë që ka menduar. Dashi është kokëfortë dhe askush nuk e mbështet në këtë pikë. Demi Demët njihen si kokëfortë dhe nuk e besojnë se një njeri […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E thonë studiuesit: Të ngisni makinën teksa dëgjoni muzikë mbron zemrën dhe trurin nga stresi

Publikuar

-

Nga

Kur ngecni në një trafik të rënduar është shumë e zakonshme të ndiheni të stresuar. Shumë gjëra mund të shkojnë keq gjatë rrugës, duke bërë që zemra të shtojë rrahjet e saj dhe presioni i gjakut të rritet. Studimet tregojnë se stresi i udhëtimit tuaj të përditshëm mund të jenë një faktor i sëmundjeve të […]

LEXO TE PLOTE